Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:33

Ajurweda – w zgodzie z naturą

Ajurweda jest jedną z gałęzi medycyny naturalnej, opartą przede wszystkim na prawach natury. Jako medycyna niekowencjonalna zmierza do zachowania zdrowia poprzez utrzymanie ciała, ducha oraz umysłu w zgodzie z naturą. Tego rodzaju system medycyny naturalnej rozwinął się w starożytnych Indiach i jest praktykowany do dnia dzisiejszego, w różnych częściach świata i w różnych kulturach. Samo słowo „ajurweda”, wywodzące się z sanskrytu, składa się z dwóch członów. Słowo „ayus” oznacza dosłownie: „życie”, „veda” natomiast to „nauka”. Ajurweda jest zatem nauką życia, wiedzą o życiu lub po prostu przebiegiem życia. Ajurweda obejmuje nie tylko zdrowie fizyczne, lecz przede wszystkim psychiczne oraz duchowe. Pierwsze wzmianki o ajurwedzie znajują się w Wedach, a więc świętych księgach religii hinduskiej.

masaż kamieniami - ajurweda

Zgodnie z Ajurwedą wyróżnić można pięć żywiołów, z których to składa się wszystko, co nas otacza. Pierwszym z nich jest przestrzeń, a więc tak zwana akaśa, następnie powietrze, czyli waju, dalej ogień, a więc agni, woda (dźala) i na koniec ziemia (prythwi). Ajurweda zmierza do tego, aby zwiększyć świadomość ludzką co do możliwości samodzielnego wpływu na nasze zdrowie oraz życie. Dzięki przydatnym wskazówkom i poradom Ajurwedy jesteśmy w stanie kształtować nasze życie, wpływać na nie i kontrolować je, głównie dzięki wpływowi naszego umysłu na ciało. Wiele rzeczy zależy zatem od naszej świadomości i umiejętności jej równoważenia.

Założenia Ajurwedy są zatem takie, że stosowanie odpowiednich dla naszego ciała nawyków żywieniowych, aktywności fizycznych i pewnych codziennych praktyk, może przyczynić się do poprawy ogólnego samopoczucia i zapobiegać większości schorzeń oraz zaburzeń, z którymi moglibyśmy zmagać się w przyszłości. Ajurweda podpowiada nam, jak powinniśmy się odżywiać, jak ćwiczyć, a także jaki styl życia wybrać, by żyć z harmonii z naturą i naszym otoczeniem, zachowując tym samym idealną równowagę. Osiągnięcie własnego stanu równowagi pozwala cieszyć się zdrowiem oraz długim, niezakłóconym życiem.

Zgodnie z założeniami Ajurwedy, w organizmie ludzkim kumulują się następujące bioenergie:

  • Vata – odnosi się do żywiołów powietrza oraz eteru, ma wpływ na krążenie, oddychanie, wydalanie oraz układ nerwowy człowieka;
  • Kapha - odnosi się do żywiołów wody oraz ziemi, jest odpowiedzialna za wzrost i ochronę;
  • Pitta – odnosi się do żywiołów ognia oraz wody, jest odpowiedzialna za metabolizm.

Jedną z wielu metod leczenia stosowanych w ramach medycyny ajurwedyjskiej jest tak zwana panchakarma, a więc zabieg oczyszczania organizmu z toksyn, przebiegający w pięciu etapach. W tym celu konieczne jest przyjmowanie odpowiedniej żywności oraz wdrożenie do diety właściwych ziół. Terapia ta obejmuje proces wymiotny, proces wypróżniania, lewatywę, oczyszczanie kanałów nosowych oraz upuszczanie krwi.

Oprócz zastosowania odpowiedniej diety dopasowanej do typu ciała, czy obecnie występujących zaburzeń, na całość procesu zdrowotnego składają się również właściwie dobrane ćwiczenia fizyczne, joga oraz tak zwane pranayamy, a więc ćwiczenia oddechowe.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top