Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:33

Jak rozpoznać chorobę wątroby?

Uszkodzenie wątroby mogą wywoływać nie tylko alkohol lub wirusy, lecz także przyjmowane leki oraz czynniki autoimmunologiczne. Część symptomów świadczących o istnieniu jakiejś przypadłości może odczuwać sam chory, zdarza się jednak, że dowiaduje się o chorobie dopiero na podstawie przeprowadzonych badań.

ból brzucha

W zależności od rodzaju dolegliwości objawy chorej wątroby mogą dawać o sobie znać w różny sposób. Najpopularniejsze z nich to zmaganie się z niestrawnością, ogólnym poczuciem osłabienia oraz uporczywym bólem w okolicy nadbrzusza. W najcięższych dla pacjenta przypadkach pojawiające się symptomy mogą świadczyć o żółtaczce, marskości lub powiększeniu wątroby, dlatego im szybciej zaobserwuje się niepokojące oznaki, tym szybsza będzie wizyta u specjalisty.

Funkcje wątroby

Wspomniany narząd znajduje się w jamie brzusznej pod prawym żebrem. Pełni dużo istotnych zadań, które przyczyniają się do właściwego funkcjonowania całego organizmu. Do podstawowych czynności realizowanych przez wątrobę należą takie jak: produkowanie i wydzielanie do przewodu pokarmowego żółci niezbędnej do przeprowadzenia procesu trawienia, branie udziału w metabolizmie białek, węglowodanów i tłuszczów, uczestnictwo w regulowaniu gospodarki hormonalnej czy magazynowanie niektórych witamin i żelaza. Dodatkowo wątroba odpowiada za tworzenie czynników krzepnięcia krwi, ma swój udział w termoregulacji, a także usuwa toksyny z organizmu.

Schorzenia wątroby – przyczyny i objawy

Dolegliwości wątroby są wywoływane przez różnego rodzaju przyczyny, z których chory często nie zdaje sobie nawet sprawy. Przykładowo ostra niewydolność wątroby bywa skutkiem zakażenia wirusem zapalenia narządu (typu B, D lub A), sposobu działania niektórych grup leków (np. paracetamolu, izoniazydu lub statynu) lub przyjmowania preparatów ziołowych. Wpływ na rozwój tej choroby może mieć również styczność z toksynami, a także doświadczenie wstrząsu, niedokrwienia wątroby, sepsy lub zakrzepicy żył, zwłaszcza wątrobowych.

Przewlekła niewydolność odznacza się natomiast łagodniejszym przebiegiem niż ostra, a powodują ją nie tylko wspomniany wirus zapalenia wątroby, lecz także spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu lub stosowanie leków zawierających amiodaron i metotrekstat. Niewydolność jest także skutkiem genetycznych zaburzeń funkcjonowania wątroby, jej chorób o podłożu autoimmunologicznym oraz nieprawidłowości dotyczących odpływu krwi żylnej z jej wnętrza. W konsekwencji działanie szkodliwych czynników może przyczynić się do powstania uszkodzeń struktury i funkcji wątroby, a także do rozwinięcia się marskości.

Jednocześnie, poza wspomnianymi dolegliwościami, często stwierdza się również choroby pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych, w tym kamicę żółciową. Specjaliści twierdzą, że kamicę wywołują takie czynniki jak uwarunkowania genetyczne, dojrzały wiek, cukrzyca, otyłość oraz zbyt wysokie stężenie trójglicerydów we krwi.

W przypadku objawów chorób wątroby za najbardziej charakterystyczne uznaje się osłabienie, poczucie zmęczenia, utratę apetytu, zmiany nastrojów, niestrawność, a także kłopoty z przyswajaniem tłuszczów. Samodzielnie występujące oznaki zapowiadające nieprawidłowości mogą zostać zbagatelizowane, warto jednak pamiętać, że jedynie szybka reakcja chorego na odczuwane dolegliwości jest w stanie zapewnić mu prawidłową diagnozę i odpowiednie sposoby leczenia.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top