Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:33

Choroba Meniera

Idiopatyczny wodniak błędnika znany też w medycynie jako choroba Meniera to stosunkowo rzadkie schorzenie laryngologiczne. Statystyki podają, że zmaga się z nim jedna na dwa tysiące osób. choroba Meniera może prowadzić do znaczącej utraty słuchu, a choć jej leczenie nie jest proste, współczesna medycyna może już skutecznie pomagać osobom zmagającym się z tym schorzeniem.

Przyczyny

U osób, u których zdiagnozowano chorobę Méniera dochodzi do istotnego zaburzenia równowagi płynów znajdujących się w uchu wewnętrznym. Galaretowaty płyn, który wypełnia struktury wodniste błędnika – śródchłonka – zwiększa swoje ciśnienie, w rezultacie więc mamy do czynienia ze znacznym zwiększeniem przestrzeni endolimfatycznych w uchu środkowym. Niestety, mimo wnikliwych badań naukowych, nadal nie wiemy, co wywołuje niekorzystne zmiany. Lekarze najczęściej wspominają o: zaburzeniach w mikrokrążeniu (często mających swoje źródła w schorzeniach autoimmunologicznych), podwyższonym poziomie hormonu odpowiedzialnego za zatrzymywanie wody w organizmie (ADH), niedrożności samego przewodu endolimfatycznego oraz o infekcjach, które mają niekorzystny wpływ na stan błędnika (tu wymieniana jest przede wszystkim borelioza). W żadnym przypadku nie mamy jednak pewności, że jest to rzeczywista przyczyna problemów ze zdrowiem.

Objawy

Pacjenci, u których podejrzewa się chorobę Méniera zazwyczaj zgłaszają się do laryngologa skarżąc się na zawroty głowy. Temu najbardziej typowemu objawowi towarzyszą również szumy uszne i postępujące upośledzenie słuchu. Niestety, objawy choroby sprawiające, że stosunkowo łatwo ją zidentyfikować nie pojawiają się zawsze w tym samym czasie. Bywa, że pacjent przez długi czas obserwuje wyłącznie utratę słuchu albo problemy z równowagą, a kolejny objaw schorzenia pojawia się nawet po kilku latach. Zdecydowana większość chorych wspomina, że o niekorzystnych zmianach informował ich szum w uchu i uczucie pełności, które nie ustępowało nawet po starannej pielęgnacji i przestrzeganiu zasad higieny ucha. Dopiero po pewnym czasie musieli zmagać się z nieprzyjemnym uczuciem wirowania oraz z kłopotami z utrzymaniem właściwej postawy ciała. Samym zawrotom głowy mogą towarzyszyć nudności i uczucie ogólnego osłabienia organizmu, niemal nigdy nie mamy jednak do czynienia z utratą przytomności pacjenta.

Specyfika choroby Méniera wyraża się i w tym, że najbardziej dotkliwy jest jej pierwszy atak. Zawroty głowy mogą trwać nawet przez kilka godzin, aby ustąpić nawet bez ingerencji ze strony lekarza. W przerwach pomiędzy kolejnymi atakami pacjenci obserwują u siebie okresy mniejszych i większych problemów ze słuchem, w pewnym momencie jednak niedosłuch zaczyna mieć trwały charakter.

Diagnostyka

Przystąpienie do leczenia choroby Méniere'a jest możliwe przede wszystkim wówczas, gdy wykluczy się występowanie innych chorób mogących charakteryzować się zawrotami głowy i postępującą utratą słuchu. Przyjmuje się również, że leczenie można rozpocząć dopiero wówczas, gdy pacjent zmagał się z przynajmniej dwoma atakami choroby. Samo schorzenie najczęściej ujawnia się pomiędzy trzydziestym i pięćdziesiątym rokiem życia jednakowo często występując tak u kobiet, jak i u mężczyzn. Jego diagnoza jest prostsza i wówczas, gdy pacjent nie zmagał się wcześniej z zapaleniami uszu i urazami w obrębie kręgosłupa szyjnego, jego trąbka słuchowa jest drożna, a zastrzeżeń nie budzi również stan błony bębenkowej.

Leczenie

Leczenie choroby Méniera przebiega kilkufazowo, lekarz koncentruje się bowiem nie tylko na łagodzeniu dolegliwości towarzyszących pacjentowi w przypadku ataku choroby, ale również na podejmowaniu środków zaradczych zapobiegających kolejnym atakom. Medycyna koncentruje się również na cofaniu niekorzystnych zmian, jakie choroba wywołała w błędniku. W czasie samego ataku pacjentom zaleca się odpoczynek, gdy zaś zawroty głowy są szczególnie silne podaje im się również leki przeciwwymiotne i uspokajające, Chory, który chce ocalić słuch musi również zastanowić się nad zmianą dotychczasowego trybu życia. Lekarze zalecają mu między innymi: unikanie sytuacji generujących stres, zmniejszenie liczby filiżanek kawy i zmianę diety na bogatą w białko i znacznie uboższą w sól niż miało to miejsce dotychczas. W leczeniu choroby Méniera pomagają również zdobycze współczesnej farmakologii. Pacjent otrzymuje więc leki odwadniające, leki rozszerzające naczynia, a wówczas, gdy podejrzewa się autoimmunologiczną przyczynę choroby – kortykosterydy regulujące przemiany białek, węglowodanów oraz tłuszczów. Zmiana diety i leczenie farmakologiczne przynoszą spodziewane rezultaty u zdecydowanej większości pacjentów. Tam, gdzie tego typu działania okazują się niewystarczające z pomocą może przyjść jednak również leczenie chirurgiczne.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!

Gnysia
Witam stwierdzili u mnie ta chorobe maniera, normalne funkcjonowanie to koszmar, jak dajecie sobie rade?
7 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Zenon
Ja przez rok trułem się lekami na chorobę Meniera, a okazało się, że powodem zawrotów głowy jest zwyrodnienie kręgów szyjnych. Radzę najpierw wykluczyć tą przyczynę. Pomógł mi chiropraktyk (masażysta kręgosłupa). Wziąłem serię zabiegów, ale od pierwszego zabiegu już nie miałem zawrotów. Teraz biorę zabieg profilaktycznie raz w miesiącu.
8 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
marta
Witajcie! Mam stwierdzona chorobę Meniera od 2 miesięcy ale objawy pojawiły się wcześniej.Stale myślałam, że mam zatrucia pokarmowe którym towarzyszyły okropne zawroty głowy i wymioty aż do momentu gdy wylądowałam w szpitalu.Zrobiono mi wszystkie badania, tomografie głowy itd.wszystko wyszło wporzadku.Poszukalam info w necie o najlepszych laryngologach w Pl.znalazłam i pojechałam do Bydgoszczy do prof Osińskiej która jest specjalistą od tych spraw.Dostałam skierowanie do szpitala w Bydgoszczy na Jurasza i tam miałam robione badanie venga dzięki któremu znalazłam przyczynę tych strasznych objawów ale tak naprawdę to dzięki prof Osińskiej bo ona zrobiła wszystko żeby mi pomóc.Jest to lekarz z powołania i z doświadczeniem! co do zapobiegania to napewno dieta bezsolna! I zero stresu
9 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Ela
Witam, mój tato ma silne ataki zwrotów głowy, wymioty i inne objawy przypominające chorobę meniera, proszę napisać coś więcej , czy Panu pomogli i w jaki sposób, jakie leczenie ?
8 lat temu
marek
witam jestem po ataku mecze się z ta choroba 14 lat lecze sie w kajatanach od 4 lat nic tylko vertix 3razy dzennie nic mi tam nie pomogli a coraz bardz iej trace sluch niewiem co robic
10 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Mirka
przeczytałam Wasze komentarze i jestem przerażona ! Wczoraj właśnie wylądowałam w szpitalu po takich właśnie j.w. opisanych atakach. Przepisano mi "betaserc 24 mg" i nic poza tym. Dzisiaj po zażyciu 3 dawek jest "mini" lepiej, ale dalej czuję się jak na karuzeli. Nie zalecono mi nic więcej. Co mam robić dalej ???! Proszę o radę, bo zwariuję.
10 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Stanisław
Ja zabrany po silnym ataku karetka- w szpitalu dostałem 3 kroplówki ,przeleżałem całą noc i dalej MNĄ rzucało.Dopiero Wspaniały lekarz pierwszego kontaktu pomógł / Torecan 6,5 1tbl./d przez 7dni,Vestibo 24mg 1 tbl.2xdz przez 7 dni, pomogło po trzech dniach -wtedy wyjechałem na świeże powietrze nad morzem.
10 lat temu
Lucyna
Proszę o podanie diety przy chorobie Meniera. Moze coś więcej na temat tej choroby.
Od 3 -dni stwierdzono te chorobę , po silny ataku zawrotów głowy. Byłam w szpitalu 7 dni i tam mi ja stwierdzono 8667.Pozdrawiam serdecznie.
10 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
karola
Czy moge prosic o osobisty kontakt z kims kto zmaga sie z ts choroba?karusia1980@wp.pl
11 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
MIREK
dotyczy choroby meniera.
11 lat temu
PAWEŁ
hej. Zdiagnozowali mi to choróbsko..chciałbym o tym pogadać
11 lat temu
Jerzy
Pierwszy atak miałem 16 lat temu,zabrali mnie do szpitala na neurologię,tam stwierdzono,że to sprawa laryngologiczna.Przez kilka lat leczyłem się niestety ze słabym skutkiem.Potem jakoś przeszło oczywiście niedosłuch pozostał.Drugi raz sponiewierało mnie 2 lata temu i mimo leczenia ciągle mam zawroty głowy zwłaszcza rano.Biorę Polveric 24 mg i Preductal MR.
11 lat temu
Małgorzata
Witam !
U mnie chorobę meniera dopiero podejrzewaja , czasami mam zawoty glowy . niedosłuch lewego ucha dodam ze często mnie to ucho boli ,ale jak mam stać gdzie kolwiek dłuzej na nogach to wtedy moje ciało tak jakby chciało lecieć do przodu lub w bok. Biorę betaserc i nic poprawy załamka
11 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
wiola
mnie diagnozuja na to juz w sumie 5 rok w ostatnim roku przebyłam 3 razy pobyt w szpitalu i duzo badan niestety prywatnie bo były potrzebne na juz i co z tego jak mam wpisane H81.8INNE ZABURZENIA PRZEDSIONKOWO KOMOROWE i co dalej biore betahistamine ale gdy biore uze dawki to mam uczucie w głwoie pradów a jak male chyba nie wnosza nic do leczenia . Jetem załamana ta cała sytuacja bo nie moge normalnie funkcjonować pozdrawiam
11 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Wiesław (wrw@op.pl)
Skuteczne leczenie: 3 razy Betahistyna 16 mg, 3 razy Notropil 800 mg. 3 razy Wiesiołek (kapsułka). 1 raz Furosemidum 20 mg (zdecydowanie poprawia słuch).
12 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Strona: 1 Wszystkie
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top