Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:34

Choroba Raynauda

objaw raynauda
Ręce osoby chorej na chorobę Raynauda
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Objaw_Raynauda

Pewna grupa osób skarży się na to, że zarówno ręce, jak i stopy marzną jej nie tylko wówczas, gdy pogoda nie dopisuje, a nieprzyjemną przypadłość można wyjaśnić wskazując na mroźne powietrze. Niekiedy bolesne może być każde zetknięcie skóry z zimnem, nawet, jeśli trwa bardzo krótko i związane jest na przykład z potrzebą wyciągnięcia czegoś z lodówki. Wspomniana przypadłość znana jest medycynie jako choroba lub objaw Raynauda.

Co to za choroba?

Istotą choroby Raynauda jest przesadna reakcja skurczowa charakterystyczna dla drobnych naczyń krwionośnych w odpowiedzi na niektóre bodźce (co ciekawe, jest to nie tylko zimno, ale również stres). Obkurczone naczynia nie pozwalają na prawidłowy przepływ krwi, konsekwencją opisywanego zjawiska jest więc niedokrwienie tkanek obwodowych. W przypadku choroby Raynauda duże znaczenie ma stopień jej nasilenia, skutkiem ubocznym schorzenia może być bowiem trwałe pogrubienie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie – utrzymujące się przez cały czas problemy z prawidłowym przepływem krwi.

Kto może zachorować?

Naukowcy szacują, że z omawianym tu problemem może borykać się nawet dziesięć procent ludzkości, sama choroba jest przy tym częściej spotykana wśród osób żyjących w chłodniejszym klimacie. Statystyki potwierdzają również, że ofiarami schorzenia częściej padają kobiety, a niektóre dane mogą sugerować również genetyczne podłoże choroby. Medycyna nadal nie zna jednak przyczyn choroby Raynauda, żadna z obserwacji nie doczekała się więc naukowego potwierdzenia.

Warto pamiętać i o tym, że nauki medyczne mówią o pierwotnej i wtórnej postaci choroby Raynauda, w tym drugim przypadku posługując się również terminami takimi jak objaw lub zespół Raynauda. W pierwszym przypadku choroba nie ma związku z innymi zmianami, które zachodzą w organizmie pacjenta, taka jej postać jest przy tym charakterystyczna aż dla dziewięćdziesięciu procent pacjentów. Wtórna postać choroby ściśle wiąże się z innym schorzeniem, z którym wiąże się pacjent, objaw Raynauda może więc występować między innymi u chorych zmagających się z: twardziną, reumatoidalnym zapaleniem stawów, niedoczynnością tarczycy oraz zespołem cieśni nadgarstka. Wtórną postać choroby może wywołać również nikotyna, a także niektóre grupy leków przyjmowane przez pacjentów.

Jak rozpoznać chorobę Raynauda?

Symptomy choroby Raynauda są dość jednoznaczne, należy jednak pamiętać o tym, że zarówno intensywność ataków, jak i miejsca, które są na nie szczególnie narażone mogą różnić się w zależności od tego, z jaką postacią choroby mamy do czynienia. Najbardziej charakterystycznym objawem jest przechodząca w siność bladość dotykająca przeważnie palców nóg i rąk, chorzy powinni jednak liczyć się z tym, że te same objawy dotyczą również nosa, uszu i warg, choć mówimy w tym kontekście o zdecydowanie rzadszych przypadkach. Najbardziej standardowym objawom często towarzyszy: utrata czucia w zaatakowanych przez chorobę miejscach, uczucie mrowienia, a także dość duża bolesność tego obszaru ciała, który jest dotknięty zmianami chorobowymi. Niekiedy zdarza się i tak, że już po ustąpieniu objawów skóra może być zaczerwieniona i bolesna.

Bez względu na to, jak intensywne są ataki choroby oraz jak często się powtarzają, nie powinniśmy ignorować ich i zwlekać ze złożeniem wizyty u lekarza. Zaniedbania z naszej strony mogą przyczynić się do powstawania owrzodzeń, a niekiedy również martwicy, interwencja lekarza może więc nie tylko zniwelować odczuwane przez nas dolegliwości bólowe, ale również przyczynić się do tego, że mimo choroby zachowamy atrakcyjny wygląd.

Jak leczyć chorobę Raynauda?

Łagodna postać choroby Raynauda może być eliminowana dzięki profilaktyce, warto więc pamiętać o: ciepłym ubieraniu się w sezonie zimowym, zapewnianiu sobie stałego dostępu do ciepłych napojów (na przykład poprzez zabieranie ze sobą w drogę termosu z ciepłą herbatą), unikaniu klimatyzowanych pomieszczeń i odpowiednim ubieraniu się w warunkach domowych. Niektóre zalecenia mogą wywołać zdumienie u tych naszych znajomych, którzy nie mają pojęcia o objawie Raynauda, pamiętajmy jednak, że w grę wchodzi przede wszystkim nasze własne zdrowie.

Bez względu na to, jaką postać przyjmuje choroba, nie powinniśmy rezygnować z wizyty u lekarza. Leczeniem choroby Raynauda zazwyczaj zajmuje się lekarz pierwszego kontaktu, jeżeli jednak cierpimy na inne schorzenia albo zmagamy się z chorobą o dość intensywnym przebiegu może zdarzyć się i tak, że skieruje nas on do reumatologa. Ten zazwyczaj zaleca leczenie farmakologiczne polegające na podawaniu pacjentowi leków, które rozszerzają naczynia krwionośne i blokują możliwość ich obkurczania się. W bardzo poważnych przypadkach i wówczas, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi spodziewanych rezultatów zalecane bywa również leczenie chirurgiczne. Niekiedy zbawienna okazuje się również zmiana stylu życia, w tym rzucenie palenia, nauka walki ze stresem, czy też regularne wykonywanie ćwiczeń wpływających na poprawę krążenia.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!

Bożena
Byłam u lekarza pierwszego kontaktu i usłyszałam od lekarza cytuję ( Pani Bożeno niech pani nie wychodzi na dwór jak jest zimno) i co mam zrobić a ja nie dość że mam lodowate i białe jak papier ręce to jest mi strasznie zimno zauważyłam że nawet w nocy się budzę bo bolę mnie ręce i drętwieją co mam zrobi
7 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Marecki
Witam
Proszę się udać do reumatologa, który powinien zalecić badania ANA 1, 2 i 3.
Po tych badaniach powinien zlecić kapilaroskopię w celu diagnozy czy jest to choroba czy zespół.
7 lat temu
Strona: 1 Wszystkie
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top