Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:34

Choroby płuc, których nie wolno lekceważyć

Płuca to najważniejszy narząd układu oddechowego. Poprzez ich bezpośredni kontakt ze środowiskiem zewnętrznym narażają one cały organizm na jego niekorzystne oddziaływanie. W wyniku tego powstają liczne schorzenia, które warto znać i starać się im zapobiegać.

prześwietlenie płuc

Jedną z tego typu dolegliwości jest nadciśnienie płucne, którego głównymi objawami są trudności z oddychaniem oraz ból klatki piersiowej. Do niedawna chorzy cierpiący na tę przypadłość przeżywali zaledwie kilka lat, obecnie zaś dzięki zaawansowanym terapiom mają szanse na dłuższe życie. Największą przeszkodzą w przypadku tego rodzaju nadciśnienia jest błędne rozpoznawanie jego objawów, co znacząco zmniejsza możliwości pacjentów na podjęcie odpowiedniego leczenia.

Nadciśnienie płucne – objawy

Wspomniana dolegliwość atakuje nie tylko płuca, lecz także serce, zaś jej charakterystyczną cechą jest utrzymywanie się wysokiego ciśnienia wewnątrz tętnic płucnych. Jego wzrost stanowi następstwo zmian obejmujących ściany sieci należących do naczyń krwionośnych. Wówczas stają się one grubsze i mniej elastyczne niż dotychczas, co stanowi przeszkodę dla prawej komory serca, której zadaniem jest pompowanie do nich krwi. Nadciśnienie płucne pojawia się wtedy, gdy średnie ciśnienie tętnicy wynosi powyżej 25 mmHg.

Jednymi z pierwszych objawów towarzyszących osobom chorującym na nadciśnienie płucne są chroniczne zmęczenie, pojawiające się nawet podczas wykonywania czynności wymagających niewielkiego zużycia energii oraz trudności z zaczerpnięciem oddechu, obecne zwłaszcza po wykonaniu wysiłku fizycznego. Zaawansowanym stadiom choroby towarzyszą natomiast suchy kaszel, chrypa, uporczywy ból w klatce piersiowej, a także plucie krwią. Można także zauważyć niebieski odcień warg i poczuć ochłodzenie kończyn.

Na nadciśnienie płucne można zachorować niezależnie od wieku, najczęściej jednak dotyka ono głównie młode kobiety. Schorzenie to niejednokrotnie związane jest z innymi chorobami, takimi jak wrodzona wada serca, przewlekła choroba wątroby lub tkanki łącznej. W większości przypadków prawidłowe, szybkie zdiagnozowanie tej dolegliwości nie jest możliwe, niekiedy zaś zdarza się, że okazuje się ona dziedziczna.

Leczenie

Do niedawna skuteczne leczenie tego schorzenia było wykluczone, obecnie, dzięki wyprodukowaniu nowych leków, śmiertelność wśród chorych została znacząco zredukowana. Przed laty starano się łagodzić objawy nadciśnienia tlenoterapią połączoną ze stosowaniem środków o właściwościach przeciwzakrzepowych, moczopędnych, rozszerzających naczynia krwionośne, a także obniżających szybkość pracy serca. Współcześnie stosuje się natomiast trzy grupy środków farmakologicznych mające na celu działanie na przyczyny choroby. Są to prostanoidy, antagoniści receptorów dla endoteliny oraz inhibitory fosfodiesterazy typu 5.

Możliwe jest także leczenie chirurgiczne, będzie ono jednak efektywne wyłącznie wtedy, gdy chory zmaga się z przewlekłym nadciśnieniem płucnym zakrzepowo-zatorowym. Zabieg jest jednak na tyle poważny, że przeprowadza się go w krążeniu pozaustrojowym, w stanie głębokiej hipotermii.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top