Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:34

Cukrzyca

Typy cukrzycyObjawy cukrzycyLeczenie cukrzycy

Lista tak zwanych chorób cywilizacyjnych jest coraz dłuższa, choć bowiem medycyna cały czas się rozwija, a kolejne schorzenia mają przed nami znacznie mniej tajemnic niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu, trudno nie zauważyć tego, że coraz mniej osób cieszy się dobrym zdrowiem. Niepokoi i to, że wspomniane schorzenia charakteryzują się nie tylko przewlekłym charakterem, ale również tym, że nieleczone rozwijają się w sposób zagrażający ludzkiemu życiu. W wielu wypadkach jedynym rozwiązaniem jest szybkie rozpoczęcie leczenia, a i tak możemy liczyć przede wszystkim na spowolnienie postępów choroby, a nie na całkowite wyleczenie. Jedną z takich chorób jest cukrzyca.

cukrzyca

Typy cukrzycy

Już na samym wstępie wypada zwrócić uwagę na to, że mówiąc o cukrzycy nie mamy na myśli jednej tylko choroby. Lekarze wyróżniają kilka jej rodzajów i wielokrotnie podkreślają, że każdy z nich ma swoją specyfikę.

Cukrzyca typu 1 jest typowa przede wszystkim dla osób szczupłych i relatywnie młodych, problemem pacjentów zgłaszających się do diabetologa jest bowiem utrata przez komórki trzustki typowej dla nich funkcji wydzielniczej. W konsekwencji zahamowana zostaje produkcja insuliny, a to przecież właśnie ten hormon ma szczególnie duży wpływ na właściwy metabolizm białek, tłuszczów oraz węglowodanów. Cukrzyca typu 1 występuje u około dziesięciu procent wszystkich chorych, jej cechą charakterystyczną jest zaś i to, że charakteryzuje się dość gwałtownymi objawami, które przybierają na sile w krótkim czasie.

Z kolei cukrzyca typu 2 jest konsekwencją zaburzeń wydzielania insuliny oraz niewłaściwego działania tego hormonu (problem ten określany jest jako insulinoodporność). Choroba może rozwijać się latami, a organizm chorego nie musi wcale wysyłać sygnałów świadczących o tym, że dzieje się z nim coś złego. W pierwszym etapie rozwoju choroby można zresztą zapobiegać jej bez leczenia farmakologicznego, znakomite efekty przynosi bowiem korekta nawyków żywieniowych i zwiększona aktywność fizyczna. Cukrzyca typu 2 atakuje przede wszystkim osoby starsze, choć w ostatnich latach można odnieść wrażenie, że nie jest to już reguła, która nie podlega jakimkolwiek wykluczeniem. W przeciwieństwie do cukrzycy typu 1 występuje z większą częstotliwością w krajach uprzemysłowionych, co może sugerować, że na jej pojawianie się niemały wpływ ma nasz styl życia.

Mówiąc o problemach z produkcją i przyswajaniem insuliny nie można nie wspomnieć również o tak zwanej cukrzycy ciężarnych zwłaszcza, że obecnie dotyczy ona nawet trzech procent wszystkich ciąż. Ten rodzaju cukrzycy najczęściej jest diagnozowany w drugim, a przybiera na sile w trzecim trymestrze ciąży (ma to związek między innymi ze wzrostem otyłości), jest bowiem spowodowany przede wszystkim przez wzrost aktywności hormonów, których działanie jest przeciwne do tego, jakie ma insulina. Cukrzyca tego rodzaju powinna być możliwie szybko rozpoznana, nieleczona stanowi bowiem zagrożenie nie tylko dla przyszłej matki, ale również dla płodu.

^ top

Objawy cukrzycy

Leczenie cukrzycy jest tym skuteczniejsze, im szybciej nastąpi rozpoznanie choroby, zarówno pacjenci, jak i opiekujący się nimi lekarze zwracają jednak uwagę na to, że nie jest to wcale proste zadanie. O ile w cukrzycy typu 1 objawy są gwałtowne, dość jednoznaczne, a do tego błyskawicznie przybierają na sile, o tyle w przypadku cukrzycy typu drugiego można wiązać je również z szeregiem innych schorzeń. Jest to tym łatwiejsze, że wspomniany typ cukrzycy występuje przede wszystkim u osób w średnim wieku oraz ludzi starszych, pacjenci ci często mają więc zdiagnozowane inne schorzenia i znajdują się pod opieką specjalistów innych niż diabetolog.

Najbardziej klasycznym objawem cukrzycy wydaje się oddawany często i w dużej ilości mocz połączony z intensywnym pragnieniem. Chorzy nie mogą mówić zresztą o braku powodów do zaniepokojenia, choć bowiem wspomniane objawy są tak intensywne ich organizm potrafi, mimo wszystko, sugerować oznaki odwodnienia. Skóra pacjentów, którzy pierwszy raz trafiają do diabetologa może być sucha i mniej elastyczna, oni sami zaś często uskarżają się na senność, uczucie zmęczenia i podenerwowania, a niekiedy również ma chudnięcie niepokojące przede wszystkim z uwagi na to, że trudno ustalić jego przyczynę.

Niestety, objawy cukrzycy są na tyle niejednoznaczne, że osoby dbające o swoje zdrowie nie powinny czekać biernie na ich wystąpienie. Lekarze zalecają w związku z tym poddawanie się regularnym badaniom kontrolnym, których zasadność powinni wziąć sobie do serca zwłaszcza ci pacjenci, którzy ukończyli już czterdziesty piąty rok życia. Najbardziej klasyczne jest w tym wypadku badanie poziomu cukru we krwi, które może wskazać na chorobę w jej pierwszym stadium. Badanie nie jest ani bolesne, ani drogie, niekiedy zaś może ocalić nam życie.

^ top

Jak leczyć cukrzycę?

Istnieje przynajmniej kilka metod leczenia cukrzycy, wybór tej najbardziej właściwej uzależniony jest zaś między innymi od: typu choroby, stopnia jej zaawansowania, wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta, a także od tego, czy nie choruje on na inne schorzenia, których występowanie mogłoby utrudniać leczenie cukrzycy. Decyzję każdorazowo podejmuje diabetolog, choć często może zrobić to jedynie po konsultacji ze specjalistami zajmującymi się innymi dziedzinami medycyny.

Leczenie dietetyczne proponowane jest tym pacjentom, u których cukrzyca występuje w początkowym stadium, a zmiana ich trybu życia może na wiele lat zahamować rozwój choroby. Tu kluczowe znaczenie ma regularność przyjmowanych posiłków oraz odpowiednie proporcje składników wchodzących w ich skład. Warto pamiętać o tym, że zasady diety bywają modyfikowane w zależności od tego, jakie inne działania podejmuje diabetolog, zalecenie leczenia dietetycznego nie powinno więc zwalniać z obowiązku regularnych konsultacji ze specjalistą. W początkowej fazie leczenia zaleca się również wysiłek fizyczny. Nie musi być on intensywny, warto jednak pamiętać o tym, że powinien być regularny. W kolejnych stadiach choroby (a także w bardziej gwałtownej cukrzycy typu 1) również ma on znaczenie, zwraca się jednak uwagę na to, że musi on osiągać bezpieczny poziom. Inną metodą walki z cukrzycą jest leczenie farmakologiczne. Początkowo przyjmuje się leki doustne, gdy jednak stan chorego pogarsza się konieczna jest tak zwana insulinoterapia. Decyzje o kolejnych etapach leczenia farmakologicznego podejmuje diabetolog, możemy jednak spowolnić tempo zmian chorobowych stosując się do wydawanych przez niego zaleceń.

Cukrzyca to choroba, która może mieć duży wpływ na nasze życie, jej leczenie bywa przy tym dość uciążliwe. Wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, nie można przy tym nie zauważyć, że każde zaniedbanie może przyczynić się do szybszego rozwoju choroby. Pacjenci, którzy korzystają ze wsparcia diabetologa podkreślają jednak, że z cukrzycą da się żyć, a wspomniane wyrzeczenia wcale nie muszą utrudniać nam funkcjonowania i skazywać nas na rezygnację z towarzystwa przyjaciół i znajomych.

^ top

Więcej informacji o cukrzycy znajdziesz na stronie: www.cukrzyca12.pl

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top