Ostatnia aktualizacja: 01.03.2018 19:31:45

Dusznica bolesna - objawy schorzenia, leczenie i rokowania

Ból serca nie zawsze musi oznaczać, że dzieje się z nim coś złego. Może być to objaw dusznicy bolesnej, która najczęściej występuje w parze z chorobą niedokrwienną serca. Czym się objawia i jak ją leczyć?

ciśnieniomierz

Co to jest dusznica bolesna?

Dusznica bolesna, nazywana również dławicą piersiową to zespół dolegliwości, które pojawiają się łącznie u pacjenta przy chorobie niedokrwiennej serca. Schorzenie spowodowane jest problemami z niedokrwieniem mięśnia sercowego.

Przyczyną dusznicy bolesnej jest najczęściej miażdżyca, choć zespół takich objawów może rozwinąć się w wyniku infekcji, zatoru, ucisku na naczynia lub zakrzepicy tętniczej. W wyniku miażdżycy dochodzi do zwężania światła naczyń wieńcowych, przez co krew płynie wąskim strumieniem do serca. Mięsień sercowy zaczyna otrzymywać zbyt mało tlenu, przez co pracuje mniej wydajnie i jego kondycja pogarsza się.

Najczęściej z dusznicą bolesną mamy do czynienia u mężczyzn, którzy ukończyli 40. rok życia lub u kobiet po 50. roku życia.

Warto wiedzieć, jak się objawia dusznica bolesna, aby rozpoznać charakterystyczne symptomy schorzenia i móc wybrać się w porę do lekarza. Czasem jednak dusznica nie daje żadnych symptomów ostrzegających o stanie zdrowia chorego, dlatego postawienie odpowiedniej diagnozy trwa bardzo długo.

Objawy dusznicy bolesnej

Dolegliwość w postaci dusznicy bolesnej przebiega najczęściej z charakterystycznym bólem w klatce piersiowej, w okolicy mostka. Można go pomylić z pierwszymi oznakami zawału, ale ból znika szybko po odpoczynku lub po zażyciu odpowiednich leków. Ból opisywany jest przez pacjentów jako promieniujący od serca do lewej strony żuchwy i lewego ramienia. Atak trwa kilka minut, a mogą towarzyszyć mu:

  • mdłości,
  • kołatanie serca,
  • duszności,
  • uczucie przepełnienia.

Poza tym w przebiegu dusznicy bolesnej na ogół pojawia się uczucie ucisku i ciężaru w klatce piersiowej. Wszystko to przy zmniejszonym dopływie krwi do serca, przez co trafiają do niego niewielkie ilości tlenu i substancji odżywczych, co wynika głównie ze zmian miażdżycowych.

Diagnoza schorzenia i leczenie

Przy podejrzeniu zachorowania na dusznicę bolesną pacjentowi na ogół zlecane jest przez lekarza wykonanie badania EKG, pokazującego aktywność elektryczną serca. Dla pewności można też przeprowadzić test wysiłkowy i echo serca. Badania te powinny odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście pacjent cierpi na dusznicę bolesną. Jeśli tak, warto dociec przyczyny powstania zespołu dolegliwości, poprzez wykonanie morfologii i lipidogramu.

W przypadku dusznicy bolesnej może istnieć ryzyko zawału, dlatego lekarz może skierować pacjenta na koronarografię, na podstawie której będzie można ocenić stan naczyń wieńcowych pacjenta. Leczenie dusznicy powinno przebiegać ze zmianą trybu życia. Pacjentom zalecane jest rzucenie palenia oraz wprowadzenie do swojej diety większej ilości warzyw i owoców oraz niskotłuszczowych produktów.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top