Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 18:59:27

Dysbioza jelit jako przyczyna endometriozy? Sprawdź!

Przyczyny endometriozy wciąż nie są znane. Specjaliści nadal szukają czynników etiologicznych odpowiedzialnych za powstawanie choroby. Aktualnie istnieje wiele teorii, które próbują wyjaśnić skąd bierze się przerost endometrium. Jednak można wyróżnić trzy okoliczności wpływające na rozwój tego schorzenia. Jedną z nich jest dysbioza jelit.

31d

Dysbioza jelit - jaki ma związek z endometriozą?

Stan flory jelitowej, inaczej nazywanej mikrobiomem, ma znaczący wpływ na wiele przewlekłych schorzeń, takich jak choroba Crohna, Hashimoto czy wrzodowe zapalenie jelita grubego. Dysbioza jelit to zaburzenia równowagi między drobnoustrojami. W jelicie znajdują się miliardy wirusów, bakterii, grzybów i pasożytów. Jednak istotny jest ich poziom. Jeżeli dojdzie do przerostu którejś z bakterii, pojawiają się problemy związane z dysbiozą jelit. Dotykają one różnych części organizmu człowieka, w tym silnie układu nerwowego. W jelicie występuje największa produkcja serotoniny - hormonu szczęścia. Dlatego uważa się, że jelita to drugi mózg człowieka. Jelito odpowiada również za odporność. U pacjentek z endometriozą zostało udowodnione, że dysbioza, czyli zaburzenie funkcji i wchłaniania jelita, jest jedną z przyczyn ryzyka powstawania endometriozy, więcej na leczymyendometrioze.pl/przyczyny-endometriozy. Do zaburzeń w jelicie przyczynia się m.in. nieprawidłowa tolerancja pokarmów, która powoduje powstanie stanu zapalnego, a ten zaburza naturalny proces układu immunologicznego. Przez to może dojść do częstszego wszczepiania się komórek błony śluzowej nie tam, gdzie powinno to nastąpić, co prowadzi do endometriozy i rozwoju tej choroby.

Pozostałe czynniki wpływające na rozwój endometriozy

Oprócz dysbiozy jelit, jedną z przyczyn zachorowań na endometriozę jest genetyka. Najnowsze badania genetyczne przedstawiają duże ryzyko powstawania u kobiet choroby, występowała endometrioza w rodzinie. Czynnikiem immunologicznym o największym znaczeniu dla powstania choroby jest upośledzenie apoptozy, to proces odpowiedzialny za śmierć komórki. Co więcej, prawdopodobnie bardziej narażone na endometriozę są kobiety cierpiące na choroby: Hashimoto, niedoczynność tarczycy, nadczynność tarczycy, policystyczne jajniki, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca.

Objawy endometriozy

Do najczęstszych objawów endometriozy należą:

  • obfite i bolesne miesiączki,
  • krwawienie z dróg moczowych,
  • częste wzdęcia,
  • ból odczuwany podczas stosunku,
  • stwierdzona obecność torbieli.

Niestety dość często kobiety nie odczuwają żadnych objawów choroby, przez co trudniej wykryć schorzenie w początkowych stopniach rozwoju.

Leczenie endometriozy we Wrocławiu – Medicus Clinic

We Wrocławiu po ponad 25 lat funkcjonuje klinika leczenia endometriozy, w której wykwalifikowany zespół pomaga pacjentkom w sposób kompleksowy, dbając o ich samopoczucie oraz codzienny komfort życia. W Medicus Clinic dostosowywane są terapie indywidualnie. Może to być na przykład terapia łączona, składająca się z diety oraz leczenia farmakologicznego. Kwestia żywienia immunologicznego jest bardzo ważna. Dieta skomponowana pod problemy pacjentki wpłynie na zaprzestanie rozwoju stanów zapalnych w organizmie. W przypadku endometriozy warto unikać glutenu pszennego, mleka krowiego, nabiału, surowego czerwonego mięsa oraz cukrów. Jeśli nie przyniesie ona efektów, stosujemy operację laparoskopową, która jest jedną z najbardziej precyzyjnych metod usuwania stanów zapalnych.

Zapraszamy na konsultacje do Medicus Clinic.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top