Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:34

Fibromialgia

Charakterystyka schorzenia

Fibromigalia jest schorzeniem reumatycznym, które polega na występowaniu uogólnionego bólu ciała. Ból dotyczy szczególnie układu ruchu, w którym występują tzw. tkliwe punkty (ang. tender points), wrażliwe na ucisk. Chory skarży się także na uczucie przewlekłego zmęczenia, sztywność stawów, zaburzenia snu, które utrudniają odpoczynek. Chorobę pierwszy raz opisano w 1976 roku, ale dopiero w 1990 schorzenie zostało sklasyfikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Reumatologiczne. Cierpi na nią około 4% populacji, zwykle ambitne i czynne zawodowo kobiety w wieku 40–60 lat. Częstość zapadalności zwiększa się z wiekiem i osiąga 8% w grupie po 70. roku życia. Szacuje się, że w Polsce choruje od 1 do 2,5 miliona osób. Fibromigalia nie poddaje się leczeniu i charakteryzuje się złym rokowaniem. Jej istnienie, jako że jest jednostką o niejasnej etiologii, było do niedawna kwestionowane.

Przyczyny i objawy fibromigalii

Fibromigalia jak i inne choroby reumatyczne powstaje najprawdopodobniej na podłożu autoimmunologicznym, stąd trudno określić jej przyczynę. Ból, podstawowy objaw choroby, może mieć charakter kłujący, pulsujący, rozlany, z drętwieniem, mrowieniem, pieczeniem i najczęściej lokalizuje się w okolicach dużych stawów, dotyczy jednak mięśni. Lekarz diagnozuje jednostkę chorobową, jeśli pacjent skarży się na występowanie od trzech miesięcy bólu skoncentrowanego w trzech miejscach na ciele, a w badaniu palpacyjnym znaczny dyskomfort pojawia podczas ucisku tkliwych punktów. Ucisk wykonywany jest z siłą 4 kg, a ból powinien pojawić się w 11 z 18 tender points. Punkty te znajdują się w miejscach przyczepu ścięgien do kości m.in. na potylicy, w okolicach piątego i siódmego kręgu szyjnego, w części środkowej i na krawędziach mięśnia czworobocznego, powyżej grzebieni łopatek, po obu stronach drugiego żebra, po obu stronach nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Ponadto u chorych stwierdza się zaburzenia czwartej fazy snu, czyli fazy szybkich ruchów gałek ocznych, tzw. NREM, a badanie EEG uwidacznia powtarzające się fale α, charakterystyczne dla osób bardzo zmęczonych lub cierpiących na bezdech śródsenny. W płynie mózgowo-rdzeniowym stwierdza się małe stężenia serotoniny, a u części chorych występują objawy zaburzeń psychicznych – lęki, stany depresyjne, hipochondria. Możliwe są także zaburzenia funkcjonowania innych układów i narządów – zaburzenia widzenia i słuchu, zawroty głowy, zaburzenia koncentracji, zespół suchego oka, zespół niespokojnych nóg, biegunki lub zaparcia, wysypki.

Leczenie schorzenia

Farmakologią pierwszego wyboru są niesteroidowe leki przeciwzapalne i glikokortykosteroidy. Niestety tylko w niewielkim stopniu łagodzą one objawy choroby, nie przynosząc trwałej poprawy. Niektórzy chorzy wykazują podatność na stosowanie leków antydepresyjnych, rozluźniających lub podawaną w zastrzykach lidokainę. Poprawę samopoczucia, zwłaszcza psychicznego przynosi fizykoterapia i psychoterapia.

Rokowanie

Stosowane leczenie najczęściej nie przynosi trwałych efektów, stąd rokowania względem chorych są niekorzystne. Około 10–25% osób staje się niezdolnych do pracy, a część musi przekwalifikować się na wykonywanie mniej obciążającego zawodu. Jedynie u jednej czwartej pacjentów z fibromigalnią dochodzi do remisji choroby.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!

ZłaOsa Aldona
Ja to mam i pisać o tym jest bardzo dużo a nawet niewiem od czego zacząć.
Jak jeszcze pracowałam a pracowałam w DATA ENTRE w sadzie, czyli całe 7 godzin pisania na komputerze to nagle w jeden dzień, przyszło nagle zmęczenia i to w dzień w dzień byłam normalnie wyczerpana. Jak i zarówno okropnie miałam zmęczone ręce jak bym chorowała w polu i rękoma prała. Jak i zarówno boleści. Te boleści były i są jak by ktoś czymś metalowym-pędem mnie kół z całej siły. Te Klocia do chodziły do takiej boleści ze się zwijałem z bólu, nieraz do płaczu, nieraz do głupich myśli. Powiem jedno, to jest nie do opisania, i nie życzę nikomu. Byłam zdiagnozowana w 2009. Do dziś mam problem się z tym pogodzić, do dziś szukam odpowiedzi ze jest to coś innego. Ja jem jak ptaszek, tak mało ale jem przynajmniej próbuje co dzień jeść orzechy wszystkie oraz rodzinki i żurawina suszona i nasiona tj pestki dyni, słonecznik, przynajmniej jem to ale w ogóle to mam jeszcze coś ze nic mi nie smakuje. Ale pisze to jednym palcem na telephonie. Powrócę to więcej wam do pisze. Zobaczę czy jeszcze jesteście ! AVT
9 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
joanna
witam wszystkich chorych na fibromialgię! jestem magistrantka i prowadze badania i poszukuje osób, ktore zmagają sie z ta straszną chorobą bardzo prosze wszystkich którzy chceliby aby wyniki ich kwestionariuszy przyczyniły sie do leszego poznania choroby i możliwie w przyszłości zbliżenia sie do odkrycia leku na nia o kontakt na adres: badaniamagisterskie308@gmail .com pozdrawiam!
11 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Karina
Jezli jestes nadal zainteresowana badaniami służę pomocą
8 lat temu
Strona: 1 Wszystkie
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top