Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:34

Niebezpieczna glistnica – choroba brudnych rąk

Glistnica to poważna choroba pasożytnicza przewodu pokarmowego. Występuje najczęściej u małych dzieci i jest najbardziej rozpowszechniona w tropikalnych i subtropikalnych regionach świata - w szczególności na obszarach, gdzie poziom warunków sanitarnych i higienicznych pozostaje na niskim poziomie.

glis

W naszym kraju też zdarzają się przypadki glistnicy. Przyczyny glistnicy tkwią przede wszystkim w braku zachowania określonych norm w zakresie higieny. Dzieci są szczególnie narażone z kilku powodów. Po pierwsze, maluchy z reguły nie mają jeszcze wykształconych odpowiednich odruchów związanych z czystością. Dla dziecka, ciekawego całego świata, normą jest branie do ust różnych dziwnych rzeczy. Ileż to razy w parku czy koło placu zabaw słychać przerażone okrzyki rodziców, próbujących powstrzymać swoje pociechy przed wzięciem do buzi np. ziemi. Czasami można nawet nie zauważyć momentu, gdy dziecko, w czasie zabawy, próbuje posmakować piasek, albo po prostu dotnie swoich ust brudną rączką. A wtedy, niestety, może dojść do zakażenia glistnicą. Dzieje się tak, kiedy w glebie są jaja glisty ludzkiej.

Zagrożenie stanowi również spożywanie brudnych owoców i warzyw. Dlatego tak istotne jest, aby już w maluchach wykształcać pewne nawyki higieniczne. Zwracać uwagę na to, aby dzieci myły często ręce, a zwłaszcza po wizycie w toalecie i przed jedzeniem. Trzeba mówić pociechom o zagrożeniach wynikających z brania do ust brudnych rąk, przedmiotów (np. zabawki leżącej w piaskownicy) czy też ziemi. No i rodzice sami powinni swoim dzieciom dawać przykład odpowiednich zachowań. Jeżeli matka czy ojciec nie będą regularnie myć rąk, to jak można tego wymagać od dziecka? Maluchy widzą i naśladują przecież swoich rodziców.

Trzeba wspomnieć, że glistnica dotyka też często matki. Wystarczy popatrzeć, ile z nich bierze do ust smoczek, który spada na brudną ziemię, aby go oczyścić. Takie nieodpowiedzialne zachowania mogą skończyć się zakażeniem glistnicą.

Czym jest glista ludzka?

Glista ludzka jest nicieniem żyjącym w jelicie cienkim. Samica glisty może wyprodukować około dwustu tysięcy jaj dziennie, które są wydalane razem z kałem. Zdolność zakażania jaja glisty osiągają po mniej więcej dwóch, trzech tygodniach, w zależności od panujących warunków środowiskowych (im cieplej i bardziej wilgotno, tym dla jaj glisty lepiej). Kiedy człowiek połknie zakażone jaja, to w jelicie cienkim wylęgają się larwy, które następnie wędrują do płuc, aby po 10-14 dniach przeniknąć do gardła, w którym są odkrztuszane i połykane na nowo, więc powracają do jelita cienkiego, gdzie rozwijają się w dorosłe robaki. Glista ludzka może osiągać nawet 35 cm i żyje około dwóch lat.

Leczenie glistnicy

Leczenie glistnicy jest konieczne, bo glista ludzka może przeżyć nawet dwa lat w ciele człowieka. Glistnica zawsze powoduje mniejsze lub większe zagrożenie dla zdrowia, a nawet dla życia ludzkiego, więc nie wolno bagatelizować problemu. Szczególnie ważne jest leczenie glistnicy w przypadku dzieci. Bardzo często glistnica powoduje zahamowanie wzrostu dziecka, więc jeżeli rodzice zaobserwują u swojej pociechy apatię, nudności, brak apetytu, niepokojący kaszel, zgrzytanie zębami w czasie snu i przede wszystkim spadek wagi ciała oraz zwolnienie lub wręcz zahamowanie wzrostu, to należy przebadać dziecko pod kątem zakażenia glistą ludzką.

Leczenie glistnicy przebiega ściśle według zaleceń lekarskich i powinno objąć całą rodzinę, nawet jeżeli u innych domowników nie stwierdzono zakażenia. Doustne leki są dostępne jedynie na receptę, np. medykamenty zawierające pyrantel lub albendazol. Leczenie glistnicy trwa z reguły dwa do czterech tygodni i jeżeli rozmaz kału nie wykazuje obecności jaj glisty ludzkiej, to leczenie zostaje zakończone. Oprócz przyjmowania leku, warto również spożywać czosnek, pestki z dyni lub pory, co tylko może przyspieszyć wydalanie pasożyta z ciała człowieka. Ponadto zaleca się wypranie pościeli, narzut czy koców i dokładne wyczyszczenie dywanów w całym mieszkaniu.

Jak widać, leczenie glistnicy nie jest ani zbyt trudne, ani czasochłonne, ale wymaga pewnej dyscypliny od całej rodziny. Trzeba sobie przede wszystkim uświadomić, że glistnica może prowadzić do wielu powikłań. Glista ludzka, wnikając do narządów przewodu pokarmowego, niekiedy powoduje niedrożność jelit oraz stany zapalne wątroby, trzustki lub wyrostka robaczkowego.

Jak to ma miejsce w wielu przypadkach, najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście profilaktyka. Przyczyny glistnicy są bardzo dobrze znane, więc warto stosować się do podstawowych zasad higieny oraz przestrzegać warunków sanitarnych. Mycie rąk oraz owoców i warzyw jest absolutnym minimum. Szczególnie dotyczy to dzieci oraz osób mieszkających na wsi, gdzie stosuje się nawożenie szambem. Pamiętajmy, że glistnica może zdarzyć się każdemu.

Artykuł napisany we współpracy z portalem Gastryczne.pl - http://gastryczne.pl/glistnica-askarioza/

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top