Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:34

Grzybica stóp

Istota i przyczyny choroby

Grzybicą stóp nazywa się zakażenie grzybami występujące na podeszwach stóp oraz między palcami. Na chwilę obecną choroba ta dotyka około 15-30% społeczeństwa. Do zakażenia dochodzi w wyniku działania różnego rodzaju grzybów, najczęściej jednak są to tak zwane dermatofity: Trichophyton rubrum, wywołujący aż 60% zakażeń oraz Trichophyton mentagrophytes var. Interdigitale, prowadzący do 25% zakażeń.

stopy i ślady

Nieleczona grzybica stóp może spowodować grzybicę paznokci. Choroba rozwija się zwłaszcza w środowisku ciepłym i wilgotnym. Najczęstszą przyczyną grzybicy stóp jest zatem niewłaściwa ich higiena, prowadząca do zbytniego przegrzewania oraz wilgotności stóp. Do takich sytuacji dochodzi zwłaszcza podczas niewystarczającego wycierania stóp po kąpieli, noszenia skarpet wykonanych ze sztucznych materiałów, czy noszenia zbyt obcisłego obuwia. Czynnikiem inicjującym grzybicę stóp może być także uraz na stopie, czy zadrapanie, ułatwiające wniknięcie grzybów w głąb skóry. Do zakażeń dochodzi także w wyniku korzystania z basenów, sauny, czy łaźni. Grzybica stóp znacznie częściej dotyka mężczyzn, osób z nadwagą, a także ludzi nadmiernie pocących się. W grupie ryzyka znajdują się również kobiety w ciąży, osoby przyjmujące niektóre leki, a także pacjenci z chorobami nowotworowymi czy reumatycznymi.

Objawy grzybicy stóp

Do najważniejszych objawów grzybicy stóp zalicza się przede wszystkim: łuszczenie się skóry na podeszwach stóp, świąd, pęcherzyki oraz grudki występujące między palcami oraz z boku palców, nadmierną potliwość stóp oraz ich zaczerwienienie. Zaawansowana choroba wiąże się z bardziej poważnymi objawami, do których można między innymi zaliczyć pękanie skóry, czy tworzenie się ran. W przypadku pacjentów z obniżoną odpornością organizmu, choroba ta może doprowadzić do pewnych powikłań, spośród których na szczególną uwagę zasługują: zapalenie naczyń chłonnych oraz gorączka.

Odmiany grzybicy stóp

Wyróżnić można kilka odmian tej choroby. Pierwszą z nich jest tak zwana grzybica stóp międzypalcowa, która charakteryzuje się przewlekłym i długotrwałym przebiegiem. Odmiana ta występuje najczęściej. Zakażenie obejmuje zazwyczaj trzecią oraz czwartą przestrzeń międzypalcową stopy, głównie dlatego, że obszar ten charakteryzuje się dużą wilgotnością oraz wysoką temperaturą. Zakażenie może rozprzestrzenić się także na palce oraz na paznokcie.

Drugą odmianą jest grzybica stóp potnicowa, która może być trudna do zdiagnozowania, gdyż bardzo często mylona jest z egzemą. Do głównych objawów tej odmiany choroby zalicza się występowanie zgrupowanych pęcherzyków na podeszwie stopy. Pęcherzyki te zlewają się, a po pewnym czasie zaczynają pękać. Zakażenie może obejmować także palce oraz śródstopie.

Trzecią odmianą choroby jest tak zwana grzybica stóp złuszczająca, która charakteryzuje się raczej przewlekłym przebiegiem. Typowym objawem tej choroby jest rogowacenie skóry. Zakażenie to obejmuje najczęściej całą podeszwę stopy. Niekiedy występuje także świąd.

Ostatnią odmianą jest grzybica stóp wrzodziejąca, która należy do najrzadszych infekcji. Tą grzybicą można zarazić się od zwierząt. Typowym objawem tej odmiany choroby są zmiany wrzodowe, powstające w wyniku zmiany początkowych pęcherzyków. Grzybica stóp wrzodziejąca może doprowadzić do zakażenia skóry oraz tkanki podskórnej, a także do zapalenia naczyń limfatycznych.

Leczenie grzybicy stóp

Grzybica stóp powinna być leczona pod okiem specjalisty. W zależności od stopnia zaawansowania i przebiegu objawów tej choroby, zaleca się leczenie doustne, bądź miejscowe. Niekiedy konieczne jest zastosowanie obu metod leczenia w tym samym czasie. Zdecydowana większość zachorowań wymaga jedynie leczenia miejscowego. Warto podkreślić jednak, że leczenie grzybicy stóp jest zazwyczaj długotrwałe. Choroba niedoleczona może doprowadzić do jej częstych nawrotów. Do najczęściej zalecanych leków, wykazujących działanie miejscowe, zalicza się: naftifinę, terbinafinę, ketokonazol, cyklopiroks, mikonazol, ekonazol oraz klotrymazol. Do leków zalecanych w ramach działania ogólnego zalicza się: terbinafinę, ketokonazol, a także itrakonazol.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top