Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 08:34:29

Czym jest hipoglikemia i jak ją rozpoznać?

Cukrzyca należy do niezwykle powszechnych chorób, choć jednocześnie – w większości przypadków – nie stwarza dużego zagrożenia. Cukrzycy mogą funkcjonować w pełni normalnie, o ile stosują się do wszelkich zaleceń lekarzy, takich jak np. dieta o niskim indeksie glikemicznym. Niestety warto zdawać sobie sprawę z ryzyka pojawienia się pewnych konsekwencji, takich jak hipoglikemia. Co to jest i w jaki sposób się objawia?

hipoglikemia

Czym jest hipoglikemia?

„Hipoglikemia jest zespołem klinicznym charakteryzującym się objawami zaburzonej homeostazy adrenergicznej i/lub neuroglikopenii” [1]. Najprościej mówiąc, to zaburzenie gospodarki węglowodanowej, które doprowadza do tego, że stężenie glukozy we krwi spada do niebezpiecznego poziomu (poniżej 70 mg/dl). O hipoglikemii możemy mówić także wtedy, kiedy poziom glukozy nadal utrzymuje się w normie, jednak zauważalny jest nagły i gwałtowny spadek.

Na wystąpienie hiperglikemii są szczególnie narażone osoby, u których stwierdzono cukrzycę typu 1, ale także ci, którzy stosują bardzo restrykcyjną dietę, niedostarczającą do organizmu najważniejszych składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Zagrożenie wzrasta również w przypadku osób zmagających się z marskością wątroby, niewydolnością nerek czy też z zaburzeniami hormonalnymi.

Objawy hipoglikemii

Hipoglikemię niełatwo rozpoznać, jednak towarzyszące jej symptomy powinny natomiast zwrócić naszą uwagę. Są to przede wszystkim: pocenie się, drżenie rąk, nieregularna praca serca i uczucie zmęczenia. Nierzadko pojawia się również mrowienie w okolicach ust, a nawet problemy z koncentracją i z widzeniem.

Przyczyny hipoglikemii

Do najbardziej istotnych czynników, które zwiększają ryzyko hipoglikemii, należy zaliczyć... nieświadomość. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak nieprzyjemne skutki może mieć niedocukrzenie. Jeśli zamierzamy diametralnie przekształcić swój jadłospis, szczególnie kiedy należymy do cukrzyków, nie powinniśmy wprowadzać zbyt znaczących zmian bez konsultacji z lekarzem.

Najczęstsze przyczyny hipoglikemii to także:

  • wysiłek fizyczny, szczególnie nadmierny i długotrwały;
  • insulina podana w niewłaściwej dawce;
  • nieregularne odżywianie się, np. pomijanie niektórych posiłków;
  • spożywanie alkoholu;
  • przyjmowanie niektórych leków [2].

Dieta o niskim indeksie glikemicznym a hipoglikemia

Spożywanie posiłków o niewielkiej zawartości cukrów może nie tylko przeciwdziałać cukrzycy, ale także nowotworom czy chorobom serca. Dlatego też wiele osób stara się możliwie jak najbardziej ograniczać cukier – w przypadku chorych na cukrzycę typu 1 jest to szczególnie istotne. Wybierane przez nas produkty spożywcze powinny mieć niską wartość IG (czyli niewielką ilość węglowodanów), ponieważ cukry proste bardzo szybko ulegają trawieniu i wchłanianiu. 

Dieta o niskim indeksie glikemicznym powinna zatem zawierać odpowiednią ilość białka, tłuszczu i błonnika. Dlatego też zaleca się jedzenie chudego mięsa, twarogu czy ryb. Warto też warzywa gotować na parze albo przelewać je wrzątkiem, ponieważ wtedy wartość IG będzie niższa. Jak jednak połączyć dania o niewielkiej zawartości cukrów prostych z cukrzycą, nie ryzykując wystąpieniem hipoglikemii? Przede wszystkim należy zwracać szczególną uwagę na skład produktów i wykorzystywać alternatywne techniki obróbki termicznej.

[1] K. Zatońska, M. Bolanowski, Hipoglikemia jako problem diagnostyczny, „Advances in Clinical and Experimental Medicine” 2013, nr 12. 

[2] A. Wierzchowiecka, D. Zozulińska-Ziółkiewicz, Hipoglikemia w cukrzycy typu 1, „Diabetologia Praktyczna” 2011, nr 12.

Bibliografia

  1. Kania L., Hipoglikemia w cukrzycy typu 1, „Postęp Nauk Medycznych” 2017, t. XXX, nr 02.
  2. Kulczyński B., Gramza-Michałowska A., Znaczenie indeksu i ładunku glikemicznego w zapobieganiu rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2015, t. 96, nr 1.
  3. Krzemińska K., Wieczorek D., Sitek E.J., Zaręba W., Lęk przed wysiłkiem fizycznym a lęk przed hipoglikemią u młodzieży chorującej na cukrzycę typu 1, „Fizjoterapia” 2009, t. 17, nr 4.
  4. Wierzchowiecka A., Zozulińska-Ziółkiewicz D., Hipoglikemia w cukrzycy typu 1, „Diabetologia Praktyczna” 2011, nr 12.
  5. Zatońska K., Bolanowski M., Hipoglikemia jako problem diagnostyczny, „Advances in Clinical and Experimental Medicine” 2013, nr 12.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top