Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:34

Sposoby na katar u dziecka

Zakłóca sen, powoduje rozdrażnienie, a przede wszystkim potrafi ciągnąć się bardzo długo... Katar to prawdziwa zmora wszystkich dzieci, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. To także jeden z najczęściej występujących objawów przeziębienia u dziecka. Jak z nim walczyć?

katar dziecka

Gdy przeziębienie atakuje

Małe dzieci zazwyczaj chorują częściej niż dorośli – ich system odpornościowy nie jest jeszcze tak dobrze uregulowany, a zarażeniu sprzyja również brak przestrzegania zasad higieny np. podczas zabawy z innymi dziećmi w przedszkolu. Nic dziwnego, że jesienią i zimą, kiedy pogoda stwarza dodatkowe zagrożenia, a powietrze w pomieszczeniach jest wyjątkowo suche, infekcje wirusowe mają świetne pole do popisu. Popularnemu przeziębieniu, czyli po prostu wirusowemu zakażeniu górnych dróg oddechowych, często towarzyszy gorączka. W przypadku długo utrzymującej się podwyższonej temperatury u dziecka powinniśmy sięgnąć po bezpieczne środki przeciwgorączkowe, najlepiej w postaci czopków lub zawiesiny (jak np. zawierający ibuprofen Nurofen o przyjemnym owocowym smaku).

Jak oczyszczać nosek?

W przypadku infekcji wirusowych katar jest zwykle wodnisto-śluzowy, powstaje też tendencja do zatykania się nosa. Po kilku dniach wydzielina nieco gęstnieje. Objawom tym może towarzyszyć kichanie oraz drapanie w gardle, związane ze spływaniem wydzieliny. Podstawą leczenia jest regularne oczyszczanie nosa, o czym my – dorośli – musimy pamiętać. Trudno bowiem wymagać od maluchów, aby same tego pilnowały. Szczególnie problematyczny jest katar u niemowlęcia, tak małe dziecko oddycha wyłącznie przez nos. Jego zatkanie powoduje problemy ze snem i ciągłe rozdrażnienie, może też doprowadzić do powikłań. Pamiętajmy o delikatnym oczyszczaniu noska za pomocą specjalnej „gruszki” bądź aspiratora.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Pamiętajmy, że wpuszczanie kropli do nosa jest ostatecznością i powinno odbywać się jedynie pod kontrolą lekarza – pomagają one w odetkaniu nosa, jednak mogą wysuszać śluzówkę. Sięgnijmy natomiast po nawilżającą ją sól fizjologiczną czy wodę morską, zadbajmy również o nawilżenie powietrza w pokoju. Warto pamiętać, że ważne jest podawanie dziecku dużej ilości płynów. Nie tylko zapobiegają one odwodnieniu organizmu (choć jest ono groźne bardziej przy takich chorobach, jak np. grypa żołądkowa u dziecka, to przy przeziębieniu z gorączką też może być problemem), lecz również rozrzedzają wydmuchiwaną wydzielinę.

Katar potrafi porządnie uprzykrzyć dziecku życie. Dzięki odpowiednim działaniom możemy znacznie poprawić jego samopoczucie oraz przyspieszyć powrót do zdrowia.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top