Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 20:23:43

"Łokieć tenisisty" – jakie metody lecznicze będą najskuteczniejsze?

Ból w okolicach łokcia to częsty typ dolegliwości, z którym boryka się wiele osób. Główną przyczyną są zaburzenia w ukrwieniu ścięgien i mięśni, a także poważne zmiany degeneracyjne w strukturze kolagenu. Ujmując dokładniej, łokieć tenisisty jest schorzeniem przyczepu ścięgien prostowników nadgarstka. Kto jest najbardziej narażony na tę nieprzyjemną dolegliwość?

lekarz

Przede wszystkim, osoby, które rzeczywiście grają w tenisa lub uprawiają inne sporty, mocno angażujące ręce do pracy, na przykład badminton, wioślarstwo, squash. Problem bardzo często dotyczy także muzyków, zwłaszcza osób grających na skrzypcach. Z „łokciem tenisisty” mogą zmagać się także osoby, które długo i dużo pracują przy komputerze. Do choroby przyczyniać się mogą również nasze nieprawidłowe nawyki, na przykład częste noszenie zbyt ciężkich przedmiotów w jednej ręce.

 Jak objawia się „łokieć tenisisty”?

Ból dotyczy tylnej i przedniej części łokcia oraz promieniuje do nadgarstka. Zmiany chorobowe obserwujemy w miejscu przyczepu ścięgien i wiązadeł do kości.  Dolegliwości łatwo rozpoznać, zwłaszcza podczas wykonywania codziennych czynności, na przykład przy chwytaniu, zginaniu czy zaciskaniu. Duży dyskomfort pojawia się podczas unoszenia ręki w górę. Jeżeli ból pojawia się w stanie spoczynku, niestety oznacza to, że choroba jest w stadium zaawansowanym. 

„Łokieć tenisisty” - metody leczenia

„Łokieć tenisisty” to schorzenie, które łatwo wyleczyć, jeżeli chory szybko podejmie działania. Nie warto brać tabletek przeciwbólowych, które tylko tymczasowo zahamują dolegliwości bólowe. W przypadku tej choroby konieczna jest pomoc specjalisty. Najczęściej lekarz zleca pacjentowi wykonanie podstawowych badań, czyli USG, rezonansu magnetycznego czy badania rentgenowskiego.

Jedną z najefektywniejszych metod będą:

  • terapia manulana
  • fala uderzeniowa
  • laser wysokoenergetyczny
  • kinesiotaping
  • masaż

Dla osób zmagających się z „łokciem tenisisty” bardzo skutecznym sposobem są zabiegi z zakresu fizykoterapii, w której do celów leczniczych wykorzystuje się światło słoneczne, energię cieplną, prąd elektryczny, pole magnetyczne, hydroterapię i ultradźwięki. W przypadku choroby „łokcia tenisisty” ból leczy się za pomocą ultradźwięków, podczas których wykorzystuje się drgania mechaniczne o częstotliwości 800-24000 kHz. Podstawowym efektem działania ultradźwięków na tkanki jest działanie mechaniczne, zwane mikromasażem. Zabieg ma doskonały wpływ na biochemię tkanek, prowadząc do ich lepszego utlenienia.

Wysoką skuteczność zapewni pacjentowi także fala uderzeniowa, która ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Efektem terapii są także: dezintegracja zwapnień, poprawa mikrokrążenia w aplikowanym obszarze, przyspieszenie metabolizmu i przebudowy tkanek. Terapię wykonuje się specjalnie do tego przeznaczonych urządzeniem. Fala uderzeniowa doskonale działa w miejscu, w którym ścięgno przyczepia się do kości, a kość łączy się z wiązadłem.

Efekty dają także masaże, których lecznicze działanie oparte jest na stosowaniu różnych technik sprężystego odkształcania struktur anatomicznych. Zalecone przez fizjoterapeutę masaże wspomogą proces leczenia dolegliwości bólowych.

Ważne, abyśmy trafili do dobrej placówki medycznej, w której pomogą nam wykwalifikowani specjaliści. Profesjonalnych fizjoterapeutów, rehabilitantów oraz ortopedów - takich znajdziemy na przykład w Centrum Rehabilitacji, przy ulicy Prostej 69 w Warszawie należącego do Centrum Medycznego Multi Med w Warszawie.

Pamiętaj, aby skutecznie wyleczyć ból spowodowany chorobą „łokcia tenisisty” potrzebna jest szybka interwencja i włączenie odpowiedniej techniki leczenia.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top