Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 18:10:37

Nadkwasota żołądka – jak sobie z nią radzić?

Nadkwasota żołądka jest główną przyczyną zgagi, która objawia się uczuciem palenia w przełyku i pieczenia za mostkiem. Niekiedy nadkwasocie towarzyszą bóle brzucha, nudności i wymioty. Przyczyną wszystkich dolegliwości jest cofanie się treści żołądka wraz z kwasem do przełyku. Jak radzić sobie z nadkwasotą żołądka?

brzuch kobiety

Nadkwasota leki bez recepty

Nadkwasota żołądka pojawia się na skutek spożycia ostrych, tłustych i wysoko przetworzonych produktów, a także po wypiciu alkoholu, herbaty, kawy i napojów gazowanych. Często pojawiająca się zgaga jest nie tylko uciążliwa dla chorego, ale i niebezpieczna. Kwas żołądkowy może doprowadzić do owrzodzeń przełyku i krwawień z przewodu pokarmowego, dlatego nadkwasotę powinno się leczyć, gdy tylko zauważy się jej objawy. W tym celu można sięgnąć po leki bez recepty, a także zadbać o odpowiedną dietę. Więcej na ten temat można przeczytać na portalach internetowych o nadkwasocie i sposobach jej leczenia.

Leki na nadkwasotę hamują wydzielanie kwasu solnego w żołądku i powodują jego zobojętnienie. Dzięki temu chory przestaje odczuwać przykre palenie w przełyku, a jego układ pokarmowy jest chroniony przed szkodliwym działaniem kwasu. Ze względu na to, że leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego bez recepty mogą wywoływać skutki uboczne, dozwolone jest ich stosowanie maksymalnie przez 14 dni. Jeżeli zgaga będzie nadal dokuczać, niezbędna jest wizyta u lekarza w celu konsultacji.

Leki na zgagę – rodzaje i sposób działania

Stosowanie leków na zgagę jest zalecane w sytuacji, gdy zmiana diety i unikanie szkodliwych potraw nie przynoszą rezultatów. Leki neutralizujące kwas solny w żołądku dzielą się na kilka grup. Wśród nich znajdują się:

  • - antacida – są to sole glinu, magnezu oraz wapnia, które zobojętniają kwas solny w żołądku. W preparatach bez recepty najczęściej znajdują się dwie substancje czynne, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych – sole magnezu mogą wywołać biegunkę, natomiast sole glinu i wapnia – zaparcie,
  • - inhibitory pompy protonowej – bez recepty w tej grupie można nabyć wyłącznie leki neutralizujące nadmiar kwasów żołądkowych oparte na omeprazolu i pantoprazolu,
  • - blokery receptora H2 – ich działanie polega na blokowaniu wydzielania kwasu solnego, stymulowanego przez histaminę. Chorzy na nadkwasotę zakupią bez recepty preparaty oparte na ranitydynie.

Jeżeli chce się kupić lek zobojętniający kwas solny w żołądku, powinno się wcześniej skonsultować z farmaceutą. Jego porada pomoże wybrać odpowiedni lek na zgagę i poznać zalecenia dotyczące jego stosowania.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top