Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:35

Nerwica serca

Stres, napięcie, trudności z pogodzeniem obowiązków osobistych i zawodowych... Życie coraz młodszych osób jest pełne wyzwań, którym trudno sprostać. Próba realizacji oczekiwań otoczenia i naszych własnych aspiracji często odbywa się kosztem zdrowia, jedną z najczęstszych chorób wywołanych stresem i codzienną gonitwą jest zaś nerwica serca.

Co to za choroba?

Nerwica serca zaliczana jest do schorzeń psychosomatycznych, a więc takich, które wywołują zaburzenia psychiki. Mówiąc o jej przyczynach najczęściej wskazuje się na niepowodzenia, których pacjent doświadcza zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym, lekarze zwracają jednak uwagę również na niskie poczucie własnej wartości typowe dla osoby chorej oraz chorobę lekową. Typowe dla nerwicy serca jest i to, że choć jej przyczyn poszukuje się w ludzkiej psychice, same objawy choroby rzutują również na zdrowie fizyczne pacjenta.

Jakie są objawy nerwicy serca?

Pacjenci, u których diagnozuje się nerwicę serca zgłaszają się do lekarza z dość zróżnicowanymi objawami. Do najbardziej typowych należą: mocne bicie i kołatanie serca oraz bóle odczuwane w klatce piersiowej. Pacjenci wspominają również o uczuciu niepokoju oraz ogólnego osłabienia połączonym z niemożnością wykonania głębszego wdechu i wydechu. Objawy te są typowe również dla niektórych chorób serca i schorzeń układu krążenia, o nerwicy serca można więc mówić przede wszystkim wówczas, gdy wykluczone zostaną inne problemy ze zdrowiem. Same bóle najczęściej lokowane są w okolicy przedsercowej, typowe dla nich jest zaś i to, że są dość silne i potrafią utrzymywać się nawet przez kilka godzin. Charakterystyczne jest dla nich i to, że nie ustępują po zażyciu przez pacjenta nitrogliceryny, a jedynie po przyjęciu leków oddziałujących na układ nerwowy chorego. U niektórych chorych poczucie niepokoju wpływa również na zwiększoną potliwość dłoni, stóp oraz pach, ziębniecie kończyn, czerwienienie się oraz blednięcie.

Jak leczyć nerwicę serca?

Choć podawanie leków oddziałujących na układ nerwowy zmniejsza dolegliwości typowe dla nerwicy serca, leczenie schorzenia bazuje przede wszystkim na psychoterapii. Podstawowe pytanie, na jakie musi odpowiedzieć pacjent przy wsparciu lekarza dotyczy więc tego, jakie czynniki zewnętrzne mogą wpływać na pojawienie się i utrzymywanie stanu podwyższonego niepokoju. Chorym zaleca się zatem: uregulowanie trybu życia, wprowadzenie do codziennego harmonogramu czasu przeznaczanego na racjonalny wypoczynek, aktywność fizyczną i uporządkowanie sytuacji zawodowej, ze zmianą pracy włącznie. Osoby zmagające się z nerwicą serca namawiane są również do rezygnacji z używek, przypomina im się przy tym, ze zły wpływ na stan ich zdrowia ma nie tylko alkohol, ale również nadmierne ilości kawy oraz mocnej herbaty i palenie papierosów. Mocne natężenie choroby uniemożliwiające pacjentowi normalne funkcjonowanie jest również wskazaniem do złożenia wizyty u psychiatry.

Kontrowersje

Coraz większa grupa lekarzy apeluje obecnie o zmianę odbioru społecznego nerwicy serca. Z obserwacji prowadzonych przez psychologów i psychiatrów wynika, że w zdecydowanej większości przypadków objawy uważane za typowe dla tej choroby sygnalizują lęk paniczny oraz depresję z lękiem panicznym. Są to poważne schorzenia w istotny sposób wypływające na sposób funkcjonowania pacjenta wiążące się nie tylko z dużym cierpieniem, ale również z poczuciem bezradności. Pacjent rzeczywiście potrzebuje profesjonalnej pomocy, a tymczasem zarówno niektórzy lekarze, jak i osoby znajdujące się w jego najbliższym otoczeniu często ograniczają się do wysuwania w jego kierunku oskarżeń o nadwrażliwość i hipochondrię. Wiele wskazuje na to, że rezygnacja z lekceważącego podejścia do problemów generowanych przez nerwicę serca może przyczynić się do skuteczniejszej walki z tym schorzeniem.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!

eliza
polecam też dużo czyta c na ten temat aby miec jakąs samokontrole nad tym co sie z nami dzieje, i pamiętajcie abyście nie czuli się odosobnieni w tych objawach bo uwierzcie wiele wiele osób ma to samo ale wstydzi sie o tym mówić, choroba cywilizacji
11 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Ania
moi dordzy ja nie wiem czy mam nerwice serca czy jakas powazniejsza chorobe ale bylam u kardiologa i robili mi ekg i kardiolog powiedzial ze to na tle emocjonlanym a ja mam takie bole, kolatanie serca, czasami mam puls 110 , czuje kazda zyłe po lewej stonie ciałą i jak medytuje i sie uspokajam to mi przechodzi a jak zaczynam myslec o jakims powaznym skutku czy chorobie dstaje hgoorszych pwikłan ...czy to nerwica serca?? pomozcie
11 lat temu
Jolanta
do tej pory wydawalo mi sie ,ze jestem zdrowa. 9 sierpnia zycie wywrocilo mi sie do gory nogami.Szlam so sklepu robilo mi sie slabo i stwoerdzilam ze nie dojde do celu. Usiadlam na ulicy i siedzialam ,rozplakalam sie jak dziecko.Serce walilo jak mlot,bolal mnie tyl glowy mrowienie w palcach nog i rak. Ktos mnie zabral do lekarza. Diagnoza -przemeczenie. No coz bralam tabletki kilka dni lecz nie pomogly.Po kilku dniach znow atak -slabosc omdlenie drgawki.Pogotowie zabralo mnie do szpitala w Trier.Po badaniu kazano jechac mi do domu do Polski bez diagnozy. Nastepnego dnia wyruszylam z kolezanka samochodem do domu.Po szesciu godzinach jazdy wyszlysmy z samochodu i poczulam znow ze to nadchodzi .Mierze cisnienie w panice puls 154 cisnienie 198/134 drgawki i strach paniczny strach. Od tego czasu boje sie sama wychodzic z domu ,okropne uczucie niemocy bezsensu zycia.
11 lat temu
eliza
Słuchajcie wiele osób ma takie objawy ale lekarze zazwyczaj patrzą na pacjenta jak na wariata i psychochondryka, a tymczasem każdy ma problemy na miarę własnych mozliwości, mnie w takich stanachh pomagają krople IGNATIA HOMACORD , ziołowe nie otepiają i działają natychmiast, do tego jakaś meliska na noc, i teraz są tzw Biorezonanse, gdzie bada sie szczegółowo pacjenta pod kontem objawów i dostosowywuje sie zabieg do potrzeb indywidualnych, polecam choć trzeba zabiegi powtarzać cyklicznie, ale lepsze to niż cyklicznie sie nieludzko bac z nieuzasadnionego powodu
11 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
z
Niemożnoćć wykonania głębokiego wdechu lub wydechu, Hmm, jeden baran, laryngolog S. z Choszczna , brał się w w takim przypadku do wycinania migdałków córce, na szczeście do tego nie doszło. Wina tkwi w systemie , który generuje lekarzy z tych co siedzieli zawsze w ostatniej ławce i nigdy nie rozumieli co Pani do nich mówiła. Państwo powinno stworzyć taki system, który pozwoli wyłapać z hołoty tych co myślą i zrobić z nich lekarzy
11 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Strona: 1 2 3 4 Wszystkie
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top