Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 11:13:01

Nowotwór żołądka – podstawowe informacje

Polska należy do krajów o średniej zachorowalności na nowotwory żołądka, jednak aż 90% diagnozowanych przypadków zostaje rozpoznanych w zaawansowanym stadium, gdy leczenie jest trudne, a współczynnik przeżyć 5-letnich niski.

stomach cancer

Epidemiologia nowotworu żołądka

Według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów z 2012 roku, w Polsce rak żołądka plasuje się na czwartym miejscu pod względem zgonów na nowotwory u mężczyzn, i na piątym miejscu u kobiet. Natomiast pod względem częstotliwości zachorowań, znajduje się odpowiednio na 5. miejscu wśród mężczyzn i na 8. u kobiet .

Dane epidemiologiczne wskazują na związek pomiędzy miejscem zamieszkania, wiekiem i płcią. Występuje aż 20-krotna różnica w zachorowaniach pomiędzy krajami o wysokim ryzyku a niskim. Najwyższym współczynnikiem charakteryzują się: Japonia, Korea, Chiny, kraje Ameryki Środkowej i Południowej, natomiast najniższym: Azja, Afryka północna i wschodnia, Ameryka Północna, Europa północna, Australia, Nowa Zelandia. Polska znajduje się w strefie umiarkowanego ryzyka. Niezależnie od lokalizacji, niebezpieczeństwo zachorowania na nowotwór żołądka wzrasta wraz z wiekiem; największe jest u osób powyżej 50. roku życia, a u mężczyzn po pięćdziesiątce jest niemal dwukrotnie wyższe niż u kobiet w tym samym wieku. Małą częstotliwość zachorowań obserwuje się w grupie poniżej 30 lat, a nieco wyższą pomiędzy 35. a 40. rokiem życia.

Nowotwory żołądka – rodzaje

Nowotwory żołądka są ogólnym pojęciem różnych zmian patologicznych w obrębie układu pokarmowego. Około 95%  złośliwych nowotworów żołądka wywodzi się z komórek nabłonka gruczołowego (gruczolaki), reszta to chłoniaki, mięsaki, rakowiaki i guzy stromalne. Nowotwory żołądka można podzielić na 2 typy: rozlany i jelitowy (klasyfikacja Laurena), różniące się rokowaniem i występowaniem.

Pierwszy ze wspomnianych typów – jelitowy, umiejscowiony jest obwodowo, rośnie na podłożu zmian przedrakowych i częściej występuje u mężczyzn. Rokowanie w leczeniu tego nowotworu jest lepsze niż w przypadku typu rozlanego.

Drugi typ nowotworu, rozlany, rośnie na niezmienionej błonie śluzowej, w górnej części żołądka, bliżej przełyku. Leczenie jest trudne, a rokowanie gorsze. Często występuje rodzinnie, a osoby z grupą krwi A są bardziej predysponowane do jego występowania.

Więcej szczegółowych informacji na temat nowotworu żołądka, przebiegu choroby i leczenia można znaleźć na stronie https://bolprzebijajacy.pl/strona-glowna-pacjenta/choroba-nowotworowa/rak-zoladka/.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top