Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:35

Ospa party? Nie ryzykuj

chore dziecko

Na dziecięce imprezy zawsze warto pójść. Maluchy wyszaleją się w swoim gronie, a rodzice mogą napić się kawy i pogadać z innymi. Są jednak takie kinderbale, w których uczestnictwo jest mocno wątpliwe, tak samo, jak ich nazwa — ospa party.

Ospa party wymyśliły sobie mamy za oceanem, jednak popularność tej formy imprez nie ma granic i w ostatnich latach imprezy te przywędrowały także do Polski. Co to jest ospa party? W największym skrócie to dziecięca imprezka, której gospodarz nie obchodzi imienin ani urodzin, a jest chory na ospę. Inne dzieci mają się od chorego malucha zarazić — jedzą więc ze wspólnych talerzyków, bawią się nawzajem swoimi zabawkami. A że ospa jest bardzo zakaźna i jej wirus łatwo przenosi się w powietrzu, zarażenie się jest niemal pewne.

Ospa party — powikłania

Pomysł na ospa party wziął się z poglądu, że małe dzieci przechodzą ospę dużo lżej i nie zostawia ona żadnych śladów, nawet w postaci blizn. Mamy starają się więc zarazić swoje pociechy we wczesnym dzieciństwie, by te szybko przeszły ospę i miały spokój na całe życie. W rzeczywistości jednak, nie ma chorób, które byłyby całkowicie niegroźne. Każda jest obarczona jakimś stopniem ryzyk wystąpienia powikłań. Czy mamy naprawdę zdają sobie sprawę z ryzyka, jakie niesie za sobą ospa party. Powikłania w tej niegroźnej z pozoru chorobie mogą być naprawdę poważne, włącznie z zapaleniem opon mózgowych.

Lepsze szczepienie niż zarażenie

Zamiast narażać dziecko na chorobę, można przecież zastosować dużo bezpieczniejsze środki. W dzisiejszych czasach ogólnodostępne są przecież szczepionki przeciwko ospie. Wystarczy jedno zaszczepienie, by maluch był w pełni uodporniony na wystąpienie pełnoobjawowej choroby. Nie warto brać udziału w ospa party i świadomie narażać dziecka na zachorowanie. Bo choć ryzyko wystąpienia powikłań jest niewielkie, nie mamy przecież żadnej pewności, że nasza pociecha nie będzie tym pechowcem, któremu akurat się przytrafią. Dlatego wszyscy rodzice, zwróćmy na to uwagę i zastanówmy się kilka razy zanim wybierzemy się na tzw. "ospa party".

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top