Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:35

Ospa wietrzna - groźna choroba zakaźna

Ospa wietrzna jest potocznie nazywana wiatrówką. Uchodzi na niegroźną chorobę wieku dziecięcego. Wiatrówka może jednak doprowadzić do poważnych powikłań, zwłaszcza u niemowląt i kobiet w ciąży.

hej dzieci!

Ospa wietrzna to choroba typowa dla wieku dziecięcego

Ospa wietrzna to choroba zakaźna, na którą najczęściej chorują dzieci. Jest przenoszona drogą kropelkową i bardzo łatwo się nią zarazić. Na ospę choruje w dzieciństwie około 90% społeczeństwa. Ospę wietrzną przechodzi się tylko raz w życiu. U dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym wiatrówka przebiega zazwyczaj łagodnie i nie wywołuje żadnych komplikacji. Może być natomiast niebezpieczna dla noworodków i niemowląt oraz u osób dorosłych o obniżonej odporności (na przykład przewlekle chorych) i kobiet w ciąży. Z tego powodu warto wykonać szczepienia na ospę wietrzną.

Jak uniknąć ospy – szczepienie

Szczepienie przeciwko wiatrówce nie należy do pakietu szczepień obowiązkowych, jest więc odpłatne. Kosztuje około 250-300 złotych. Szczepionka chroni przed zakażeniem ospą lub sprawia, że przebieg choroby jest bardzo łagodny. Można ją podać niemowlętom po ukończeniu 9. miesiąca życia. Zaszczepić powinny się także kobiety, które planują ciążę, a nie chorowały w przeszłości na wiatrówkę. Szczepienie obejmuje dwie dawki – drugą należy przyjąć w czasie 2-12 miesięcy od pierwszej.

Dlaczego warto zaszczepić się przeciwko ospie wietrznej?

Ospa wietrzna jest często lekceważona. Mówi się o niej, jako o chorobie, którą każdy musi przejść. Tymczasem wiatrówka może wywołać wiele poważnych powikłań, takich jak:

  • bakteryjne infekcje skóry (paciorkowce, gronkowiec),
  • zaburzenia układu oddechowego,
  • choroby dróg moczowych,
  • zapalenie ucha,
  • zapalenie płuc,
  • zapalenie mózgu,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • u kobiet w ciąży ospa może powodować poronienie, zaburzenia płodu i choroby wrodzone u noworodka.

Ponadto osoby, które przeszły ospę wietrzną są w przyszłości narażone na zachorowanie na półpasiec, czyli inną chorobę zakaźną. Półpasiec jest wywoływany przez ten sam wirus, który powoduje wiatrówkę. Szczepienie przeciwko ospie chroni także przed półpaścem.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top