Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 21:58:13

Czym jest palec strzelający i jak się leczy to schorzenie?

Palec strzelający jest to jedno z najczęstszych schorzeń, które nas dotyka, zwłaszcza nastolatków. Pewnie nie raz, każdy z nas miał okazję być świadkiem sytuacji, w której młodzież szkolna przechwala się strzelającymi palcami. Ludzie często strzelają palcami, a można nawet powiedzieć, że nagminnie. Często wynika to ze stresu, zakłopotania lub pewnego automatycznego działania. Jednak większość nie zdaje sobie sprawy, czym jest ta choroba, skąd się bierze i co tak naprawdę kryje się za dźwiękiem strzelania. Mylnie dźwięk palca strzelającego jest kojarzony ze strzelaniem kości. Prawda wygląda zupełnie inaczej. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej temu zjawisku i poznać jego objawy.

palec przeskakujący

Czym jest palec strzelający?

Inaczej nazywany również palcem trzaskającym ze względu na wydawane odgłosy podczas uciskania palców. Dzieje się to, podczas przeskakujących, czy również zatrzaskujących się ścięgien w stanie zapalnym w zginaczu palca u ręki. Często podczas tego zjawiska mamy wrażenie, że przeskakuje nam kość (chociaż w dalszym ciągu jest to ścięgno) stąd również  wywodzi się nazwa – palec przeskakujący.

Przyczyny choroby palca strzelającego

Trudno ustalić przyczynę choroby palca trzaskającego. Najczęściej uważa się, iż wynika to z urazów mechanicznych np. podczas wykonywania czynności, w których łapiemy przedmiot w dłoń, mocnego uścisku, kontuzji, czy także przy większym przeciążeniu stawów. Najczęściej narażone są osoby, które grają na instrumentach lub ręcznie tkają, czy dziergają na drutach. Z badań wynika, iż wpływ na to może mieć również płeć. Schorzenie palca strzelającego częściej objawia się u kobiet niż u mężczyzn. Narażone mogą być także ciężarne ze względu na poziom hormonów.

Objawy palca przeskakującego

Objawy przy tym schorzeniu są charakterystyczne oraz łatwe do rozpoznania, choremu z reguły towarzyszą: problemy ze zginaniem i prostowaniem palców, przy którym występuje trzask, ból palca, zaczerwienienie, opuchlizna wokół obszaru objętego zapaleniem, niewielki, często bolesny guzek na palcu. W takich przypadkach dochodzi nawet do zablokowania paliczka, czyli brak możliwości jego wyprostowania. Co sprawia, że chory musi sobie pomóc drugą ręką, prostując zablokowany palec.

Leczenie palca strzelającego

Leczenie tej choroby jest jak najbardziej możliwe, a wręcz konieczne, ponieważ może dojść nawet do upośledzenia funkcji dłoni. Jednak należy pamiętać by nie próbować leczyć się samemu na własną odpowiedzialność. W takich przypadkach chory, który zauważy pierwsze objawy powinien zgłosić się do lekarza. Lekarz z pewnością przekaże informacje o dalszym postępowaniu i leczeniu, które pomoże uporać się z chorobą strzelającego palca. Jeśli sami chcemy ustrzec siebie i innych przed tą chorobą powinniśmy dbać o nasze stawy i nie dopuszczać do sytuacji przepracowania rąk. Dodatkowo zwracać uwagę na osoby w młodym wieku, które być może nie są uświadomione i robią sobie krzywdę strzelając palcami.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top