Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:35

Pęcherzyca: jak ją rozpoznać?

Choroby układu odpornościowego występują coraz częściej. Zaburzenia produkcji przeciwciał skutkują brakiem ochrony organizmu przed wnikaniem bakterii czy wirusów. Ciągłość skóry może zostać boleśnie naruszona i powodować powstawanie gojących się miesiącami ran powracających regularnie pomimo leczenia co kilka lat. Nieestetyczne pęcherze pokrywają wnętrze jamy ustnej i gardło, atakują wargi oraz naskórek dłoni i tułowia.

skóra

Jak zauważyć pierwsze objawy pęcherzycy

Pęcherzyca - autoimmunologiczna choroba skóry jest schorzeniem przewlekłym, występującym po 25. roku życia, częściej u kobiet. Organizm produkuje przeciwciała, tworzące wolne powierzchnie pomiędzy komórkami naskórka, w których tworzą się wilgotne, łatwo pękające pęcherze. Pęcherzyca charakteryzuje się następującymi symptomami:

  • pieczenie i ból pozornie zdrowego naskórka,
  • powstawanie nawet kilkucentymetrowych pęcherzy z przezroczystym płynem pod wpływem bardzo delikatnego dotyku, zmiany ubrania lub wytarcia się ręcznikiem po kąpieli na zdrowej skórze,
  • zmiany skórne są przezroczyste i nie pękają lub intensywnie czerwone i swędzące, często powiększające swe rozmiary,
  • czerwone plamy na skórze i błonie śluzowej w ustach o wyraźnych krawędziach,
  • pęknięcia skóry i rozległe nadżerki,
  • ropienie zmian skórnych.

Ryzyko zachorowania na pęcherzycę znacząco podnoszą autoimmunologiczne zapalenia tarczycy bądź żołądka, reumatoidalne zapalenie stawów, przyjmowanie kaptoprylu lub penicylaminy, oparzenia skóry, zarówno słoneczne, jak i chemiczne.

Jakie są rodzaje pęcherzycy

Wyróżnia się kilka rodzajów pęcherzycy – autoimmunologicznej choroby skóry, charakterystycznej dla osób dojrzałych.

  • pęcherzyca zwykła – pierwsze pęcherze występują w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, spojówek, strun głosowych czy przełyku. Brak gorączki czy stanu zapalnego. Następnie zmiany skórne obserwuje się na ustach, głowie, karku, dłoniach, w pachwinach, pod pachami. Pęcherze łatwo pękają, rany goją się wolno, ale nie pozostawiają szpecących blizn. Nawet delikatne potarcie zdrowej skóry jest impulsem do powstania nowej zmiany skórnej.
  • Pęcherzyca liściasta – swędzące i dość wiotkie pęcherze na powierzchni skóry. To głównie nadżerki o wyglądzie opryszczki lub rumienia. Pojawiają się na głowie (nie w ustach), a następnie na twarzy, klatce piersiowej, plecach oraz kończynach.
  • Pęcherzyca paranowotworowa – niezwykle trudne do wyleczenia (pozostają po nich blizny) i bardzo bolesne owrzodzenia warg, jamy ustnej, przełyku charakterystyczne dla osób po chorobie nowotworowej.

 

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top