Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:35

Pochwica

Wiele osób uważa, że zaburzenia seksualne należą do tej grupy chorób, o których nie wypada wspominać. Niesłusznie. Brak wiedzy na temat problemów z seksualnością połączony z ich wyolbrzymianiem może nieść za sobą wyjątkowo niekorzystne konsekwencje. O zaburzeniach seksualnych warto wspominać również dlatego, że nie są wcale zjawiskiem rzadkim. Zmagają się z nimi tysiące par niesłusznie obwiniających się to, że to właśnie jeden z partnerów jest do tego stopnia niedoskonały, że nie wywołuje w drugim pociągu seksualnego. Dyskusja na temat zaburzeń seksualnych jest niezbędna również dlatego, że zdecydowana większość z nich może być leczona. Tak dzieje się miedzy innymi w przypadku pochwicy.

Co to za choroba?

Najbardziej podstawowa definicja pochwicy mówi o tym, że jest to niezależny od woli skurcz mięśni znajdujących się wokół wejścia do pochwy wywołujący silny ból odczuwany przy próbie wprowadzenia do pochwy prącia, tamponu albo palca. Pochwica zazwyczaj uniemożliwia odbycie stosunku seksualnego, mięśnie miednicy, które otaczają zewnętrzną część pochwy zaciskają się bowiem wbrew woli kobiety.

Przyczyny pochwicy

Seksuolodzy zajmujący się zarówno badaniem, jak i leczeniem pochwicy zwracają uwagę na to, że nie istnieje tylko jedna przyczyna tej choroby. Najczęściej wskazuje się w tym kontekście na reakcję obronną, która ma swoje źródło we wcześniejszych doświadczeniach seksualnych kobiety, Co istotne, nie zawsze przyczyną pochwicy jest przeżyty wcześniej gwałt albo złe wspomnienia związane z inicjacją seksualną. U niektórych kobiet pojawienie się tego schorzenia jest konsekwencją lęku przed ciążą, obawy przed nakryciem przez osoby trzecie, a także rezultatem niewłaściwych relacji z partnerem. Bywa i tak, że kobieta nie radzi sobie z wywieraną na nią presją (związaną na przykład ze byt dużą częstotliwością stosunków seksualnych), a pochwica jest formą obrony stosowaną przez organizm. Niekiedy zdarza się też, że pochwica jest efektem stanów zapalnych narządów płciowych albo konsekwencją ich uszkodzenia i nie ma nic wspólnego z kondycją psychiczną kobiety.

Leczenie pochwicy

Wielość czynników przyczyniających się do powstawania pochwicy sprawia, że leczenie zawsze powinno być prowadzone pod kierunkiem lekarza seksuologa. W leczeniu pochwicy udział bierze zarówno kobieta, jak i jej partner, jednym z najważniejszych działań jest przy tym edukacja seksualna. Kobieta dowiaduje się, jak trenować mięśnie krocza, seksuolog zaś przygotowuje zestawy ćwiczeń przybliżających jej sposób funkcjonowania narządów płciowych w trakcie trwania stosunku. Część ćwiczeń kobieta wykonuje samodzielnie, podczas innych korzysta zaś ze wsparcia partnera, celem terapii jest bowiem nie tylko wyeliminowanie bolesności, ale również zwiększenie zaufania i poczucia bliskości pomiędzy partnerami. Niekiedy wsparciem dla partnerów może okazać się również leczenie farmakologiczne polegające na podawaniu kobiecie leków rozkurczowych, przeciwlękowych oraz przeciwbólowych. Wówczas, gdy przyczyny pochwicy kryją się nie w kondycji psychicznej, ale w stanie zdrowia fizycznego partnerki konieczne jest leczenie ginekologiczne, a niekiedy również interwencja chirurgiczna umożliwiająca likwidację deformacji narządów płciowych. Leczenie pochwicy często wymaga czasu, kobieta musi przy tym czuć wsparcie płynące ze strony partnera. Osoby zawodowo zajmujące się seksuologią przypominają jednak, że dysfunkcję niemal w każdym przypadku można wyeliminować, co powinno zachęcić walczące z nią osoby do złożenia wizyty w gabinecie specjalisty.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!

Jola
Polecam skonsultować się z lekarzem, moge polecic bardzo dobrego seksuologa dr Dulko , przyjmuje w PsychoMedic.pl 22 299 11 22
9 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Adam
Jaki komentarz? , ja mam pytanie. W jaki sposób partner poza ćwiczeniami może pomóc swojej ukochanej kobiecie przezwyciężyć tą chorobę (?), co powinien, a czego nie powinien robić? Pomocy!!! Proszę o jakieś wskazówki, kocham swoją partnerkę i nie mogę już patrzeć jak Ją to męczy ( psychicznie), chcę jakoś pomóc ale nie wiem jak.
11 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Strona: 1 Wszystkie
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top