Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:35

Skąd bierze się przeziębienie?

katar Jest jedną z najbardziej powszechnych chorób, z którą statystyczny Polak musi się zmierzyć przynajmniej raz w roku. Szczególnie sprzyja jej okres jesienno-zimowy, choć i wczesna wiosna jest czasem zwiększonego ryzyka. Przeziębienie to dolegliwość, której objawy znamy doskonale z autopsji. Czy jednak nasza wiedza na temat rozwoju tej choroby jest wystarczająca? Czy znamy jej najczęstsze przyczyny?

Czym jest przeziębienie?

Przeziębienie to nic innego, jak choroba spowodowana przez wirusy. Atakują one górne drogi oddechowe, przy czym szczególnie problemowym rejonem jest błona śluzowa nosa. Jej podrażnienie jest główną przyczyną problemów z wodnistą wydzieliną pojawiającą się w nozdrzach. Jak powstaje katar? Ta wydzielina powstaje w błonie śluzowej, a jej głównym celem jest oczyszczenie nosa z bakterii. Ponieważ katar zawsze towarzyszy przeziębieniu, jest najbardziej charakterystycznym objawem tej choroby.

Skąd te problemy?

Dlaczego tak wielu z nas ma problemy z powracającym każdej jesieni przeziębieniem? Wbrew pozorom zrzucenie całej odpowiedzialności na niższe temperatury nie jest wytłumaczeniem. Wprawdzie okres od października do kwietnia to czas wyjątkowo częstych zachorowań, jednak głównym winowajcą nie są jesienne i zimowe chłody. Chociaż wychłodzenie organizmu jest czynnikiem sprzyjającym chorobie, to i jego przegrzanie bywa niebezpieczne. Wśród innych czynników ryzyka znajdują się… inni ludzie. W tłumie wirusy przenoszą się bardzo szybko, a krótki kontakt z chorą osobą wystarczy, by po 2-3 dniach samemu zmagać się z katarem. Stres, brak snu, zbyt mała ilość czasu spędzanego na świeżym powietrzu oraz dieta, w której brak odpowiedniej ilości witamin to kolejne czynniki, które osłabiają organizm i czynią go bardziej podatnym na przeziębienie.

Jak to leczyć?

Walka z przeziębieniem nie musi być trudna, a przykre dolegliwości związane z tą chorobą można zminimalizować. Nie brak środków, które mogą przynieść ulgę i znacznie przyspieszyć powrót do zdrowia. Nowoczesne leki na przeziębienie, wapno oraz witamina C mogą przynieść znaczną poprawę stanu chorego. Zalecane są też ziołowe herbatki (szczególnie z malin) oraz napoje z mleka i miodu. Najbardziej istotną kwestią w przypadku przeziębienia staje się jednak leczenie kataru – najbardziej uciążliwej dolegliwości związanej z tą chorobą. Pomocne mogą stać się tu domowe inhalacje oraz inne, tak chętnie stosowane przed laty metody. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo warto jednak sięgnąć po nowatorskie sposoby na leczenie kataru, wśród których ważne miejsce zajmują płyny do nosa. Jest wśród nich płyn Xylorin, którego składniki nie tylko pomagają w udrożnieniu nosa, ale i zmniejszają obrzęk błony śluzowej. To lek, który wspiera nie tylko leczenie kataru, ale i walkę z zapaleniem zatok.

Troska o właściwą dietę i strój odpowiedni do pory roku, wspieranie naturalnej odporności organizmu oraz unikanie większych skupisk ludzkich – oto podstawowe zasady, o których w okresie jesienno-zimowym koniecznie należy pamiętać. Dzięki tak prostej profilaktyce każdy z nas może w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko przeziębienia oraz pojawienia się uciążliwego kataru.

przeziębienie - infografika

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top