Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:35

Ropowica

Wywołujące ropowicę paciorkowce i gronkowce to w normalnych warunkach bakterie bytujące przede wszystkim na powierzchni skóry. Owszem, ich celem niezmiennie pozostaje przedostanie się do jej głębszych warstw, ludzki organizm posiada jednak mechanizmy zapewniające mu bezpieczeństwo w tym zakresie. Ciągłość powłoki skórnej i złuszczający się naskórek zapewniają nam ochronę i sprawiają, że głębsze warstwy skóry są wolne od bakterii.

Definicja

Niestety, zabezpieczenia, które stosuje ludzka skóra mogą zostać przerwane (między innymi na skutek skaleczenia lub niewłaściwego leczenia innych chorób), a jednym ze skutków takiego stanu rzeczy może być ropowica. Jej najbardziej klasyczna definicja mówi o tym, że jest to ropne zapalenie głębiej położonych warstw skóry, a choć choroba najczęściej atakuje kończyny górne oraz dolne, wcale nie musi ograniczać się wyłącznie do nich. Często atakuje również piersi, a także worek mosznowy albo pęcherz moczowy, potrafi jednak zlokalizować się w przestrzeni przygardłowej oraz w jamie brzusznej.

Objawy ropowicy

Pacjenci zaatakowani przez ropowicę zazwyczaj uskarżają się na gorączkę i złe samopoczucie. Z czasem jednak objawy choroby nasilają się, dochodzi wiec do nich również zaczerwienienie i ocieplenie skóry w miejscu, które zostało zainfekowane, stwardniały obrzęk oraz zaburzenia w funkcjonowaniu zaatakowanej ropowicą części ciała. Zaobserwowanie każdego z wymienionych tu objawów powinno sugerować konieczność niezwłocznego kontaktu z lekarzem.

Leczenie ropowicy

Leczenie ropowicy przebiega dwutorowo. Pacjent jest znieczulany, aby możliwe było nacięcie zainfekowanych tkanek. Zadaniem chirurga jest nie tylko oczyszczenie ich z ropy, ale również usunięcie martwych warstw skóry, jeśli zaś ropowica nie zostanie wykryta odpowiednio szybko należy liczyć się z tym, że zabieg taki będzie musiał być powtórzony kilkukrotnie. Usunięcie ropy przyczynia się zresztą nie tylko do tego, że łatwiej jest zahamować rozwój choroby. Jej analiza pozwala również odpowiedzieć na pytanie o to, jaka bakteria wywołała ropowicę i jaki antybiotyk jest w stanie ją wyeliminować. To właśnie leczenie z wykorzystaniem antybiotyków wspomaga działania podejmowane przez chirurga i nierzadko przyczynia się do tego, że zabieg nacinania tkanek nie musi być powtarzany. Wsparciem dla lekarza mogą okazać się również maści o działaniu przeciwzapalnym, zmniejszające obrzęk, jeżeli zaś ropowica zaatakowała nogę albo rękę, konieczne staje się unieruchomienie kończyny.

Konsekwencje braku leczenia

Ropowica należy do tych chorób, które przemieszczają się na sąsiednie tkanki, jeżeli odpowiednio wcześnie nie przystąpimy do ich leczenia. Brak ingerencji ze strony lekarza może więc przyczynić się do tego, że choroba zacznie stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia pacjenta.

Kto powinien uważać?

Ropowica nie jest chorobą, która atakowałaby wyłącznie osoby starsze albo tylko mężczyzn. Każdy może paść jej ofiarą i każdy musi wówczas bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza. Gdybyśmy jednak wskazać na pacjentów, którzy muszą zachować szczególną czujność, z pewnością byliby to cukrzycy, ropowica może bowiem zaatakować kończynę dolną, a pewne upośledzenie odczuwania bólu, z którym mamy do czynienia u cukrzyków nie raz przyczynia się do tego, że zbyt późno zgłaszają się oni do lekarza.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!

aga
Nie wiem czy wiecie, ale właśnie ROPOWICA PAZNOKCIA jest spowodowana wrastajacymi paznokciami. Niestety rowniez mnie to dopadlo. Jezeli chcecie dowiedziec sie czegos wiecej o tej chorobie, to polecam ten artykul http://wrastajacypaznokiec.pl/ropowica-paznokcia/. Tu jest dokładnie opisane jak wyleczyć tę chorobę.
9 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Strona: 1 Wszystkie
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top