Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:35

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów, zwane w skrócie RZS, jest najbardziej zaawansowaną i uciążliwą dla pacjenta formą zapalenia stawów. Pomimo tego, że chorobę wykryto i opisano już w XIX w., to do dziś nie znaleziono na nią skutecznego lekarstwa. Z bólem, brakiem sprawności ruchowej oraz chronicznym zmęczeniem zmaga się setki tysięcy osób na całym świecie. W związku z tym zasadne wydaje się być pozyskanie informacji na temat tego, co jest przyczyną RZS i jak się przed nim bronić.

Przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów

RZS jest chorobą reumatyczną, mającą podłoże autoimmunologiczne. Oznacza to, że schorzenie powodowane jest niewłaściwym działaniem układu odpornościowego, który, wprowadzony w błąd, atakuje własne tkanki rozmieszczone wokół stawu, co powoduje ich zniszczenie i obrzęk stawu. Nie da się jednoznacznie ustalić przyczyn RZS, jednakże początki choroby związane są z procesem zapalnym, pojawiającym się w tkankach maziowych, wyścielających stawy. Gdy stan zapalny nie jest leczony – pogłębia się, a w rezultacie może doprowadzić do powracających, nasilających się stanów chorobowych, czyli RZS.

RZS trzykrotnie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Ponadto na rozwój choroby wpływają takie czynniki, jak predyspozycje dziedziczone po rodzicach chorych na RZS, palenie papierosów oraz duża ilość sytuacji stresogennych.

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów należy do jednostek chorobowych, których objawy są bardzo bolesne dla pacjentów. RZS zazwyczaj dotyka symetrycznie stawów na rękach. Do najbardziej znaczących symptomów zaliczyć można:

  • ból i sztywność stawu, spowodowana ich obrzękiem, który to stan nasila się przede wszystkim rano;
  • obrzęk torebki stawowej;
  • wrażliwość stawu na dotyk i ucisk;
  • wyraźne ograniczenie ruchomości stawu, które wraz z rozwojem choroby staje się coraz bardziej uciążliwe, a czas wracania stawu do pełnej sprawności trwa coraz dłużej.

Gdy RZS trwa już dłuższy czas, widocznym objawem jest widoczna deformacja stawów. W najcięższych przypadkach nad stawami pod skórą widoczne są guzki reumatoidalne, stwierdza się także obecność czynnika reumatoidalnego w surowicy. W okolicach stawu dotkniętego stanem zapalnym zazwyczaj dochodzi do zaniku mięśni, który jest spowodowany brakiem aktywności bolącego stawu i mięśnia.

Sposoby leczenia

Leczenie RZS nie jest rzeczą łatwą, a w większości przypadków można jedynie złagodzić ból chorego. Całkowite wyleczenie pacjenta możliwe jest tylko wtedy, kiedy terapia zostanie rozpoczęta szybko, niezwłocznie po zaobserwowaniu pierwszych objawów zapalenia stawów i zdiagnozowaniu choroby. Leczenie musi przebiegać wieloaspektowo, co zwiększa szanse osoby dotkniętej RZS na powrót do pełnej sprawności.

Po pierwsze, w leczeniu RZS stosuje się leczenie farmakologiczne – wśród stosowanych leków wymienić można leki modyfikujące przebieg choroby, leki biologiczne, glikokortykosteroidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz leki przeciwbólowe. Stosowanie leczenia farmakologicznego ma na celu wywołanie remisji (cofnięcia) się choroby w jej początkowym stadium, złagodzenie sztywności i bolesności stawu oraz pozwolenie choremu na szybkie odzyskanie sprawności.

Leczenie farmakologiczne uzupełnić można o leczenie niefarmakologiczne. W przypadku chorego z RZS ważny jest odpoczynek i ćwiczenia. Poza tym, warto stosować także fizykoterapię, sprzęty ortopedyczne oraz zmienić tryb życia na zdrowszy (zbilansowana, nietłusta dieta, rzucenie nałogu palenia). Dla osoby chorej ważne jest także wsparcie psychiczne, które pomoże jej zaakceptować ból i zmiany w wyglądzie fizycznym kończyn.

Największe szanse na pełne wyzdrowienie mają chorzy, którzy podjęli leczenie na najwcześniejszym etapie rozwoju RZS. Osoby, u których choroba osiągnęła już etapy II-IV, leki mogą już tylko złagodzić albo zmniejszyć uciążliwe objawy, takie jak ból, sztywnienie czy obrzęki.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: reumatoidalne-zapalenie-stawow.pl

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top