Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 10:02:27

Skąd biorą się szumy uszne?

Praktycznie każdy z nas w swoim życiu przynajmniej raz doświadczył szumów w uszach. W większości przypadków są one krótkotrwałe i pojawiają się bardzo sporadycznie. Niestety czasami zdarza się tak, że mamy z nimi do czynienia częściej niż byśmy tego chcieli, a także ich siła jest znacznie większa. Najgorsze jest to, że nie do końca wiemy, skąd się one biorą… a może jednak wiemy? Przekonajmy się!

hałas

Czym są szumy uszne?

Szumy uszne to nic innego jak zjawiska dźwiękowe, które są odbierane i interpretowane przez nas mózg, jednak co jest w nich charakterystyczne, to fakt, że jedynym osobami, które je słyszą, jesteśmy my sami. Mogą one przyjmować bardzo różne postaci – czasami są to delikatne szumy, a innym razem mogą to być piski o bardzo wysokiej częstotliwości, które nierzadko uniemożliwiają normalne życie i sprawiają, że skoncentrowanie się na danej czynności jest iście karkołomne. Jakie czynniki przyczyniają się powstawania takiego zjawiska?

Co powoduje szumy uszne?

W wielu badaniach poszukujących genezy szumów usznych, możemy szybko dostrzec, co w największym stopniu powoduje ich wystąpienie. Otóż jest to… nadmierny hałas! Nieodzownie łączy się on ze stopniowym uszkadzaniem komórek słuchowych w uchu wewnętrznym. Oprócz głośnego otoczenia czasami może to być wynikiem długotrwałego stresu, jak i przyjmowania niektórych leków (zwłaszcza antybiotyków). Trzymając się tematyki medycznej, czasami zwłaszcza u osób starszych, może to być spowodowane chorobami takimi jak miażdżyca czy cukrzyca, doprowadzających do utrudnienia przepływu krwi.

Jak to leczyć?

W waszych głowach mogło powstać pytanie: jak leczyć szumy uszne? My jednak uważamy, że lepszym pomysłem będzie … zapobieganie ich wystąpieniu! Czasami wystarczy podjąć naprawdę proste kroki, aby zredukować możliwość pojawienia się tego zjawiska w naszym życiu. Unikanie otoczenia pełnego hałasu, niesłuchanie muzyki na pełnej głośności, czy nawet to, aby uważać na ilość przyjmowanych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Oczywiście po tym, jak już zaczniemy się z nimi zmagać, potrzebna będzie pomoc laryngologów, którzy zastosują jedną z możliwości leczenia naszej dolegliwości, jednak jest to temat na całkowicie inny artykuł!

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że po dzisiejszej lekturze na temat szumów usznych, jesteście bardziej świadomi tego, jakie mogą być powody ich powstawania. Jest to bardzo ważne, aby zdawać sobie sprawę z tego, jak ogromny wpływ mogą one mieć na to, jak wygląda nasze życie. Powrót do życia bez szumów będzie jak nowonarodzenie – tego możecie być pewni!

Tekst powstał we współpracy z firmą Audiofon.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top