Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:35

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty to schorzenie dotyczące około 2% społeczeństwa. Najczęściej pojawia się u osób w wieku 25-35 oraz 45-55 lat. Charakteryzuje się przede wszystkim występowaniem zaczerwienienia na twarzy, głównie w wyniku zmiany temperatur, stresu, czy spożywaniem niektórych potraw (zwłaszcza ostrych) i napojów (alkoholu lub napojów gorących). Zaczerwienienie pojawia się przeważnie na środkowej części twarzy – obejmuje czoło, nos, policzki oraz brodę. Przyczynę tak charakterystycznego zaczerwienienia stanowią przede wszystkim zaburzenia związane z funkcjonowaniem drobnych naczyń. W wyniku ich nieprawidłowego kurczenia się i rozszerzania dochodzi zatem do łatwego i szybkiego czerwienienia się. Do innych objawów zalicza się również grudki, krosty i rumienie. Zaawansowana postać tego schorzenia jest bardzo trudna do leczenia.

tr-dziewczyna

Wyróżnia się różne odmiany trądziku różowatego.Może to być między innymi postać grudkowo-krostkowa, oczna, rumieniowa z teleangiektazjami, ziarniniakowa, czy przerostowo-naciekowa. Choroba charakteryzuje się tym, że jest przewlekła. Typowe są dla niej także okresy zaostrzeń i remisji. Trądzik różowaty znacznie częściej występuje u kobiet niż w przypadku mężczyzn. W drugim przypadku prawie zawsze schorzenie to ma bardzo ostry przebieg.

Jakie są przyczyny schorzenia?

Trądzik różowaty najczęściej dotyczy osób posiadających predyspozycje genetyczne do tego rodzaju schorzenia. Wystąpieniu choroby sprzyjają także zaburzenia ze strony endokrynologii. Schorzenie znacznie częściej występuje u osób ze skłonnością do alergii, a także u pacjentów chorujących na nadciśnienie tętnicze. Niekiedy jako przyczynę choroby podaje się także problemy żołądkowe lub nieregularne wypróżnienia. Wyróżnić można ponadto dość znaczną grupę czynników nasilających objawy chorobowe. W grupie tej znajduje się między innymi alkohol, kawa, stresujący tryb życia, ostre przyprawy, sauna, czy wysiłek fizyczny. Objawy nasilają się także w wyniku kontaktu skóry z różnego rodzaju środkami kosmetycznymi lub chemicznymi.

Jakie są objawy choroby?

Pierwszym, najbardziej charakterystycznym symptomem tej choroby jest przede wszystkim zaczerwieniona skóra twarzy. Z czasem pojawiają się także wspomniane wcześniej krostki i gruzdy, którym towarzyszy uporczywe swędzenie. Zaawansowana postać choroby objawia się występowaniem guzków. Skłonność do łatwego czerwienienia się wynika przede wszystkim z zaburzeń naczynioruchowych, które to z kolei wiążą się z nadpobudliwością układu nerwowego. Trwałe zaczerwienienie może być niekiedy mylone z poparzeniem słonecznym.

Jak leczyć trądzik różowaty?

O metodzie leczenia decyduje przede wszystkim stadium i nasilenie choroby. Ogromny wpływ na proces leczenia ma profilatyka, która zapobiega utrwaleniu zmian skórnych. W terapii ważne jest także unikanie czynników, które zaostrzają objawy choroby. Mowa tu przede wszystkim o zbyt długim przebywaniu na wietrze, unikaniu zbyt wysokich i zbyt niskich temperatur, czy ograniczeniu spożywania ostrych przypraw i alkoholu. W codziennej pielęgnacji skóry twarzy sprawdzą się preparaty do cery wrażliwej, przede wszystkim pozbawione alkoholu. Zaleca się stosowanie specjalnych kremów i maści wykazujących działanie miejscowe. W tym celu warto sięgać po preparaty zawierające w swoim składzie takie antybiotyki, jak: erytromycyna, metronidazol, czy tetracyklina. Niekiedy konieczne jest także podawanie tych antybiotyków doustnie. W przypadku licznych i bardzo nieestetycznych krost zaleca się przyjmowanie izotretinoiny – pochodnej witaminy A. Warto jednak podkreślić, że lek ten, mimo swej dużej skuteczności, może spowodować uszkodzenie płodu – należy go stosować razem z antykoncepcją hormonalną. W leczeniu pomocne okazuje się także przyjmowanie witamin: B2, PP oraz C, które wykazują działanie przeciwłojotokowe.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top