Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:35

Zapalenie dziąseł – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zapalenie dziąseł jest jednym z najczęstszych schorzeń przyzębia, a jednocześnie jednym z największych wrogów naszych zębów. Nieleczone może doprowadzić do niszczenia kości i włókien wspierających zęby, zaniku dziąseł, rozchwiania zębów, a co za tym idzie zmiany układu zgryzu oraz szeregu innych komplikacji zdrowotnych, w tym niebezpiecznego zakażenia pozostałych organów. Stany zapalne dziąseł mogą dotknąć każdego, niezależnie od wieku. W momencie podejrzenia choroby należy jak najszybciej udać się do stomatologa.

zapalenie dziąseł

Przyczyny choroby

Bezpośrednią przyczyną zapalenia dziąseł jest niedostateczna lub niewłaściwa higiena jamy ustnej prowadząca do nadmiernego gromadzenia się kamienia nazębnego, który wnika pod dziąsła i odpycha je od korzeni. Bardzo często za powstanie nieprzyjemnej dolegliwości odpowiedzialna jest płytka nazębna, która nieustannie tworzy się na powierzchni zębów. W momencie kiedy nie zostanie z nich usunięta poprzez systematyczne szczotkowanie, zaczyna tworzyć toksyny, które drażnią tkankę dziąseł i wywołują stan zapalny. Niekiedy zapalenie dziąseł może być też spowodowane źle założonymi plombami, nieszczelnymi lub uciskającymi dziąsła mostami i koronami. Palenie papierosów, picie alkoholu, niedobór witamin, przyjmowanie niektórych środków farmakologicznych jak na przykład leki przeciwpadaczkowe, tabletki antykoncepcyjne oraz zmiany hormonalne w przebiegu dojrzewania lub ciąży także przyczyniają się do rozwoju tego schorzenia.

Objawy zapalenia dziąseł

Zapalenie w obrębie dziąseł objawia się głównie zaczerwienieniem rąbka dziąsłowego, rozpulchnieniem, obrzękiem i krwawieniem dziąseł, zwłaszcza podczas szczotkowania lub nitkowania zębów, a także rozrostem dziąsła brzeżnego. Wśród objawów choroby wymienia się także nadwrażliwość lub ból dziąseł, długotrwale utrzymujący się nieświeży oddech oraz nieprzyjemny smak w ustach. W schorzeniu tym bardzo często pojawia się ropa. Typowe jest również odsłonięcie szyjek zębowych wskutek cofnięcia się dziąseł.

Profilaktyka i leczenie

Zapobieganie zapaleniu dziąseł wiąże się głównie z odpowiednią higieną jamy ustnej. Podstawą jest staranne szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie a najlepiej po każdy posiłku, używanie nici dentystycznych i czyszczenie szczelin między zębami, a także stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Niezbędne są również regularne wizyty u stomatologa, który pomoże rozprawić się z kamieniem nazębnym. Ważną kwestią jest zmiana diety, szczególnie ograniczenie spożycia węglowodanów, które są prawdziwą pożywką dla bakterii, kawy i alkoholu. W profilaktyce schorzenia nie może zabraknąć witaminy C, która wzmacnia osłabione dziąsła i dba o zachowanie zdrowia w jamie ustnej.

Więcej informacji na temat profilaktyki i leczenia zapalenia dziąseł można znaleźć na tej stronie.

Aby zlikwidować problem zapalenia dziąseł należy pozbyć się kamienia nazębnego. Samo leczenie zależy jednak od stopnia zaawansowania choroby. Najczęściej stosuje się środki przeciwzapalne w postaci specjalnych maści, żeli i płynów do płukania jamy ustnej. Niekiedy podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W ostrych stanach choroby konieczne jest podanie antybiotyku. Ulgę przynoszą też domowe sposoby na łagodzenie bólu, który towarzyszy stanom zapalnym. Płukanie ust naparem z rumianku lub szałwii przynosi pożądaną ulgę.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!

Paweł
Dobry artykuł, dodałbym jedynie, że bardziej narażone zawsze są osoby z wadą zgryzu - https://ratynscy.pl/objawy-i-przyczyny-zapalenia-dziasel/
7 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Strona: 1 Wszystkie
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top