Zapalenie pochwy
Zapalenie pochwy to dosyć często spotykana infekcja u kobiet, do której może dojść na skutek urazów termicznych, mechanicznych, bądź w przypadku nieprawidłowej higieny osobistej. Infekcje te można podzielić pod kątem chorobotwórczych drobnoustrojów atakujących narządy rodne. Wyróżnia się zatem infekcje drożdżakowe, bakteryjne oraz rzęsistkowe. Zakażenia drożdżakowe wywołane są przez drożdżaki Candida, infekcje rzęsistkowe wywołuje pierwotniak – rzęsistek pochwowy, tzw. Trichomonas vaginalis, z kolei bakteryjne zapalenie pochwy, nazywane Bacterial vaginosis (BV) spowodowane jest zaburzeniami występującymi w mikroflorze bakteryjnej pochwy. Do najczęstszych bakterii wywołujących bakteryjne zapalenie pochwy należy tzw. Gardnerella vaginalis. Do czynników zwiększających ryzyko zakażenia zalicza się przede wszystkim częste zmiany partnerów seksualnych, niewłaściwą higienę osobistą, czy przebyte zabiegi ginekologiczne. Mimo, iż bakteryjne zapalenie uznano za chorobę nie przenoszoną drogą płciową, zaleca się przebadanie partnera, zwłaszcza jeśli towarzyszące jej dolegliwości często powracają.
Do najczęstszych objawów zapalenia pochwy zalicza się przede wszystkim świąd w okolicach narządów rodnych, zaczerwienie pochwy oraz sromu, bolesność i pieczenie sromu, wydzielinę z pochwy o zmienionym, specyficznym zapachu, bolesność w trakcie oddawania moczu, a także ból podczas stosunku. Najczęstszym objawem są jednak upławy – białawe bądź szarawe o nieprzyjemnym zapachu.
Leczenie
Leczenie zapalenia pochwy polega na stosowaniu specjalnych środków bakteriobójczych, grzybobójczych, a także przeciwzapalnych, bądź odkażających. Terapia ta zawsze powinna odbywać się pod stałą kontrolą lekarza ginekologa. Zalecane są specjalne leki ginekologiczne, w postaci globulek bądź kremów dopochwowych, które dostępne są wyłącznie na receptę. Leczenie stanów zapalnych pochwy powinno trwać przez dłuższy okres czasu. Niekiedy, po zakończeniu terapii, zalecane jest także uzupełnienie flory bakteryjnej za pomocą specjalnych preparatów. Ponadto, w aptece dostępne są także leki bez recepty, które łagodzą stany zapalne pochwy. Można je stosować zarówno w czasie, jak i po odbyciu właściwej kuracji.
Zobacz też: Bakteryjne zapalenie pochwy w portalu Choroby-Weneryczne.com.
Komentarze
Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!