Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:36

Zapalenie zatok: podstępny przeciwnik

Ból towarzyszący zapaleniu zatok to bez dwóch zdań jedna z najbardziej przykrych dolegliwości, jakie mogą się nam przytrafić. Cechą charakterystyczną dla tego bólu jest to, że przybiera na sile rano, podczas pochylania się lub potrząsania głową, bywa też silniejszy kiedy kaszlemy i kiedy kładziemy się na plecach.

zatoki

Pojawienie się bólu w okolicach nasady nosa i czoła, pod okiem i w okolicy skroni lub z tyłu głowy (zwykle w następstwie przewlekłego kataru) jest najczęściej jednym z pierwszych objawów ostrego zapalenia zatok i warto już na tym etapie zgłosić się do lekarza, aby uniknąć poważniejszych konsekwencji. Niestety, praktyka pokazuje, że wiele osób bagatelizuje lub całkowicie lekceważy ten ból jako coś, co naturalnie towarzyszy katarowi. Rezultatem tej niefrasobliwości są zwykle przewlekłe zapalenia zatok, których skuteczne wyleczenie bywa dość problematyczne.

Jak leczyć zatoki?

Co jednak robić w sytuacji, kiedy dokucza nam ból, a z różnych względów nie możemy pójść do lekarza (bo jest weekend, jesteśmy na wyjeździe z dala od domu, itd.)? Przede wszystkim nie traćmy głowy: jeżeli ból utrzymuje się krótko, czyli nie więcej niż 10 dni, można z powodzeniem próbować wspomóc walkę organizmu z infekcją stosując odpowiedni lek na zatoki – taki, który jednocześnie zmniejszy obrzęk błon śluzowych nosa i zatok oraz obkurczy naczynia krwionośne w ich obrębie. Te warunki spełnia na przykład Sudafed – tabletki mają w składzie pseudoefedrynę, spraye natomiast ksylometazolinę (w postaci cholorowodorku). Obie te substancje są skuteczne w wyżej wspomnianym przypadku.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Zacytowane powyżej znane powiedzenie doskonale pasuje do zapalenia zatok – to jeden z tych nielicznych przypadków, kiedy interwencja na wczesnym etapie choroby potrafi skutkować całkowitym wyleczeniem, natomiast każda opieszałość i zaniedbanie zwykle kończy się leczeniem trwającym całe tygodnie, a nawet lata. Warto dodać, że przewlekłe zapalenie zatok jest stanem powracającym, którego nie da się w pełni wyleczyć, tym bardziej więc warto zadbać o to, by do niego nie doszło. Zwłaszcza, że obecnie jest to możliwe dzięki powszechnej dostępności w aptekach wspomnianych wyżej skutecznych leków na zatoki – czy to w postaci sprayu, czy tabletek. 

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top