Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:36

Zespół Lyella

Charakterystyka schorzenia

Zespół Lyella to bardzo rzadka choroba skóry i błon śluzowych, która jest wynikiem reakcji alergicznej organizmu na czynnik wyzwalający. Mogą być nim wirusy, bakterie lub inne mikroorganizmy, ale najczęściej są to leki z grupy antybiotyków, niesteroidowych leków przeciwzapalnych czy leków przeciwpadaczkowych. Choroba charakteryzuje się erytrodemią, czyli uogólnionym złuszczaniem się skóry. Na ciele chorego pojawiają się pęcherze wypełnione płynem. Kiedy zaczynają pękać, naskórek oddziela się od tkanek i odchodzi całymi płatami, w wyniku czego pacjent może stracić aż 90% jego powierzchni. Dlatego to schorzenie nazywane jest toksyczną nekrolizą naskórka (ang. toxic epidermal necrolysis, TEN). Chorobę klasyfikuje się jako trzecie, najcięższe stadium rumienia wielopostaciowego, który charakteryzuje się jako zespół nadwrażliwości organizmu na czynniki biologiczne lub chemiczne. Pierwszy raz została opisana przez Ruskina w 1948 roku, następnie sklasyfikował ją w 1956 Lyell. Najczęściej dotyka osoby między 24. a 47. rokiem życia, ale dość często zdarza się u dzieci, jednak nie przed upływem 6. miesiąca życia.

Przyczyny zespołu Lyella

Toksyczna nekroliza naskórka może być wywołana przez wirus opryszczki (herpes simplex virus), wirus WZW typu B czy mononukleozy oraz bakterie takie jak Yersinia, Francisella, Mycoplasma pneumoniae (wywołująca zapalenie płuc), Mycobacterium tuberculosis (prątek gruźlicy). TEN mogą wywołać także grzyby – Histoplasma i Coccidioides, światło słoneczne, radioterapia czy przebieg choroby nowotworowej. Najczęściej jednak zespół Lyella pojawia się w odpowiedzi na zażycie leku z grupy antybiotyków (penicyliny, tetracykliny, sulfonamidy, cefalosporyny, chinoliny, izoniazyd), z grypy leków przeciwdrgawkowych (luminal, fenytoina, karbamazepina, kwas walproinowy) czy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Obserwowano przypadki wystąpienia reakcji alergicznej nawet po zażyciu paracetamolu.

Objawy i rozwój choroby

Choroba zaczyna się nagłym rzutem po upływie 1–3 tygodni od ekspozycji na leki lub kilku, kilkunastu tygodni od infekcji. Jako pierwszą zauważa się wysoką gorączkę oraz objawy grypopodobne. Następnie dochodzi do zapalenia błon śluzowych, zajęte zostają spojówki, jama ustna, przewód pokarmowy i narządy rodne. W przeciągu 24–48 godzin pojawia się uogólniona na całym ciele i błonach śluzowych wysypka. Minimum 30% powierzchni skóry chorego, a nierzadko prawie 90% zostaje pokryta pęcherzami, przypominającymi bąble po oparzeniu, wolna jest tylko owłosiona część głowy. Są to zmiany martwicze, które obejmują całą głębokość naskórka i charakteryzują się bolesnością przy ucisku. Z pękających pęcherzy wysącza się płyn komórkowy, a naskórek odchodzi od ciała całymi płatami.

Leczenie

Leczenie początkowo jest objawowe i powinno być przeprowadzane na oddziałach leczenia oparzeń lub intensywnej terapii. Jeśli reakcja alergiczna została wywołana lekiem, należy niezwłocznie go odstawić. Chory powinien mieć stale uzupełniany niedobór płynów oraz kontrolowaną gospodarkę elektrolitową. Podaje się duże dawki immunoglobulin i stosuje plazmaferezę, czyli mechaniczne oczyszczanie osocza krwi z toksyn. Pielęgnuje się skórę, a także drogi oddechowe, ponieważ chory nierzadko wymaga podłączenia do respiratora. W związku ze specyfiką schorzenia nie zaleca się antybiotykoterapii, nawet w przypadku infekcji bakteryjnej.

Powikłania i rokowania

W ciągu roku na zespół Lyella zapada około jednej, dwóch osób na milion. Niestety, mimo że choroba jest rzadka, charakteryzuje się śmiertelnością rzędu 30%–40% i dużym ryzykiem powikłań. Najczęściej są to zmiany w obrębie skóry, oczu oraz paznokci, rzadziej organów wewnętrznych. Zauważa się nadmierną pigmentację skory lub przeciwnie jej wybarwienie, dochodzi do zniekształcenia lub utraty paznokci. Zrosty tęczówki z rogówką, owrzodzenia rogówek, zrosty powiek i dysfunkcja gruczołów tarczkowych prowadzą do zespołu suchego oka, uczulenia na światło, a nawet ślepoty. Może dojść także do zrostów lub zwężenia odbytu, cewki moczowej i pochwy.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!

Barbara
Witam..Obecnie moja coreczka 11 letnia walczy z lyellem na oddziale intensywnej terapii..Jest strasznie...stan corki bardzo ciezki...Bardzo sie boje i nie moge uwiezyc w to co sie dzieje..ile cierpienia bolu znosi moje dziecko...prosze o kontakt...Barbara Lazer na fb..
6 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Agnieszka
Witam.Moja córka zachorowała na Lyella w wieku 1,5 roku.Trafiła na pogotowie z wysoką gorączką,gdy lekarka chciała zbadać jej gardło ''zjechała''jej skóra na brodzie,trafiła do Lublina na 3-go Maja do szpitala dermatologicznego,gdzie przebywała ponad miesiąc w izolatce.Przebieg choroby ciężki,oddzieliło jej się prawie cały naskórek na ciele,była jedną wielką raną.Dziś ma już 20 lat,po tej chorobie zostały tylko wspomnienia,dzięki bogu nie ma powikłań jak w wyżej opisanych komentarzach.Ma zdrowe oczy,ładne paznokcie,czasami tylko występuje nadwrażliwość na promienie słoneczne i ma bardzo bladą cerę.Wtedy było podejrzenie że po herbatce rozpuszczalnej(przedawkowanie witaminy w niej zawartej),dzisiaj wiem że nie było to po przedawkowaniu wit.lecz silna reakcja alergiczna na substancje zawarte w spalinach samochodu.
6 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Kamilloso17
Witam. Mam 26 lat w wieku 13 przeŻyłem tą chorobę w wyniku uczulenia ba lamitrygine. Dokładnie to się działo tak samo jak jest opisane w artykule. Miałem szczęście że akurat w Poznaniu wylądowalem na oddziale oparzeniowym. Niestety skutki tej choroby pozostaną do końca życia. Najbardziej ucierpiały oczy. Paznokci nie mam praktycznie wgl. Mam super okuliste który leczy mnie od 13 lat i uratowała mo życie. Przeszedłem kilka zabiegów na oczy m.in udrożnienie kanalikow łzowych, elektrolize rzęs, które nie rosną prawidłowo i wybijają się w oko, itp. Rano jest ciężko oczy czerwone i zaropiale. Długo by pisać. Gdyby ktoś chciał więcej informacji meil: kamilloso17@interia.pl bardzo pomogło wsparcie mojej mamy i moich bliskich i to jest chyba najważniejsze. Pozdrawiam
7 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
paulina
Witam, niedawno moja 15-letnia siostra miała zespół lyella. Nie wiadomo do końca co wywołało ta chorobę. Była zdrowa dziewczyna i nie brała żadnych leków. Wyniki tylko wykazały że to przez jakaś substancje chemiczną. Przebieg był bardzo ciezki, choroba objęła całe ciało prócz jednej stopy. Powiklanie sepsa, niewydolność wielonarzadowa i wylew krwi do mózgu.
7 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
kuba
witam. córka zachorowała i podejrzenia są ze choroba to zespół Lyella ?
7 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Paulina
Co wywołało zespół ? Jak się miewa córka ?
7 lat temu
Paulina
Temat cały czas na bieżąco. Mój synek kiedy miał 6 meiisięcy przeszedł zespół Leylla, było bardzo ciężko, ale żyje, teraz ma 9 miesięcy, Jeśli ktoś ma jakieś pytania chętnie odpowiem.
8 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Justyna
Bardzo proszę o kontakt w sprawie zespołu Lyella.
7 lat temu
Klaudia
Pani Ilono, mam 26 lat, przeszłam zespół Lyella jako 13-latka.
W moim przypadku, kiedy stan zdrowia ulegał już poprawie, bardzo pomocne okazały się dwie, zupełnie przypadkowe rzeczy. Zaczęliśmy przebijać pęcherze z płynem pod opieką lekarzy -przyspieszyło to leczenie i spowodowało, że nie mam żadnych blizn na ciele. Druga kwestia to herbata z cukrem w temp. pokojowej. Ja wiem, że to się może wydawać absurdalne, ale naprawdę pomaga. Woda przy zniszczonych błonach śluzowych przewodu pokarmowego jest strasznym doświadczeniem (nigdy nie pomyślałabym, że picie wody może być bolesne).

Pisała to Pani 3 tygodnie temu, więc pewnie jest już po leczeniu...
Proszę KONIECZNIE pilnować oczu. Nie poddawać się i przez najbliższe miesiące jeździć na kontrole po wszystkich lekarzach, do których skierowali w szpitalu. Nawet jeśli się nie chce Znam to i po 13 latach od wyleczenia dalej jestem pod kontrolą lekarzy. Życie zmienia się bardzo, ale przy skrupulatnym pilnowaniu 'kosmetyki po' można dojść do całkiem niezłego stanu.

No i oczywiście, uważamy na słońce. Świeża skóra jest baaaardzo wrażliwa.

Powodzenia! Trzymam za Was mocno kciuki! Proszę się nie załamywać i walczyć. To badziewne choróbsko nie może zwyciężyć.
8 lat temu
Ilona
Jestem mamą 20 letniej dziewczyny która od tygodnia walczy z zespołem Leylla.Lekarze mówią ,że jest lepiej bo nie pojawiają się już nowe bąble .Dziś zaczął się rozwarstwiać naskórek..Z córeczką jestem 24 godziny na dobę.Proszę o jakieś wskazówki,uwagi cokolwiek c mogłoby mi pomóc w piece nad córką.
8 lat temu
Joanna
Witam, moj 7 miesieczny synek przezyl zespol Leyla. Zakazenie skory objelo wiekszosc powierzchni ciala, towarzyszyła temu wysoka temperatura.mial podawana pompe z immunoglobulina, antybiotyyki nie pomagaly.
8 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Paulina
Witam, mój synek tez przeszedł nie dawno zespół Leylla, mam kilka pytań możemy na mailu ?
8 lat temu
alicja
witam, moja mama jest w trakcie leczenia powikłań jakie nastąpiły po tej chorobie, mianowicie chodzi o oczy, proszę o pomoc w udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań
9 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Iwona
Moja córka 11 miesieczna w 2008 roku na to zachorowała. Nikt nie wiedział co to jest dopiero w szpitalu na Bursztynowej w Warszawie wszystko wyszło... 3 tygodnie wyjęte z życiorysu... ale ważne że żyje.
9 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Agnieszka
Witam.Przeszłam zespół Lyella w 2009 roku.Z powikłaniami walczę do dziś,jednak dość kiepsko mi to idzie.Mam problemy z suchym okiem i bardzo częstymi nawrotami zapalenia spojówek,co bardzo utrudnia mi życie.Nie mam też płytek paznokciowych,a właściwie są tylko bardzo słabe,zniekształcone i często bolesne oraz często nawracające drobne nadżerki u wejścia do pochwy.Czy ma ktoś dobrego lekarza,przede wszystkim okulistę i może coś więcej w ogóle wie na ten temat?Każda wiedza jest przydatna.
10 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Paweł
Witam. Jestem powikłańcem po w/w zespole Lyella. Jeżeli masz/cie jakieś pytanie, to daj znać. Spróbuje pomóc.
9 lat temu
Paweł
Witam. Jestem powikłańcem po w/w zespole Lyella. Jeżeli masz/cie jakieś pytanie, to daj znać. Spróbuje pomóc.
uzywanykomputerpc@gmail.com...
10 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Ewa
Moja mama jest pol roku po chorobie. Ma ogromne problemy ze wzrokiem. Światłowstręt i zniszczone rogowki. Hakie szanse na lepszy wzrok?
7 lat temu
Ania
Dzien dobry,prosze pomoc, czyto jest zarazliwe?
10 lat temu
jacek
mój czteroletni syn jest w trakcie leczenia, szukam osób które to przezyły
11 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
black1991
Witam
Mam obecnie 24 lata .Zachorowałem na ta chorobę w wieku 12 lat . Powikłania po tej chorobie ciągną się za mną i będą mi towarzyszyły przez całe moje życie. ale ciesze się że żyję i że widzę .
9 lat temu
Paweł
Witam. Jestem powikłańcem po w/w zespole Lyella. Jeżeli masz/cie jakieś pytanie, to daj znać. Spróbuje pomóc.
.
9 lat temu
Strona: 1 Wszystkie
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top