Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:36

Zgorzel gazowa

Poprzez zgorzel zwaną też gangreną rozumiemy zjawisko polegające na rozkładzie martwych tkanek znajdujących się w żywym organizmie. Najbardziej klasyczny podział mówi o zgorzeli suchej (w tym konkretnym przypadku nie dochodzi, na szczęście, do gnicia, ale jedynie do wysuszania tkanek) oraz mokrej. Właśnie do tej drugiej kategorii zaliczana jest nie tylko zgorzel zwykła, ale również gazowa – wyjątkowo niebezpieczna choroba zakaźna wywoływana przez tak zwane bakterie gnilne.

Co to za choroba?

Laseczki zgorzeli gazowej spotykane są w wodzie, ziemi oraz ściekach, w zdecydowanej większości przypadków nie stanowią jednak zagrożenia dla człowieka. Niestety, w pewnych okolicznościach zgorzel gazowa może przyczynić się do zaistnienia bardzo poważnych problemów ze zdrowiem, ponieważ zaś rozwija się wyjątkowo szybko, często stanowi zagrożenie również dla ludzkiego życia.

Choć zgorzel gazowa kojarzy nam się przede wszystkim z ranami musimy pamiętać również o tym, że stanowi ona zagrożenie również dla ludzkiego układu pokarmowego. Szczególnie niebezpieczne wydają się w tym kontekście laseczki zgorzeli typu A, które mogą pojawiać się w skażonych konserwach, zupach, przetworach mięsnych, a nawet warzywach. Obecność bakterii zgorzeli w jelitach przyczynia się do zahamowania transportu glukozy, utraty białek, a w skrajnych przypadkach również do uszkodzenia nabłonka jelita. W zdecydowanej większości przypadków bakterie zgorzeli atakują jednak rany i to właśnie wówczas są najbardziej niebezpieczne.

Jakie są jej objawy?

Najbardziej typowe objawy zgorzeli gazowej uzasadniające konieczność natychmiastowej wizyty złożonej lekarzowi to: obrzęk, ból pojawiający się w obrębie zakażenia, gorączka, postępujące owrzodzenie rany, wyraźna zmiana barwy skóry przyjmującej brunatno-czarny odcień, wrażenie utraty czucia w miejscu, w którym znajduje się rana, a także pojawienie się brunatnej wydzieliny wydostającej się z owrzodzeń i ran oraz wrażenie trzeszczenia skóry będącego skutkiem tego, że pod jej powierzchnią gromadzą się pęcherzyki gazu. Już pojawienie się jednego ze wspomnianych objawów powinno być sygnałem, że zwlekanie nie znajduje uzasadnienia i konieczne jest stawienie się w gabinecie lekarskim, nie wolno przy tym zapominać o tym, że każdy dzień zwłoki może odbyć się na stanie zdrowia pacjenta. Warto pamiętać również o tym, że kluczowe dla pacjenta są pierwsze godziny po powstaniu rany, objawy zgorzeli gazowej pojawiają się bowiem maksymalnie po kilkunastu godzinach od momentu, w którym doszło do jej powstania.

Kiedy zachować szczególną ostrożność?

Zgorzel gazowa nie atakuje każdej rany, gdy więc mamy do czynienia z niewielkim skaleczeniem, nie musimy obawiać się o nasze życie. Istnieją jednak sytuacje, w których wyostrzona czujność jest w pełni uzasadniona. O dużym ryzyku infekcji mówimy przede wszystkim wówczas, gdy mamy do czynienia z głębokimi, rozległymi i zanieczyszczonymi ranami, otwartymi złamaniami i oparzeniami. Ryzyko to rośnie wówczas, gdy pacjent zmaga się z przewlekłymi chorobami przyczyniającymi się do zaburzeń czucia oraz spadku ukrwienia, wśród tych najbardziej niebezpiecznych wymieniana jest zaś przede wszystkim cukrzyca, miażdżyca, a także schorzenia obejmujące obwodowe naczynia krwionośne.

Jak leczyć zgorzel gazową?

Wielu osobom wydaje się, że leczenie zgorzeli gazowej polega przede wszystkim na amputacji zaatakowanej przez bakterię części ciała. Rzeczywiście, gdy interwencja lekarska następuje z opóźnieniem jest to jedyne rozwiązanie, które może być zastosowane, amputacja wykonywana jest bowiem po to, aby ratować życie pacjenta. Szybka reakcja ze strony chorego może jednak prowadzić do uporania się z bakterią bez konieczności podejmowania tak radykalnych kroków. Samo leczenie odbywa się w warunkach szpitalnych, lekarz prowadzący chorego zazwyczaj decyduje się przy tym na leczenie chirurgiczne. Jego działania koncentrują się wówczas na usuwaniu martwej tkanki, mogą być przy tym powtarzane, gdy okazuje się, że jeden zabieg nie rozwiązał problemu pacjenta. Jednocześnie prowadzone jest leczenie ogólne, nie można bowiem zapominać o tym, że zmiany, jakie wywołuje zgorzel gazowa mogą stanowić zagrożenie dla podstawowych funkcji organizmu. W tym wypadku działania podejmowane przez lekarza uzależnione są od ogólnego stanu chorego i mogą się różnić w zależności od tego, jak przebiega choroba. Bardzo nowoczesną metodą leczenia jest terapia tlenem hiperbarycznym charakteryzująca się jednak nie tylko skutecznością, ale również stosunkowo niewielką dostępnością. W przypadku tej terapii kluczowe znaczenie ma obecność wolnych rodników tlenowych stanowiących poważne zagrożenie dla bakterii. Te same rodniki mogą jednak powodować niebezpieczeństwo i dla organizmu pacjenta, stąd też terapia tlenowa powinna być stosowana z dużą ostrożnością.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top