Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:36

Ziarniniak

Czym jest ziarniniak?

Ziarniniak to nazwa odnosząca się do skupiska komórek, biorących udział w odpowiedzi immunologicznej. Ziarniniaki formułują się wówczas, kiedy różnego rodzaju wspomniane powyżej komórki układają się w charakterystyczne zgrupowania. Mają one postać grudek i mogą występować w przebiegu różnych jednostek chorobowych, stanowiąc niejako objaw danego schorzenia. Ziarniniaki mogą tak naprawdę występować w przypadku różnych chorób, zaliczanych też do różnych dziedzin medycyny. Specyficzne ziarniniaki powstają między innymi podczas gruźlicy, trądu, czy sarkoidozy. Mogą pojawiać się także w przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna, a więc zapalnej chorobie jelita. Często towarzyszą również niektórym chorobom naczyń krwionośnych, które określane są jako ziarniniakowe zapalenia naczyń, ze względu na występujące skupiska komórek, o których mowa była wyżej. Do tego rodzaju chorób należy ziarniniak Wegenera oraz zespół Churga-Straussa. Na uwagę zasługuje także fakt, że istnieją pewne choroby, zawierające w swej nazwie słowo ziarniniak, jednakże w ich przebiegu nie występują klasyczne ziarniniaki, a jeśli już, to wyłącznie na pewnym etapie choroby. Przykładem może być tutaj ziarniniak obrączkowaty, pachwinowy czy grzybiasty.

Jak wygląda jego diagnoza?

Diagnostyka tego rodzaju schorzenia zaczyna się najczęściej już w gabinecie lekarza rodzinnego. Dostrzeżenie niepokojących objawów nie jest trudne, tym bardziej, jeśli lekarz bardzo dobrze zna pacjenta. Niekiedy do postawienia diagnozy wystarcza sprawdzenie parametrów stanu zapalnego i skierowanie pacjenta na specjalistyczne badania. Warto jednak podkreślić, iż ze względu na dość znaczną grupę schorzeń, w przypadku których ziarniniaki występują, dalsza diagnostyka może być prowadzona także przez lekarzy z innych dziedzin medycyny, a więc: zakaźników, dermatologów, reumatologów, chirurgów, czy onkologów. W zależności od tego, jakiego rodzaju choroba jest podejrzewana u konkretnego pacjenta, tak wielka też ilość badań jest konieczna do przeprowadzenia. Standardowym i najczęściej wykonywanym badaniem jest morfologia krwi oraz badania parametrów zapalnych, a więc OB, CRP i prokalcytonina. Jeżeli lekarz podejrzewa u pacjenta gruźlicę bądź sarkoidozę, konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki obrazowej oraz mikrobiologicznej. Z kolei w przypadku zapalenia naczyń, podejmowane są specjalistyczne badania przeciwciał, zlecane najczęściej przez reumatologów. Im rzadsze schorzenie podejrzewanie u pacjenta, tym też większa ilość badań niezbędnych do wykonania, celem właściwej diagnostyki.

Leczenie ziarniniaków

Leczenie zależne jest od tego, z jakim konkretnym rodzajem schorzenia ma się do czynienia, podobnie jak miało to miejsce w przypadku diagnostyki. W trakcie gruźlicy pacjent poddawany jest długotrwałemu leczeniu farmakologicznemu, skierowanemu przeciwko gruźlicy. Leczenie to odbywa się u pulmonologa. W przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna, pacjent leczy się u gastroenterologa. Niektóre choroby, którym towarzyszą ziarniniaki są bardzo trudne do leczenia. Chodzi tu przede wszystkim o ziarninika Wegenera, a także o zespół Churga-Straussa. Ciągle poszukiwane są nowe metody zwiększające szanse na lepsze funkcjonowanie pacjentów w takich chorobach.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top