Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:36

Żółtaczka

Naukowcy niejednokrotnie spierają się o to, czy w przypadku żółtaczki możemy mówić o chorobie, czy też raczej o swego rodzaju objawie chorobowym, mamy bowiem do czynienia z reakcją organizmu, która wielokrotnie towarzyszy innym schorzeniem. Sami pacjenci niejednokrotnie zwracają jednak uwagę na to, że istota sporu ich nie dotyczy. W ich interesie znajduje się przede wszystkim odpowiedź na pytanie o to, jak rozpoznać żółtaczkę i jak jej przeciwdziałać.

Co to za choroba?

Poszukując przyczyn żółtaczki lekarze zazwyczaj koncentrują się na badaniach pozwalających na określenie poziomu bilirubiny w naszym organizmie. Jest to w pełni uzasadnione, to bowiem właśnie nadmiar tego związku powstającego w konsekwencji rozpadu hemu wywołuje charakterystyczne dla żółtaczki objawy. Niestety, tego rodzaju wyjaśnienie nie daje odpowiedzi na pytanie o to, co może wywoływać niepokojące reakcje organizmu, warto więc pamiętać, że przyczyny wzrostu poziomu bilirubiny nie są takie same w przypadku każdego pacjenta. Wśród tych najbardziej typowych wskazuje się na: nadmierne wytwarzanie bilirubiny (gdy prawidłowe czerwone krwinki rozpadają się zdecydowanie za szybko), zaburzenia metabolizmu oraz problemy z wydalaniem bilirubiny z organizmu. Każdy przypadek żółtaczki powinien być w związku z tym traktowany indywidualnie, niejednokrotnie okazuje się bowiem, że mamy do czynienia z sygnałem świadczącym o nienajlepszej kondycji naszego organizmu.

Jakie są objawy żółtaczki?

O żółtaczce informują nas zazwyczaj twardówki oczu i błona śluzowa jamy ustnej, w przypadku zwiększonego poziomu bilirubiny w surowicy krwi charakterystyczne jest bowiem ich żółte zabarwienie. Bardziej zaawansowane stadium prowadzi do nabrania żółtego koloru przez skórę, niektórzy pacjenci obserwują przy tym również zmiany zabarwienia i stolca. Objawy te są dość jednoznaczne, ich pojawienie się powinno być więc dla nas sygnałem przekonującym nas o tym, że warto udać się do lekarza i skonsultować z nim niepokojące zmiany.

O czym informuje nas żółtaczka?

Niemal każda osoba, która zetknęła się już z informacjami na temat żółtaczki kojarzy ten objaw z problemami z wątrobą. Rzeczywiście, wzrost poziomu bilirubiny często informuje nas o tym, że organ ten nie funkcjonuje prawidłowo, powinniśmy jednak pamiętać o tym, że wcale nie zawsze musi tak być. Lekarze wskazują na kilka typów żółtaczek różniących się między sobą tak z uwagi na swoje przyczyny, jak i na konsekwencje.

Żółtaczka hemolityczna, czy też przedwątrobowa to objaw będący konsekwencją masowego rozpadania się czerwonych krwinek i uwalniania się dużej ilości hemoglobiny. Żółtaczka ta obserwowana jest nawet wśród pacjentów, którzy nie mają problemów z wątrobą, nawet zdrowy narząd ma bowiem prawo nie radzić sobie najlepiej z taką ilością bilirubiny.

Z kolei żółtaczka wątrobowa, czy też miąższowa sugeruje upośledzenie komórek znajdujących się w tym narządzie. W rezultacie wątroba nie jest w stanie wykonywać należących do niej zadań, obowiązkiem spoczywającym na lekarzu jest zaś ustalenie przyczyn omawianego tu zjawiska i próba odpowiedzi na pytanie o to, jakie jest źródło zapalenia miąższu wątroby.

Żółtaczka mechaniczna albo pozawątrobowa to z kolei problem tych pacjentów, w przypadku których możemy mówić o prawidłowej pracy wątroby i braku zaburzeń związanych z rozpadem czerwonych krwinek. W takim przypadku problemów zazwyczaj doszukujemy się na etapie odprowadzania żółci do przewodu pokarmowego.

Postępowanie chorego i lekarza

Pojawienie się żółtaczki może sugerować poważne problemy ze zdrowiem, warto mieć więc na uwadze to, że już pierwsze zaobserwowane objawy powinny skłonić nas do złożenia wizyty lekarzowi. Warto zresztą, abyśmy maksymalnie starannie przygotowali się do niej, zwróćmy zatem uwagę na kolor i stan oddawanego przez nas moczu i stolca, a także zastanówmy się nad tym, czy tuż przed pojawieniem się zmian typowych dla żółtaczki nie zaobserwowaliśmy innych niepokojących sygnałów wysyłanych nam przez organizm. Wśród badań, które najczęściej zlecane są przez lekarzy wypada wspomnieć między innymi o: USG jamy brzusznej, próbach wątrobowych, morfologii krwi i badaniach wirusologicznych. Wyniki wspomnianych badań pozwolą na uzyskanie odpowiedzi na pytanie o to, co może sugerować nam żółtaczka, a także – jak sobie z nią radzić i co robić, aby przeciwdziałać bardziej niepokojącym zmianom, które mogą okazać się charakterystyczne dla naszego organizmu. Paradoksalnie, niejednokrotnie okazuje się, że to właśnie żółtaczka skłania nas do zainteresowania się stanem naszego zdrowia.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top