Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:36

Bakteryjna waginoza – częsta infekcja intymna

Bakteryjna waginoza (BW) jest stanem, który objawia się specyficzną, szaro-białawą wydzieliną z pochwy o nieprzyjemnym, „rybim” zapachu. Nie martw się – to jeszcze nie stan zapalny, ale zaburzenie, które w pewnych warunkach jednak może rozwinąć się w infekcję intymną. Bakteryjna waginoza należy do najczęstszych przyczyn upławów u kobiet w wieku rozrodczym. Bakteryjna waginoza (BW) jest stanem, który objawia się specyficzną, szaro-białawą wydzieliną z pochwy o nieprzyjemnym, „rybim” zapachu. Nie martw się – to jeszcze nie stan zapalny, ale zaburzenie, które w pewnych warunkach jednak może rozwinąć się w infekcję intymną. Bakteryjna waginoza należy do najczęstszych przyczyn upławów u kobiet w wieku rozrodczym.

bakteryjna waginoza

Gdy ubywa bakterii mlekowych...

Na fizjologiczną florę bakteryjną pochwy składają się szczepy rożnych bakterii, jednak przeważają – i to zdecydowanie – pożyteczne pałeczki kwasu mlekowego. Dzięki nim środowisko dolnych dróg rodnych jest kwaśne, a niskie pH utrudnia namnażanie się bakteriom patogennym. Ale w pewnych warunkach liczba bakterii mlekowych maleje. Wówczas inne bakterie, które na co dzień w niewielkiej ilości bytują w pochwie, zaczynają się namnażać.

Naturalna równowaga flory dróg rodnych zostaje zaburzona i rozwija się bakteryjna waginoza, która może ewoluować w zapalenie pochwy. Zwykle odpowiadają za nią bakterie beztlenowe, najczęściej Gardnerella vaginalis. BW rozpoznaje się u połowy pacjentek, które zgłaszają się do lekarza z powodu nieprawidłowej wydzieliny z pochwy.

Bakteryjna waginoza objawia się szaro-białą wydzieliną z pochwy, której towarzyszy przykry, „rybi” zapach z pochwy, nasilający się po stosunku. W jej przebiegu jednak nie występują inne symptomy, charakterystyczne dla stanów zapalnych, jak swędzenie, pieczenie, ból czy podrażnienie okolic intymnych. Szacuje się, że w ok. 50 procentach przypadków BW nie pojawiają się żadne dolegliwości .

Bakteryjna waginoza: objawy, diagnoza i powikłania

Jeśli zauważyłaś specyficzne upławy o nieprzyjemnej woni, zarejestruj się do ginekologa. Lekarz rozpozna zaburzenie na podstawie objawów. Bakteryjną waginozę można stwierdzić, kiedy występują co najmniej 3 z 4 następujących symptomów:

  • rzadka, biało-szara wydzielina z pochwy;
  • odczyn pochwy pH powyżej 4,5 (badanie papierkiem lakmusowym);
  • obecność tzw. komórek jeżowych w preparacie mikroskopowym, czyli komórek nabłonka pochwy opłaszczonych bakteriami tak, że przypominają skórę jeża – stąd nazwa;
  • rybi zapach, który wyraźnie nasila się po dodaniu wodorotlenku roztworu potasu (KOH) do próbki wydzieliny pochwowej.

Lekarz może zlecić również badanie mikrobiologiczne wymazu z pochwy.

Bakteryjna waginoza wymaga terapii. To wyjątkowo niebezpieczne zaburzenie zwłaszcza u przyszłych mam. Jeśli jesteś w ciąży i zauważyłaś u siebie niepokojące objawy, jak najszybciej zgłoś się do ginekologa. Nieleczona BW zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań, w tym poronienia, przedwczesnego porodu, urodzenia noworodka o niskiej masie ciała lub zapalenia endometrium po porodzie.

Jak leczy się bakteryjną waginozę?

Waginozę bakteryjną leczy się chemioterapeutykami o silnym działaniu przeciwbakteryjnym. Specjalista może przepisać Ci nifuratel – skuteczny lek, który nie szkodzi dobroczynnym pałeczkom kwasu mlekowego. Co równie ważne, nifuratel zapobiega nawrotom bakteryjnej waginozy, do których zaburzenie ma tendencje. U ok. 30 procent kobiet objawy BW pojawiają się powtórnie w czasie 3 miesięcy od wyleczenia.

Przykre dolegliwości intymne złagodzisz przy pomocy roztworów chlorowodorku benzydaminy, które służą do przemywania zewnętrznych narządów płciowych. To pewny lek o szerokich właściwościach: działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, antyseptycznie i miejscowo znieczulająco.

Nie poznano jeszcze bezpośrednich czynników, które odpowiadają za bakteryjną waginozę. Co prawda, BW nie jest chorobą przenoszoną drogą płciową, ale aktywność seksualna sprzyja rozwojowi tego zaburzenia. Można go unikać – należy używać prezerwatyw podczas zbliżeń intymnych i współżyć z jednym, sprawdzonym partnerem.

lek. med. Robert Makowski 

specjalista ginekolog- położnik

 

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top