Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:36

Ból brzucha? Rozpoznaj przyczynę i działaj!

Ból brzucha może być zwiastunem zarówno drobnej niestrawności, jak i bardzo poważnej choroby. Zobacz, jak sprawdzić, co jest przyczyną bólu i jak samodzielnie poradzić sobie z drobnymi dolegliwościami. Przekonaj się też, jakie objawy są wyjątkowo niepokojące i powinny być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem.

ból brzucha

Zwracaj uwagę na objawy towarzyszące

Ból żołądka może przyjmować różne formy i charakteryzować się różnym nasileniem. Może być ostry, kłujący, skurczowy czy tępy. W zależności od lokalizacji wiązać się może z chorobami narządów rodnych, żołądka, wątroby bądź jelita grubego. Towarzyszą mu często inne objawy, które pozwalają na szybsze rozpoznanie przyczyn dolegliwości. Warto zwracać uwagę na to, co dzieje się z naszym organizmem – dzięki temu będziemy wiedzieli, jak odpowiednio zareagować i kiedy sięgnąć po pomoc lekarską.

Zatrucia i zakażenia

Do najczęstszych przyczyn bólu brzucha należą niestrawności, zatrucia pokarmowe oraz infekcje. W przypadku niestrawności objawy ustępują zazwyczaj samoczynnie, gdy tylko organizm pozbędzie się uciążliwego pokarmu. Zatrucia pokarmowe wiążą się często dodatkowo z biegunką, nudnościami i wymiotami. Podobne objawy daje także wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego potocznie zwane grypą żołądkową. Dodatkowo chory może cierpieć na gorączkę, zawroty głowy, osłabienie. W przypadku wymienionych dolegliwości możemy spróbować poradzić sobie samodzielnie. Podstawą postępowania jest dostarczanie organizmowi dużej ilości płynów, by zapobiec odwodnieniu. Po ustąpieniu wymiotów należy wprowadzić niewielkie lekkostrawne posiłki – doskonale sprawdzi się rosół, ryż bądź gotowane ziemniaki. Jeśli jednak ból brzucha, wymioty lub biegunka nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza. Wizyta konieczna będzie również wtedy, gdy wystąpią takie objawy jak trudności z mówieniem, przełykaniem lub podwójne widzenie – mogą one wiązać się z bardzo groźnym zatruciem jadem kiełbasianym.

Ostry brzuch – to wymaga szybkiego działania!

Szybkiej interwencji lekarskiej wymaga także zespół objawów określany mianem „ostrego brzucha”. Jest to potoczna zbiorowa nazwa chorób narządów jamy brzusznej charakteryzujących się ostrym przebiegiem i szybkim pogarszaniem się stanu chorego. Mogą to być krwawienia z przewodu pokarmowego, niedrożność jelit, perforacja przewodu pokarmowego. Do zespołu ostrego brzucha należy także zapalenie otrzewnej. Częstą przyczyną bólu w dolnej części brzucha jest ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, ból w prawym podżebrzu sygnalizować może natomiast ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego. Bóle zlokalizowane w środkowej i górnej części brzucha mogą być znakiem zapalenia trzustki, natomiast dolegliwości zlokalizowane w dolnej części brzucha wskazywać mogą na zapalenie przydatków. Wszystkie wymienione problemy wymagają szybkiej pomocy lekarskiej, w przeciwnym razie stanowić mogą poważne zagrożenie dla życia. Warto o tym pamiętać i nie odwlekać wizyty u lekarza.

Dolegliwości w obrębie jamy brzusznej stanowią sygnał wielu różnych chorób. W przypadku ostrego bólu oraz przedłużających się objawów towarzyszących (wymiotów, biegunki) konieczne jest zasięgnięcie porady lekarskiej.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!

Anna Brz
U mnie ogromne bóle brzucha powiązane z wzdęciami i gazami objawy związane z zespołem jelita drażliwego. Pomaga trzymanie diety - eliminowanie tego, po czym wzdęcia się nasilają, unikanie stresu oraz większa aktywność fizyczna. Bardzo ważna jest też dobra mikroflora jelit. W tym celu biorę probiotyk z dodatkiem enzymów trawiennych, gdyż to właśnie ich niedobór może prowadzić do złego trawienia i powstawania wzdęć.
6 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Strona: 1 Wszystkie
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top