Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 12:44:40

Ekstrakcja zęba - jak sobie poradzić z problemem.

Na szkliwo i kondycję naszych zębów wpływa wiele czynników. Zaczynając od spożywanych posiłków, poprzez higienę jamy ustnej, aż do wizyty kontrolnej u stomatologa. Nie tylko biały uśmiech świadczy o zdrowych zębach. Ząb składa się z trzonu oraz korzenia, o których nie można zapominać. Stan dziąseł również wpływa na to, w jakim stanie będą nasze zęby. Jak dobrze wiadomo, kwaśne napoje źle wpływają na nasze szkliwo. Słodycze mogą powodować próchnicę. Aby temu zapobiegać, potrzebne są wizyty u dentysty. To specjalista jest w stanie wykryć nawet najmniejsze mankamenty związane z uzębieniem. Brak higieny i zła dieta niestety mogą przyczyniać się do poważnych chorób przyzębia, dziąseł, ale przede wszystkim zębów. Choroby niestety mogą być na tyle poważne, że trzeba podjąć się leczenia stomatologicznego, takiego jak: zakładanie plomb, leczenie kanałowe. W innym przypadku może dojść do gorszych, nieodwracalnych następstw. Może się przejawiać na przykład w utracie uzębienia. Na pewno nikt nie chciałby w życiu mieć problemów z zębami, lecz takie problemy spotykają prawie każdego.

usuwanie zębów

Przygotowanie się do usuwania uzębienia

Jest to chyba najgorszy scenariusz, jaki może spotkać pacjenta. Jest to nieodwracalna metoda wyleczenia zmienionej chorobowo jamy ustnej. Jeżeli już z jakiś powodów do tego dojdzie, oczywiście po dokonaniu wszelkich niezbędnych badań, musimy się jakoś do tego drastycznego zabiegu przygotować. Na samym początku należy przygotować się do tego mentalnie. Co prawda zabieg jest nieodwracalny, ponieważ usuwanie zębów wiąże się z powstałą luką pomiędzy dwoma zębami. Czasami zdarza się, że pacjent ma wyrwanych więcej zębów. Jeżeli ktoś ma stany lekowe, to najlepiej zażyć rano jakąś tabletkę na uspokojenie. Należy również zjeść lekki posiłek. Najlepiej poprosić o to, by wizyta u dentysty odbyła się z samego rana. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Spożycie lekkiego posiłku spowoduje, że możemy odczuwać głód podczas wizyty. Natomiast jeżeli chodzi o lęk, no to w tym przypadku minie on szybcie,j jeżeli na wizytę umówimy się szybciej, czyli z samego rana. Nie można również zapominać, o tym, że lekarz stomatolog to profesjonalista. Wyrwanie zęba wiąże się tylko z ostatecznością. 

Przebieg wizyty

Gdy nadejdzie już ten moment, kiedy trzeba zasiąść na fotel dentystyczny, lęk przed bólem może się powiększyć. Sam zabieg nie trwa zbyt długo. Na sam początek dentysta zapyta, czy nie jesteśmy na coś uczuleni. Na przykład na środki, jakie są zawarte w znieczuleniu. Jeżeli wszystko jest w porządku, anestezjolog podaje jedną dawkę znieczulenia, które wstrzykiwane jest w dziąsło. Następnie należy chwilę odczekać, aż znieczulenie zacznie działać. Jest to zazwyczaj od minuty do dwóch minut, wszystko zależy, jak znosi to nasz organizm. Kolejny etap to przygotowanie niezbędnych narzędzi oraz przystąpienie do usuwania zęba. Dentysta oddziela ząb od dziąsła za pomocą specjalnego narzędzia. Za pomocą kleszczy natomiast usuwa ząb z zębodołu. Po wykonanym zabiegu sprawdza, czy jakaś cząstka zęba nie utkwiła jeszcze w zębodole. Jeżeli nie, to w takim przypadku zabezpiecza on ranę za pomocą gazików, które tworzą tampon w jamie ustnej. Jeżeli rana jest zbyt rozległa, to niestety musi założyć szwy. Pacjent otrzymuje porady jak dbać o zębodół po ekstrakcji. 

Pielęgnacja zębodołu po zabiegu

Aby uniknąć jakichkolwiek powikłań po usunięciu zęba, należy przestrzegać podstawowych zasad i zaleceń lekarza stomatologa. Powikłaniem może być na przykład suchy zębodół. W ciągu najbliższych dwóch trzech dni po zabiegu nie powinno się spożywać gorących napojów. Należy delikatnie myć zęby, ewentualnie delikatnie płukać szałwią jamę ustną. Posiłki również powinny być lekkie. Na pewno należy zapomnieć o jakichkolwiek wysiłkach fizycznych. Trzeba uważać, aby nie wypłukać z zębodołu pojawiającego się skrzepu. Jest on naturalną barierą ochronną, a zarazem opatrunkiem zębodołu. Wypłukanie skrzepu może doprowadzić do pojawienia się suchego zębodołu, a co za tym idzie do pojawienia się infekcji i stanu zapalnego. Taki stan zapalny trzeba leczyć później antybiotykami. Nie można również zapomnieć o pojawiającym się bólu zęba. Zaczyna się on wtedy, gdy przestaje działać znieczulenie. Można zażyć wtedy tabletkę na ból zęba. Jeżeli nie wystąpią żadne powikłania, to należy się udać na wizytę kontrolną. Najlepiej, żeby taka wizyta nastąpiła po miesiącu od usunięcia zęba.

Zapobieganie chorobom zęba

Wiadomo, nie od dziś, że leczenie zębów, w początkowym stanie choroby może uratować nas od niechcianej ekstrakcji. Jeżeli widzimy jakieś niewielkie plamki, czy to białe, czy też brązowe, to nie możemy unikać wizyty u dentysty. Lepiej leczyć zęby, niż je wyrywać. Ból dziąsła również może świadczyć o chorobie zęba. Nieraz można nawet spotkać się z przypadkiem, kiedy pacjent nie odczuwa żadnego bólu, szkliwo również jest w porządku, nawet nie ma żadnych śladów kamienia. Takie przypadki się zdarzają, co oznaczać może, że ktoś bardzo dba o stan swojego uzębienia. U takich osób również należy pamiętać, aby kontrolować stan korzeni zębów. Aby uniknąć niechcianych zabiegów, należy chodzić na wizyty do dentysty, który profesjonalnie sprawdzi każdy ząb i oceni, czy jest potrzebne jakieś leczenie. Odpowiednia higiena, czyli mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie, może zapobiec chorobom zębów, a nawet całej jamy ustnej. Odpowiednie spożywanie produktów bogatych w wapno uzupełnia braki, tego ważnego składnika budującego uzębienie.

Nie wszyscy z nas muszą mieć tak zwany hollywoodzki uśmiech, ale każdy z nas powinien przynajmniej dbać o swoje zdrowie. Na nasz stan zdrowia wpływa również nasze uzębienie. Jeżeli nie będziemy o nie dbać, to możemy doprowadzić do sytuacji, dotyczących próchnicy zębów, niszczenia szkliwa, niszczenia trzonu zęba, a nawet korzenia. Zlekceważenie takich problemów może przecież spowodować choroby jamy ustnej, utraty zębów, a nawet choroby serca. O zdrowie należy dbać tak jak i o zęby. Przecież zdrowie i zęby dane są nam tylko raz w życiu. Nie licząc oczywiście zębów mlecznych. Nie trzeba bać się stomatologa, wręcz przeciwnie należy go polubić. Najlepiej będzie, jak sami będziemy się zmuszać do wizyty. W myśl zasady nie chcę ale muszę iść. Należy też pamiętać, aby uczyć swoje dzieci już za młodu wizyt u dentysty, profilaktyki dbania o jamę ustną no i oczywiście odpowiedniej diety, czyli mało słodyczy i napojów, a więcej owoców i warzyw. Spożywanie witamin również jest wskazane, a także wapno, żelazo, magnez i tego typu suplementy diety.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top