Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 21:08:08

Co warto wiedzieć o implantacji stomatologicznej?

Implanty stomatologiczne to najbardziej nowoczesne, a zarazem bardzo naturalne rozwiązanie zarówno w przypadku braku pojedynczego zęba, jak i większych ubytków. Z powodzeniem zastępują naturalne zęby, a tym samym zapewniają pełen komfort użytkowania. Ilość implantów może odpowiadać braku w uzębieniu, jednak równie często kilka wszczepów służy do mocowania całych mostów. Nawet dwa implanty zębów potrafią być podstawą dla stabilnego przytwierdzenia protezy.

gabinet stomatologa

Implant, czyli tytanowy korzeń

Implant wielu osobom błędnie kojarzy się ze sztucznymi zębami, które zastępują ubytki. Tymczasem elementy imitujące zęby to korony, natomiast implanty zębowe są elementem najważniejszym, ale niewidocznym. To bowiem tytanowa śruba, która wszczepiana jest w kość szczęki. W okresie 3-6 miesięcy od wykonania zabiegu zachodzi proces osteointegracji. W czasie jego trwania w pory tytanowej plazmy wrastają komórki kostne. Tym samym kość zostaje pobudzona i zamiast zanikać, spaja się z implantem. W ten sposób pacjent zyskuje nowy korzeń, który jest mocno przytwierdzony do szczęki, a swoim zachowaniem naśladuje prawdziwy korzeń zęba.

Najlepszy czas na implantację

Najbardziej dogodnym momentem na wszczepienie implantu niewątpliwie jest czas od 8 do 12 tygodni po usunięciu zęba. Przyjmuje się bowiem, że w okresie do 3 miesięcy w miejscu ubytku powstaje nowa, młoda kość, a w dalszej kolejności następuje zanik tkanki kostnej. Ważne jest więc, by tytanową śrubę wszczepić, nim organizm zdąży negatywnie zareagować na ubytek, a więc dojdzie do zaniku tkanki kostnej. Sztuczny korzeń pobudzi kość do zagęszczania się i regeneracji, dzięki czemu możliwe będzie następnie umocowanie korony odtwarzającej zarówno wygląd, jak i funkcję zęba i zastąpienie ubytków.

Zanik kości a implantacja

Brak natychmiastowej implantacji nie musi jednak oznaczać, że wszczepienie śruby tytanowej będzie niemożliwe. Należy oczywiście pamiętać, że im dłuższy czas od usunięcia zęba, tym większy zanik kości szczęki. Skala zaniku kości uzależniona jest jednak od indywidualnych cech pacjenta, a w ponad 60% przypadków mimo długiego zwlekania z przeprowadzeniem implantacji nie są wymagane dodatkowe procedury odbudowujące tkanki kostne. W wielu przypadkach wystarcza wykonanie sterowanej regeneracji tkanek dzięki specjalnemu granulatowi. Proces odtwórczy będzie co prawda trwał do 6 miesięcy do roku, jednak pozwoli na umocowanie implantu i uzupełnienie ubytków w uzębieniu.

Trwałość implantów zębów

Trwałość implantów stomatologicznych nie jest uzależniona od upływu czasu – w wielu przypadkach śruby tytanowe mogą więc posłużyć pacjentom nawet na całe życie, choćby implantacja była przeprowadzana w młodym wieku. Należy jednak pamiętać, że również po uzupełnieniu ubytków w uzębieniu konieczne jest dbanie o higienę jamy ustnej. Implanty chronione są bowiem przed infekcjami przez dziąsło, dokładnie tak jak zęby naturalne. Jeśli jednak z płytki nazębnej nie będą usuwane bakterie, może powstać stan zapalny dziąsła, który w dalszej kolejności będzie prowadził do zaniku kości i utraty implantu. Warunkiem gwarancji implantologicznych jest więc regularne mycie zębów, a ponadto kontrolowanie oraz czyszczenie implantów w gabinecie dentystycznym 2 razy do roku. Można je przeprowadzać przy okazji odkamieniania zębów, które również zalecane jest raz na 6 miesięcy.

Jeśli jesteś zainteresowany zabiegiem wszczepienia implantów odwiedź stronę nowoczesnego centrum stomatologii: https://stomatologia-impla.pl/implanty/

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top