Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 10:49:35

Kurzajki – jak łatwo i skutecznie je usunąć?

Kurzajka to potoczna nazwa brodawki wirusowej, która na pierwszy rzut oka przypomina niewielki odcisk lub zgrubienie. Kurzajki zwykle nie wywołują bólu, jednak są dużym problemem natury estetycznej. Jak skutecznie ją zwalczyć?

stopy

Co powinniśmy wiedzieć o kurzajkach?

Kurzajka to grudkowa zmiana skórna, którą wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego, w skrócie HPV. Według szacunkowych danych nosicielem wirusa brodawczaka może być co dziesiąty z nas, w związku z czym kurzajki są uznawane za bardzo zaraźliwe. Z problemem kurzajek może zmagać się nawet 10 proc. populacji, zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Do zarażenia dochodzi głównie przez kontakt z inną osobą, która jest nosicielem wirusa HPV, najczęściej w miejscach publicznych, takich jak baseny i sauny. Czynnikiem sprzyjającym zarażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego jest osłabienie organizmu. Szczególnie narażone na jego działanie są także dzieci do 12. roku życia, u których system immunologiczny nie jest jeszcze w pełni ukształtowany.

Podstawowe rodzaje kurzajek

Kurzajki dzielimy przede wszystkim ze względu na miejsce występowania. Brodawki pojawiające się na dłoniach, kolanach i łokciach to kurzajki zwykłe, natomiast zmiany na podeszwie lub dolnej powierzchni palców to po prostu kurzajki stóp. Kurzajki zwykłe mają postać twardego guzka o szorstkiej powierzchni i białym, szarym lub brązowym kolorze, a kurzajki stóp przybierają formę twardego guzka o płaskim kształcie. Brodawki występujące na stopach potrafią być bardzo dokuczliwe, mogą powodować silne dolegliwości bólowe, a nawet utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Jak skutecznie zwalczyć kurzajki?

Do najpopularniejszych metod leczenia kurzajek należy krioterapia, polegająca na precyzyjnym zamrażaniu powstałych zmian. Zabieg zazwyczaj wykonywany jest przez lekarzy dermatologów, jednak obecnie można go przeprowadzić także w domu. Usuwanie brodawek specjalnym sprayem zamrażającym zmiany, np. Scholl, jest nie tylko łatwe, ale również bardzo skuteczne i bezpieczne. Całkowite usunięcie kurzajki przez zamrażanie trwa przeciętnie około 10-14 dni.

Alternatywnym sposobem leczenia kurzajek jest terapia kwasowa. Zabieg polega na aplikowaniu płynnych preparatów na bazie kwasów na powierzchnię brodawki. Pierwsze efekty tego rodzaju kuracji niekiedy są widoczne już po kilku dniach.

Czy powstawaniu kurzajek można zapobiegać?

Mimo że brodawki są wysoce zaraźliwe, przy odrobinie wysiłku możemy znacznie zmniejszyć ryzyko zarażenia się wirusem je wywołującym. Musimy zapamiętać, by nie rozdrapywać żadnych zmian pojawiający się na skórze, unikać obgryzania paznokci i skórek, nie używać cudzych ręczników, a w miejscach publicznych zawsze nosić klapki.

Tych kilku podstawowych zasad musimy także nauczyć swoje dzieci, u których prawdopodobieństwo zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego wzrasta z uwagi na częste uszkodzenia skóry. Rodzice powinni też uczulić swoją pociechę, by nie dotykała przedmiotów, których wcześniej używała osoba mająca na ręku lub stopie kurzajkę.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top