Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:36

Makijaż permanentny

Wiele kobiet nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez makijażu, w wielu miejscach staranny makijaż jest przy tym ich obowiązkiem, a nie wyrazem dobrej woli. Trudno zatem dziwić się, że poświęca się mu wiele uwagi. Niestety, dobra wola i chęć bycia piękną często przegrywają z brakiem czasu, pośpiechem, a niekiedy również niedostatecznymi umiejętnościami kobiet, nie bez powodu mówi się bowiem o sztuce makijażu, a więc o umiejętności wymagającej czegoś więcej niż tylko wiedzy dotyczącej tego, jak łączyć ze sobą różne kosmetyki. Do niedawna niedoskonałości samodzielnego makijażu były czymś, z czym należało się pogodzić, współcześnie jednak mamy do czynienia ze zdecydowanie inną sytuacją. Coraz większa liczba zakładów kosmetycznych może zaoferować nam tak zwany makijaż permanentny, warto wiec zapoznać się z jego zaletami.

Na czym polega idea makijażu permanentnego?

Makijaż trwały bardzo często jest porównywany z tatuażem, okazuje się przy tym, że zestawienie, o którym mowa, nie jest wcale przypadkowe. Istnieje jednak kilka różnic, wśród których najważniejsza związana jest z trwałością, o ile bowiem usuwanie tatuażu jest skomplikowaną operacją, o tyle makijaż permanentny po pewnym czasie znika sam. Różnice dotyczą również barwników wykorzystywanych w trakcie trwania zabiegu, nie są one bowiem chemiczne, ale ziołowe, nie bez znaczenia jest zaś i to, że makijaż permanentny wykonuje się wyłącznie na poziomie drugiej lub trzeciej warstwie naskórka, a więc znacznie płycej niż tradycyjny tatuaż.

Zdecydowana większość kosmetyczek powtarza, że makijaż permanentny nie powinien być stawiany w jednym rzędzie z operacjami plastycznymi o krótkotrwałym czasie działania. Jego celem nie jest wcale zmiana natury, ale przede wszystkim jej podkreślenie. Nie oznacza to jednak, że zabieg nie może ukryć pewnych niedoskonałości, zdecydowana większość osób decydujących się na jego wykonanie ma więc nadzieję na to, że tuż po zabiegu zapomni o nieregularnych brwiach lub nieatrakcyjnym wyglądzie kącików ust.

Warto pamiętać również o tym, że makijaż permanentny nie powinien być zbyt intensywny. Osoby, które zawodowo wykonują zabieg tego typu zazwyczaj starają się, aby kreski były delikatne, a użyte farby – zgodne z naturalną kolorystyką twarzy klienta. Jest to „makijaż na co dzień”, jeśli zaś czeka nas ważne wydarzenie wymagające bardziej intensywnych zabiegów – makijaż trwały można z powodzeniem poprawić.

Kiedy warto zdecydować się na makijaż permanentny?

Najczęściej możemy usłyszeć o tym, że makijaż permanentny to rozwiązanie sprawdzające się znakomicie w przypadku tych osób, którym brakuje czasu na regularne malowanie oczu i ust, a także na systematyczne depilowanie brwi. Trudno jednak nie zgodzić się z tym, że nie wszyscy poświęcamy tyle samo czasu na dbanie o nasz wygląd zewnętrzny, a w rezultacie – od niektórych z nas wymaga się znacznie więcej starań w tym zakresie niż od innych. Szczególną uwagę do makijażu muszą przywiązywać między innymi: osoby o nieregularnych, jasnych brwiach, rzadkich rzęsach, różnego rodzaju bliznach i przebarwieniach, a także alergicy, zwłaszcza ci, którzy są uczuleni na kosmetyki kolorowe. W każdym z tych przypadków makijaż permanentny jawi się jako wyjątkowo atrakcyjne rozwiązanie, które nie tylko oszczędza czas, ale również zmniejsza presję ciążącą na takich osobach wkładających wiele wysiłku w tuszowanie niedoskonałości swojego wyglądu. Na makijaż permanentny coraz częściej decydują się również osoby starsze. W ich przypadku barierą na ogół nie jest brak czasu, ale mniejsza niż dotychczas pewność ruchów sprawiająca, że wykonanie samodzielnego makijażu staje się trudniejsze niż miało to miejsce kilka lat wcześniej.

Jak wygląda zabieg?

Zarówno czas zabiegu, jak i jego części składowe różnią się między sobą, wiele zależy bowiem zarówno od umiejętności kosmetyczki, jak i tradycji salonu. Przyjmuje się jednak, że zabieg powinna poprzedzić konsultacja, w czasie której kosmetyczka analizuje potrzeby klientki, rozmawia z nią na temat jej stanu zdrowia, zapoznaje się z jej uwagami dotyczącymi własnego wyglądu, a także – sugeruje rozwiązania, które sama postrzega jako najbardziej atrakcyjne. Bardzo często właśnie na tym etapie przygotowywany jest makijaż „na brudno”, który ma stworzyć wyobrażenie o tym, jak będzie wyglądała twarz pacjentki po przeprowadzeniu zabiegu. Sam makijaż permanentny wybranej części twarzy trwa około półtorej godziny, nie warto przy tym prosić o jego przyspieszenie. Efekt końcowy budzi zadowolenie przede wszystkim wówczas, gdy makijaż jest wykonywany z dużą starannością, ta zaś jest możliwa do osiągnięcia jedynie wówczas, gdy kosmetyczka nie czuje presji. Warto pamiętać również o tym, że dzień wykonania zabiegu jest dość szczególny, dobrze więc, jeżeli tuż po jego zakończeniu nie będziemy planowały spotkań towarzyskich i innych form aktywności. Kilka godzin w domowym zaciszu z pewnością w większym stopniu umożliwi nam dojście do siebie i odzyskanie spokoju i równowagi.

Dla kogo makijaż permanentny?

Makijaż permanentny to propozycja skierowana zarówno do młodych kobiet, jak i pań w sile wieku, coraz częściej słyszymy jednak również o specjalnym makijażu permanentnym dla mężczyzn mającym za zadanie niwelowanie pewnych niedostatków urody (na przykład: poprawianie kształtu kącików ust). Każdy ma prawo do tego, by czuć się pięknym bez wysiłku, nie ma więc ograniczeń wiekowych lub społecznych, które skłaniałyby kosmetyczkę do rezygnacji z wykonania makijażu. Nie oznacza to jednak, że czynnikiem stwarzającym pewne ryzyko nie jest stan zdrowia, nie powinniśmy zatem dziwić się, jeżeli jeszcze przed wykonaniem zabiegu kosmetyczka przeprowadzi z nami staranny wywiad mający na celu ustalenie, czy wykonanie zabiegu jest bezpieczne. Wśród przeciwwskazań sugerujących konieczność (choćby czasowego) wstrzymania się z zabiegiem wymienia się między innymi: zaawansowaną cukrzycę, chorobę nowotworową w trakcie leczenia, niektóre choroby krwi, tendencje do stanów zapalnych spojówki, częste problemy z opryszczką, bardzo wysokie ciśnienie (w przypadku, gdy pacjent znajduje się w trakcie leczenia), przyjmowanie leków sterydowych i przeciwzakrzepowych, a także antybiotyków, ciąża i karmienie piersią, bielactwo, problemy towarzyszące gojeniu się ran, a także różnego rodzaju infekcje wirusowe i bakteryjne. Może zdarzyć się również tak, że kosmetyczka poprosi nas o skonsultowanie decyzji o wykonaniu makijażu permanentnego z prowadzącym nas lekarzem. Jest to bardzo prawdopodobne między innymi wówczas, gdy zmagamy się z alergiami, a także, gdy zdiagnozowano u nas opryszczkę wargową.

Gdzie wykonać?

Salonów kosmetycznych polecających nam makijaż permanentny nie brakuje, można przy tym odnieść wrażenie, że ich liczba systematycznie rośnie niemal z miesiąca na miesiąc. Wydawałoby się, że znalezienie tego, w którym można wykonać tę usługę nie jest zadaniem prostym, czynnikiem decydującym jest zaś przede wszystkim cena makijażu permanentnego, a niekiedy również odległość salonu kosmetycznego od naszego domu. Niestety, doświadczenia coraz większej grupy kobiet potwierdzają, że odwołując się do tego rodzaju kryteriów dokonujemy uproszczeń, których w przyszłości możemy zacząć żałować.

Poszukując najlepszego lokalu warto zapoznać się z przygotowana przez niego ofertą, nie zaszkodzi jednak, jeżeli zwrócimy uwagę na argumenty, które dotychczas umykały naszej uwadze. Za godny polecenia możemy zatem uznać przede wszystkim ten salon kosmetyczny, w którym: stylistka informuje nas, jakich barwników używa do wykonania makijażu (dzięki temu nie musimy obawiać się negatywnego zjawiska zmiany koloru pigmentu w skórze, na skutek którego makijaż wygląda co najmniej dziwnie), proponuje nam rysunek wstępny (świadczy to dobrze o jej przygotowaniu do zawodu( i jest w stanie odpowiedzieć na pytanie o to, jakich urządzeń używa podczas wykonywania zabiegu oraz, dlaczego uważa je za najbardziej niezawodne. Owszem, nie oznacza to wcale, że makijaż permanentny wykonany przez osoby mniej kompetentne musi być rozwiązaniem, które nie będzie nas satysfakcjonowało, ponieważ jednak nie jest on działaniem jednorazowym – nie warto podejmować niepotrzebnego ryzyka.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!

biotekpolska.pl
Makijaż permanentny brwi, czy oczu jest dobrym pomysłem dla zabieganych osób, jednak warto się dokładnie dowiedzieć jakie przeciwwskazania ma taki makijaż permanentny.
6 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Strona: 1 Wszystkie
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top