Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 10:17:36

Jak wygląda prawidłowa miesiączka?

Pierwsza miesiączka, czyli menarche, pojawia się u dziewczynek w wieku od 12 do 16 lat. Zazwyczaj jest to ostatni etap zmian, które zachodzą w ciele w trakcie dojrzewania. Po menarche miesiączki zazwyczaj są skąpe i nieregularne, z czasem cykl menstruacyjny staje się bardziej systematyczny. Poprzez obserwacje menstruacji, jej regularności oraz obfitości, możemy wysnuć podejrzenia dotyczące obecności różnych chorób, dlatego warto wiedzieć, jak powinna wyglądać prawidłowa menstruacja.

tampon'

Regularność miesiączkowania

Cykl rozrodczy składa się z trzech faz: menstruacyjnej, folikularnej oraz lutealnej. Długość cyklu u zdrowych kobiet, nie przyjmujących antykoncepcji, powinna być regularna i wynosić od 21 do 35 dni. Należy jednak pamiętać, że możliwe są odchylenia związane ze zmianą otoczenia, chorobą lub stresem, które mają wpływ na długość cyklu. Uważa się, że różnica między długościami kolejnych cykli nie powinna być dłuższa niż 8 dni. Oprócz długości całego cyklu inną składową, która jest względnie stała, to długość fazy lutealnej. Liczymy ją od owulacji do pierwszego dnia miesiączki – wynosi ona ok. 14 dni. Ze względu na czynniki wpływające na długość cyklu, w każdej chwili może on stać się nieregularny, w związku z tym trudno jest przewidzieć, kiedy nastąpi owulacja oraz dni płodne.

Czy każda miesiączka boli?

Zazwyczaj kobieta odczuwa ucisk i pobolewanie w okolicy krzyżowej lub podbrzusza. Jednak w przypadku 75% młodych i 20%-25% dorosłych kobiet może pojawić się zespół bolesnego miesiączkowania, charakteryzujący się silnym bólem w trakcie krwawienia oraz objawami towarzyszącymi, takimi jak: nudności, wymioty oraz bóle i zawroty głowy. W takiej sytuacji konieczne jest przyjmowanie leków przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jednym z leków na bóle miesiączkowe jest Ketesse SL, zawierający deksketoprofen. Jeśli mimo stosowania leków przeciwbólowych miesiączka utrudnia codzienne funkcjonowanie i uniemożliwia uczęszczanie do szkoły lub pracy, zaleca się konsultacje z ginekologiem w celu wykluczenia innych przyczyn mogących powodować bolesne miesiączkowanie, takich jak: mięśniaki macicy czy wady anatomiczne.

Obfitość miesiączki

Średnio kobieta w trakcie miesiączki może utracić od 30 do 80 ml krwi. Zbyt obfite miesiączkowanie, czyli hypermenorrhoea, możemy rozpoznać, gdy kobieta traci ponad 80 ml, a ilość dni, w których występuje krwawienie, zwiększa się. Niestety trudno jest obiektywnie rozpoznać obfite miesiączkowanie na podstawie ilości utraconej krwi. Do objawów klinicznych, które mogą sugerować zbyt obfite krwawienie, wymienia się: obecność skrzepów powyżej 2,5 cm, małe ferrytyny w surowicy, przesiąkanie i konieczność zmiany podpaski lub tamponu częściej niż co godzinę, a także krwotok miesiączkowy. Kobiety, które doświadczają zbyt obfitych krwawień, skarżą się na nadmierną męczliwość po miesiączce, związaną ze spadkiem hemoglobiny. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top