Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 10:08:43

Co to jest prostata i jaka jest jej funkcja?

Prostata, inaczej gruczoł krokowy lub stercz, to nie choroba, a narząd, który posiada każdy mężczyzna. Mieści się on w miednicy mniejszej w bezpośrednim sąsiedztwie pęcherza moczowego. Jego obecność jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu moczowo-płciowego.

lekarz przed monitorem

Jaka jest funkcja prostaty?

Prostata jest wielkości kasztana. Przez jej środek przechodzi część cewki moczowej (tzw. część sterczowa). To właśnie dlatego znaczna część objawów towarzyszących schorzeniom tego narządu dotyczy oddawaniu moczu. Prostata składa się z tkanki gruczołowej, której główną funkcją jest produkcja wydzieliny wchodzącej w skład spermy. Ma ona za zadanie zapewnić odpowiednie środowisko, dostarczyć substancji odżywczych plemnikom oraz zwiększyć ich ruchliwość i żywotność.

Jakie znamy choroby prostaty?

Najczęstszymi chorobami prostaty są: łagodny rozrost prostaty, zapalenie prostaty oraz rak prostaty. Wszystkie na początkowym etapie dają podobne objawy: trudności z oddawaniem moczu, potrzeby nagłej potrzeby oddania moczu, wyciekanie moczu z cewki moczowej, słaby strumień moczu. Łagodny przerost prostaty jest schorzeniem bardzo powszechnym, które dotyka ponad 50% mężczyzn po 60. roku życia. Na początkowym etapie w leczeniu stosuje się zmianę stylu życia i modyfikację diety. Można też sięgnąć po produkty pochodzenia roślinnego dostępne bez recepty, które wykazują działanie antyandrogenne np. Prostamol Uno. Zawiera on wyciąg z owoców boczni piłkowanej, który zmniejsza napięcie mięśni gładkich dróg moczowych, zmniejszając obrzęki i przekrwienie szyi pęcherza moczowego, łagodząc objawy. Jeśli leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, należy udać się do specjalisty, który po zebraniu wywiadu i badaniu zaleci odpowiednie leczenie. W zapaleniu gruczołu krokowego objawy są podobne, jednak występują nagle i towarzyszą im cechy zapalenia, takie jak: podwyższona temperatura ciała, ból i obrzęk gruczołu. W leczeniu stosuje się antybiotykoterapię oraz środki przeciwbólowe i rozkurczowe. Podobne objawy wynikające z rozrostu narządu towarzyszą także rakowi prostaty. Są one narastające, w konsekwencji mogą prowadzić do całkowitego zatrzymania odpływu moczu oraz do rozsianego procesu nowotworowego z przerzutami od innych narządów.

Jak możemy kontrolować funkcje prostaty?

Jeśli występują objawy sugerujące patologie w obrębie gruczołu krokowego, można wykonać badanie swoistego antygenu sterczowego (PSA) z krwi żylnej. Badanie to jest zalecane co roku wszystkim mężczyznom po 50. roku życia jako badanie przesiewowe w kierunku raka gruczołu krokowego. Innym łatwym i relatywnie tanim badaniem jest badanie per rectum wykonywane przez lekarza. Dzięki lokalizacji narządu w bezpośrednim sąsiedztwie odbytnicy, po umieszczeniu palca w bańce odbytnicy, możliwe jest zbadanie struktury, spoistości prostaty oraz wykluczenie obecności patologicznych guzów. Jeśli wyniki powyższych badań są nieprawidłowe, możemy poszerzyć diagnostykę o USG transrektalne (przezodbytcznicze) lub rezonans magnetyczny, a w przypadku podejrzenia nowotworu – o biopsję gruczołu.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top