Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:37

Uciążliwe pyłki – jak łagodzić dolegliwości związane z alergią?

Gdy przyroda budzi się do życia, wielu z nas zaczyna narzekać na problemy ze zdrowiem. Pylenie drzew i traw to jeden z najpowszechniejszych problemów, z którym boryka się coraz większa grupa Polaków. Skąd biorą się te kłopoty? Jak możemy łagodzić dolegliwości związane z pyłkami?

pyłki

Bezcenny kalendarzyk alergika – jakie informacje można w nim znaleźć?

Kalendarzyk, w którym zaznaczono okresy pylenia poszczególnych roślin, jest cennym źródłem informacji dla każdego alergika. Dzięki niemu możemy sprawdzić, jakie miesiące są dla naszego organizmu szczególnie wielkim wyzwalaniem. Co nas czeka w najbliższych tygodniach? W chwili gdy spojrzymy na kalendarz pylenia, przekonamy się, że już teraz powinniśmy się przygotować na najbliższe miesiące – wyjątkowo trudne dla wszystkich alergików. Już w maju zaczną nam intensywnie dokuczać topole, dęby i pylące trawy, w okresie wakacji życie utrudniać będą dodatkowo pylące pokrzywy oraz bylice.

Pylące rośliny – co sprawia nam najwięcej problemów?

Lista roślin, których pyłki mogą wywołać reakcję alergiczną, jest dość długa. Trawy, szczaw i pokrzywy są na tej liście liderami. W lipcu oraz w sierpniu rolę liderki zdaje się jednak przejmować bylica, sporo problemów sprawia też Alternaria – grzyb pleśniowy, którego pyłki mogą utrudniać życie od czerwca aż do połowy września. Jak możemy łagodzić problemy związane z tymi roślinami?

Minimalizujmy problemy z pyłkami

Niestety nikt z nas nie ma wpływu na naturę i proces pylenia poszczególnych roślin. Jedyne, co możemy zrobić dla własnego dobra, to postępować w rozsądny sposób. Jeśli to możliwe, postarajmy się określić, na jakie pyłki nasz organizm reaguje najgwałtowniej. Starajmy się też tak rozplanować trasę codziennych wędrówek, by na kontakt z alergenami narażać się w możliwie w jak najmniejszym stopniu. Jeśli to możliwe, omijajmy łąki i lasy – miejsca, w pobliżu których problemy z pyleniem stają się wyjątkowo uciążliwe.

W porę dopasujmy leki do swych potrzeb

Im więcej problemów z alergiami, tym więcej leków, które mogą nam pomóc w walce z uciążliwymi dolegliwościami. By ich stosowanie przyniosło odpowiednie efekty i było bezpieczne dla naszego zdrowia, powinniśmy je stosować dopiero po konsultacji z lekarzem. Dotyczy to przede wszystkim leków starszej generacji, które często pomagały w walce z objawami alergii, lecz w zamian sprawiały sporo kłopotów z nadmierną sennością i otumanieniem. Ci, którzy chcą uniknąć problemów związanych ze skutkami ubocznymi, powinni w porę zapoznać się z listą leków przeciwhistaminowych II generacji. Korzystanie z nich nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych, zatem to one obecnie cieszą się największą popularnością.

Pyłki drzew i traw są wielkim problemem dla każdego alergika. Jeśli jednak wiemy, jakie rośliny sprawiają nam najwięcej problemów, możemy w porę przygotować się do walki z objawami alergii. Pomoże nam w tym i rozsądne zachowanie, i leki, dzięki którym alergeny nie będą nam sprawiały aż tak wielkich kłopotów.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top