Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:37

Kiedy atakują nas pyłki? Poznaj najbardziej ryzykowne okresy w roku

Borykasz się z uczuleniem na pyłki roślin? Zapewne już wiesz, że jego objawy nasilają się w ściśle określonych momentach roku; nieprzyjemne dolegliwości słabną i zanikają natomiast po okresie pylenia. Poznaj kalendarz pylenia poszczególnych roślin i zobacz, kiedy powinieneś zachować szczególną ostrożność.

kichamy

Pyłki drzew

Czas pylenia poszczególnych roślin uzależniony jest od warunków klimatycznych oraz krainy geograficznej. Może różnić się nieco w poszczególnych latach, dlatego też, oprócz ustalenia, kiedy zazwyczaj pylą dane rośliny, warto co roku na bieżąco sprawdzać, jakie jest aktualne stężenie pyłków w powietrzu. Natężenie pylenia różni się w poszczególnych rejonach Polski, dlatego dobrze jest znaleźć szczegółowy kalendarz pylenia uwzględniający występowanie kilku stref. Jako pierwsze zaczynają pylić drzewa. Już w lutym cierpieć mogą osoby uczulone na pyłki leszczyny i olchy. W kwietniu pylić zaczynają brzozy i topole. Pod koniec kwietnia pylenie rozpoczyna dąb, aby apogeum osiągnąć w pierwszej połowie maja. Najczęstszą przyczyną występowania reakcji alergicznej są brzozy – pyłki tego drzewa powodują takie problemy jak zapalenie spojówek czy nieżyt nosa. Niestety, w przeciwieństwie do alergii pokarmowych czy kontaktowych, w przypadku alergii wziewnych znacznie trudniej jest uniknąć kontaktu z uczulającą nas substancją. Ograniczenie czasu spędzanego na świeżym powietrzu może pomóc nieco złagodzić objawy uczulenia na pyłki drzew. Warto pamiętać o przebraniu się i wzięciu prysznica po każdym pobycie na zewnątrz. Wychodząc z domu, pamiętajmy natomiast o okularach (pomogą one osłonić wrażliwe oczy) i nakryciu głowy (zapobiegnie osadzaniu się pyłków na włosach).

Pyłki traw i zbóż

Zaraz po drzewach pylenie rozpoczynają trawy. W zależności od rejonu oraz od warunków pogodowych, jakie panują w danym roku, początek sezonu pylenia przypada na koniec kwietnia lub początek maja. W tym czasie ilość pyłków w powietrzu jest stosunkowo niewielka. Bardzo duże stężenie pyłków traw i zbóż odnotowywane jest natomiast w czerwcu oraz na początku lipca. W tym okresie właśnie najsilniejsze są reakcje alergiczne osób uczulonych na trawy i zboża. Zaczynając od drugiej połowy lipca, przez sierpień, aż do początku września, natężenie pylenia traw i zbóż zmniejsza się, a objawy alergii stopniowo ustępują. Do objawów uczulenia na pyłki traw i zbóż należą: łzawienie i zaczerwienienie oczu, kichanie, świąd nosa, obecność wodnistej wydzieliny w nosie, niedrożność nosa. W czasie największego stężenia pyłków w powietrzu osoby cierpiące na alergię mogą odczuwać duszności i cierpieć na napadowy kaszel. Warto ograniczyć wiosenne i letnie spacery po łąkach i polach, a wychodząc na zewnątrz – nawet w mieście – pamiętać o zabieraniu ze sobą okularów przeciwsłonecznych oraz nakrycia głowy.

Inne pyłki

Sierpień i wrzesień to czas pylenia chwastów, przede wszystkim bylicy, pokrzywy i babki lancetowatej. Najbardziej uczulającą z wymienionych roślin jest bylica – rośnie ona na łąkach, polach, w sadach i na nieużytkach. Trudno jej uniknąć, warto jednak wiedzieć, że rozprzestrzenianiu się pyłków sprzyja upalna i sucha pogoda.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top