Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:37

Trzy podstawowe rodzaje soczewek

Soczewki można podzielić ze względu na różne kryteria m.in.: materiał wykonania, czas noszenia na gałce ocznej, rodzaj twardości lub przeznaczenie. To ostatnie kryterium jest kluczowe, dzięki któremu możemy rozróżnić trzy podstawowe rodzaje soczewek kontaktowych.

soczewka

Wiedza o tym, jakie są rodzaje soczewek kontaktowych oraz jakie są możliwości wyboru, pozwolą nam dobrać produkt, który najlepiej będzie odpowiadał naszym potrzebom. Warto jednak zacząć od podstawowego podziału szkieł kontaktowych.

1. Soczewki toryczne

Mimo że od dawna są na rynku, nadal soczewki toryczne stanowią pewnego rodzaju rewolucję. Jeszcze wcale nie tak dawno osoby cierpiące na astygmatyzm były zmuszone do noszenia okularów do końca życia – to było jak wyrok. Obecnie wszystko uległo zmianie, co zwiększyło komfort życia astygmatyków. Otóż soczewki toryczne są przeznaczone dla ludzi, którzy chorują na astygmatyzm. Wiąże się to z niewyraźnym widzeniem oraz niemożnością dostrzeżenia detali (np. drobnego wzoru na ubraniu). Dzieje się tak dlatego, że rogówka ma kształt elipsy, a nie kuli, co ma wpływ na kąt załamywania się promieni światła i tym samym ostrości widzenia. Soczewki toryczne posiadają specjalne szlify, które odpowiadają za prawidłowe załamywanie się kąta światła. Ważne jest również to, że z powodu swojej budowy soczewki należy każdego dnia zakładać w takim samym położeniu, bo ma to znaczenie dla widzenia. Soczewka taka pozostaje nieruchoma na oku, przez cały okres użytkowania. Ostrość widzenia w soczewkach jest bardzo wysoka, nie ma też kłopotów ze zniekształceniami, które powodują okulary oraz z wielkością widzianego obrazu, który w soczewkach jest identyczny z rzeczywistym. Soczewki toryczne są wykonane z materiałów, które przepuszczają zazwyczaj jeszcze więcej tlenu niż zwykłe soczewki, co wpływa na komfort użytkowników.

2. Soczewki sferyczne

To najczęściej użytkowany rodzaj soczewek dla osób z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością, których wady sięgają pomiędzy –12 Dioptrii do +8 Dioptrii. Tak szerokie ramy sprawiają, że najwięcej osób używa właśnie tych soczewek. Soczewki sferyczne można łatwo dopasować do swoich potrzeb – występują soczewki miesięczne, jednodniowe, dwutygodniowe, trzymiesięczne, a nawet elastyczne, czyli noszone 24 godziny. Poza tym możemy zdecydować, z jakiego materiału mają być wykonane oraz czy mają być kolorowe.

3. Soczewki progresywne

Soczewki, które są odpowiednikiem „okularów do czytania”, czyli przeznaczone są dla osób z prezbiopią – problemami z akomodacją oczu (ostrym widzeniem w dali i bliży). Pozwalają one na wyraźne widzenie, wymagają jednak czasu, aby się do nich przyzwyczaić, bowiem inaczej się patrzy w dal, a inaczej w bliż, jednak w okularach tego typu występuje dokładnie taka sama sytuacja.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top