Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:37

Jakich soczewek kontaktowych nie używać?

Osoby, używające soczewek kontaktowych czasem lekkomyślnie podchodzą do tego i kupują soczewki z nieznanych źródeł, bądź lekceważą wagę, jaką ma odpowiednia pielęgnacja. Takie postępowanie może doprowadzić nie tylko do chorób oczu, lecz nawet do utraty wzroku.

soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe powinny pochodzić z pewnego źródła, być odpowiednio czyszczone i pielęgnowane, powinno się je wymieniać, gdy nadejdzie czas, itd. Nie przestrzeganie tych zasad może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Soczewki kontaktowe – gdzie kupować, na co zwracać uwagę?

  • Soczewki kontaktowe powinno się kupować tylko i wyłącznie w markowych salonach optycznych oraz aptekach. Tylko wtedy możemy mieć pewność ich oryginalności, daty ważności i bezpieczeństwa. Jeżeli w naszej miejscowości nie ma salonu z soczewkami, których używamy, można je zakupić również przez Internet, jednak kupna dokonujmy również wyłącznie w znanych salonach optycznych, prowadzących sklepy internetowe (np. Vision Express). Soczewki kontaktowe znanych, sprawdzonych marek, to np.: iWear, Johnson&Johnson, Ciba Vision, MaxVue Vision, Alcon, czy Zeiss.
  • Soczewki kontaktowe, jako produkt medyczny muszą przejść rygorystyczne teksty kliniczne i otrzymać pozwolenie Agencji Rządowych zanim zostaną dopuszczone do produkcji. Taki produkt mamy pewność, że jest zupełnie bezpieczny dla naszych oczu.

Soczewki kupowane z nieznanych źródeł, w nierenomowanych sklepach optycznych internetowych mogą okazać się podrobione (czasem mają bardzo podobne opakowania i nazwy do znanych soczewek) lub szkodliwe. Np. w Polsce najwięcej można znaleźć soczewek z Azji. Kuszą one często wzorami lub kolorami, albo niską ceną. Niestety ich jakość jest bardzo zła. Nie przechodzą one żadnych testów na bezpieczeństwo, nie są sprawdzane jako produkt medyczny. Soczewki takie obejmują nie tylko źrenicę i tęczówkę (jak to ma miejsce w przypadku medycznych soczewek ontaktowych), lecz także znaczną część białka. Ponadto zwykle powstają z nieodpowiednich materiałów, o niskiej przepuszczalności tlenu oraz zwiększających ryzyko wielu infekcji. Noszenie takich soczewek może doprowadzić nie tylko do poważnych schorzeń, lecz także utraty wzroku.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top