Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:37

Zmiany hormonalne, zła dieta, nieprawidłowa pielęgnacja - poznaj najczęstsze przyczyny wypadania włosów

Kiedy włosy zaczynają wypadać w nadmiarze, wiele osób poszukuje sposobów, by zapobiec ich utracie. Problem w tym, że wiele metod leczy jedynie objawy. Tymczasem trzeba sięgnąć do źródła problemu: tylko poznając przyczyny wypadania włosów, można skutecznie mu zaradzić. Raz na zawsze!

beauty

Wypadanie włosów jest procesem wpisanym w naturę człowieka. Każdego dnia tracimy mniej więcej 100-150 kosmyków i nie powinno to być powodem do niepokoju. Problem pojawia się wówczas, gdy przy kilkukrotnym przeczesywaniu włosów palcami, w dłoniach zostaje garść włosów. Z czego to wynika?

Wypadaniem włosów rządzą... hormony

Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie bardzo szybko odbijają się na kondycji włosów. Świadczy to o ogromnym wpływie hormonów na ich ilość oraz stan.

Nadmiar estrogenów odpowiada za zahamowanie przejścia włosów w ostatnią fazę cyklu, uniemożliwiając ich naturalne wypadnięcie. Dlatego kobiety w ciąży zachwycają się bujną i lśniącą czuprynę, która – po porodzie – traci swój blask i gęstość, wraz ze spadkiem poziomu estrogenów. Niski poziom tych hormonów odnotowywany jest także u kobiet wkraczających w okres menopauzy – i w ich przypadku dochodzi do wyraźnego przerzedzenia się czupryny.

Kolejnym hormonem, który można uznać za przyczyny wypadania włosów, jest prolaktyna. Jej wysokie stężenie prowadzi do wzmożonej utraty kosmyków. Dzieje się tak m.in. u kobiet w okresie karmienia oraz osób ze stwierdzoną hiperprolaktynemią.

Warto dodać, że również zaburzenia związane z wydzielaniem hormonów tarczycy (w przypadku niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy) mogą odpowiadać za wzmożoną utratę włosów.

Zła dieta, czyli wypadanie włosów "na życzenie"

Za przyczynę wypadania włosów uważa się również złe nawyki żywieniowe – takie, które prowadzą do niedoboru witamin i minerałów. Dieta uboga w witaminy z grupy B (głównie biotynę, niacynę, kwas pantotenowy), selen, cynk, miedź czy żelazo bardzo szybko skutkuje wzmożoną utratą włosów. Jest to widoczne przede wszystkim u osób stosujących drastyczne diety odchudzające, monodiety czy głodówki.

Chcąc wyeliminować te przyczyny wypadania włosów, należy przede wszystkim pomyśleć o dobrze zbilansowanej diecie. W szybkim uzupełnieniu niedoborów pomogą również odpowiednio dobrane suplementy. Przykładowo, tabletki Vitapil dostarczają kompleks cennych składników pozytywnie wpływających na kondycję włosów. Wśród nich wśród ogromną rolę odgrywa krzemionka pozyskiwana z młodych pędów bambusa (jest jej aż 5 razy więcej niż w skrzypie polnym!) i biotyna.

Niewłaściwa pielęgnacja szkodzi

Przyczyn wypadania włosów należy upatrywać także w niewłaściwej pielęgnacji. Mowa tutaj przede wszystkim o stosowaniu agresywnych kosmetyków, bazujących na silnych substancjach chemicznych (np. rozjaśniacze, farby, preparaty do trwałej ondulacji). Wpływ na problemy ma także poddawanie włosów częstym zabiegom stylizacyjnym, takim jak m.in. prostowanie, podkręcanie lokówką, karbowanie – jednym słowem: zbyt wysokiej temperaturze.

Jeśli chcesz skutecznie wyeliminować przyczyny wypadania włosów, spójrz na swoje działania każdego dnia. Być może Twój problem wynika wyłącznie z twojego postępowania? Zrób również badania hormonalne, zacznij się zdrowo odżywiać i postaw na profesjonalną pielęgnację – szybko przekonasz się, jak ogromny wpływ mają te kroki na kondycję i zdrowy wygląd włosów!

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top