Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:37

Uczucie pełności i wzdęcia – dyskomfort, który można pokonać

Wzdęcia to powszechnie występujący problem, z którym niemal każdy z nas ma co jakiś czas do czynienia. Ponieważ zwykle nie zagrażają bezpośrednio naszemu zdrowiu, a do tego często stanowią temat tabu, najczęściej nie robimy nic, aby z nimi walczyć. To duży błąd.

kobieta, wzdęcie

Jak powstają wzdęcia?

Kiedy funkcjonowanie układu trawiennego ulega zaburzeniu, dochodzi do zwiększenia objętości gazów, które znajdują się w naszych jelitach. W rezultacie nasz brzuch staje się wzdęty i twardy, możemy mieć uczucie pełności i odczuwać ucisk, a w niektórych sytuacjach nawet ból. Nadmierne gromadzenie się gazów w jelitach wynikać może z wielu różnych czynników – w większości przypadków jest niegroźne, dlatego często lekceważymy ten problem. Nieraz unikamy też wizyty u lekarza ze względu na wstydliwy charakter dolegliwości, która niestety w wielu kręgach wciąż pozostaje tematem tabu. Tymczasem ignorowanie wzdęć nie jest dobrym rozwiązaniem – istnieje przecież wiele sposobów, by szybko sobie z nimi poradzić. Jest to istotne nie tylko ze względu na poprawę naszego samopoczucia fizycznego, ale też z uwagi na komfort psychiczny.

Przyczyny wzdęć? Jest ich wiele

Istnieje wiele różnorodnych przyczyn powstawania wzdęć. Duża część z nich związana jest z prowadzonym przez nas trybem życia. Obecnie jesteśmy w ciągłym biegu, spożywamy posiłki w pośpiechu, nie dbając o ich jakość; ciągle sięgamy też po kawę. Niewłaściwa dieta, brak ruchu, a w dużej mierze także stres mają wpływ na nadmierne gromadzenie się gazów w jelitach i powstawanie wzdęć. Warto jednak pamiętać, że wzdęcia mogą też towarzyszyć różnym chorobom układu pokarmowego czy schorzeniom ogólnoustrojowym. Dlatego właśnie warto sięgać po leki, które skutecznie i szybko eliminują wzdęcia różnego pochodzenia, np. rozbijający pęcherzyki gazu Espumisan, bardzo dobrze tolerowany nie tylko przez dorosłych, ale także dzieci, a nawet kobiety karmiące piersią.

Jeżeli wzdęcia dokuczają nam bardzo często, warto udać się na wizytę do specjalisty – być może lekarz zleci wykonanie badań w kierunku np. nietolerancji pokarmowych. Zazwyczaj jednak wystarczy sięgnięcie po odpowiednie preparaty na wzdęcia, które działają szybko i skutecznie. Zwróćmy uwagę na to, czy dany lek jest w pełni bezpieczny (np. czy nie wchodzi w interakcję z innymi zażywanymi przez nas lekami). Istotną kwestią, która pomoże w wyeliminowaniu wzdęć, jest zmiana trybu życia na spokojniejszy. Spróbujmy znaleźć czas na niewielkie, ale regularne posiłki – minimalizujmy ilość spożywanych wraz z żywnością konserwantów czy wypijanych napojów gazowanych. Postarajmy się zapewnić sobie nieco większą aktywność fizyczną oraz zadbać o znalezienie skutecznej formy relaksu.

Chociaż wzdęcia nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla naszego zdrowia, potrafią w znaczny sposób uprzykrzyć nam życie. Nie jesteśmy skazani na ten dyskomfort – warto sięgać po sprawdzone leki na wzdęcia oraz pracować nad poprawą jakości swojego życia.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!

Jan
Normalnie , organizm produkuje 3 litry gazów. Trzeba je jakoś wydalić. Ja robię to ekologicznie, przystawiam zapalona zapałkę i po kłopocie.
5 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Mery
Po głównym posiłku polecam szklankę wody z 1 łyżką octu jabłkowego i z 1 łyżką soku z cytryny to działa!
5 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Pierd
Pierdzenie jest fajne, jak można odczuwać dyskomfort?
5 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Mateusz
Jeszcze 3 godziny Czyli A zalecane sa 6xposilki dziennie xte 4godziny kiedy nie pijemy daje nam 16godzina to ozznacza,ze nie pic caly dzieni jezscze troche ,a cala pewniejsze nie jeść znika samego w ogóle, wystarczy po jakimś czasie znika tego samego na dnia Mateusz Adam Fabiś
5 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Koko
Co to za bełkot?
5 lat temu
Witold
A jak wszystkie porady zastosujecie to będziecie żyli aż do samej smierci.
6 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Antoni
Wystarczy nie jeść przetworzonej-konserwowanej żywności(najlepiej dojrzałe surowe owoce i warzywa z pewnych źródeł) oraz nie pić 1 godzinę przed posiłkiem w trakcie posiłku i 2godziny po posiłku, ponieważ neutralizujemy kwas żołądkowy o ph1 i wyłączamy pracę żołądka. Żołądek dzieli białka zwierzęce i roślinne na aminokwasy, które są budulcem różnych bardzo potrzebnych substancji w organizmie m.in. insulina Większość ludzi spłukuję pożywienie do jelit i to fermentuje trując organizm w efekcie są alergie, rak, łuszczyca i inne choroby cywilizacyjne. Jeść kiedy jesteśmy bardzo głodni + aktywność fizyczna. To tak w totalnym skrócie pozwoli utrzymać organizm w super kondycji i pozbędziemy się w większości przewlekłych chorób.
6 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
anna
Czyli nie pic 3 godziny? A zalecane sa 5xposilki dziennie xte 3godziny kiedy nie pijemy daje nam 15godzina to ozznacza, ze nie pic caly dzieni jeszcze troche, a cala noc czli 9godz mozemy zlopac ile wlezie bo przeciez pic musimybo jak mi wiadomo bez napojow nie przetrwamy a jesc dosc dlugo nie musimy
6 lat temu
Jerzy
wystarczy przestać jeść mąke - problem znika tego samego dnia
6 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Maks
Jeszcze pewniejsze nie jeść w ogóle, po jakimś czasie znika na amen!
6 lat temu
Strona: 1 Wszystkie
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top