Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:37

Uczucie pełności i wzdęcia – dyskomfort, który można pokonać

Wzdęcia to powszechnie występujący problem, z którym niemal każdy z nas ma co jakiś czas do czynienia. Ponieważ zwykle nie zagrażają bezpośrednio naszemu zdrowiu, a do tego często stanowią temat tabu, najczęściej nie robimy nic, aby z nimi walczyć. To duży błąd.

kobieta, wzdęcie

Jak powstają wzdęcia?

Kiedy funkcjonowanie układu trawiennego ulega zaburzeniu, dochodzi do zwiększenia objętości gazów, które znajdują się w naszych jelitach. W rezultacie nasz brzuch staje się wzdęty i twardy, możemy mieć uczucie pełności i odczuwać ucisk, a w niektórych sytuacjach nawet ból. Nadmierne gromadzenie się gazów w jelitach wynikać może z wielu różnych czynników – w większości przypadków jest niegroźne, dlatego często lekceważymy ten problem. Nieraz unikamy też wizyty u lekarza ze względu na wstydliwy charakter dolegliwości, która niestety w wielu kręgach wciąż pozostaje tematem tabu. Tymczasem ignorowanie wzdęć nie jest dobrym rozwiązaniem – istnieje przecież wiele sposobów, by szybko sobie z nimi poradzić. Jest to istotne nie tylko ze względu na poprawę naszego samopoczucia fizycznego, ale też z uwagi na komfort psychiczny.

Przyczyny wzdęć? Jest ich wiele

Istnieje wiele różnorodnych przyczyn powstawania wzdęć. Duża część z nich związana jest z prowadzonym przez nas trybem życia. Obecnie jesteśmy w ciągłym biegu, spożywamy posiłki w pośpiechu, nie dbając o ich jakość; ciągle sięgamy też po kawę. Niewłaściwa dieta, brak ruchu, a w dużej mierze także stres mają wpływ na nadmierne gromadzenie się gazów w jelitach i powstawanie wzdęć. Warto jednak pamiętać, że wzdęcia mogą też towarzyszyć różnym chorobom układu pokarmowego czy schorzeniom ogólnoustrojowym. Dlatego właśnie warto sięgać po leki, które skutecznie i szybko eliminują wzdęcia różnego pochodzenia, np. rozbijający pęcherzyki gazu Espumisan, bardzo dobrze tolerowany nie tylko przez dorosłych, ale także dzieci, a nawet kobiety karmiące piersią.

Jeżeli wzdęcia dokuczają nam bardzo często, warto udać się na wizytę do specjalisty – być może lekarz zleci wykonanie badań w kierunku np. nietolerancji pokarmowych. Zazwyczaj jednak wystarczy sięgnięcie po odpowiednie preparaty na wzdęcia, które działają szybko i skutecznie. Zwróćmy uwagę na to, czy dany lek jest w pełni bezpieczny (np. czy nie wchodzi w interakcję z innymi zażywanymi przez nas lekami). Istotną kwestią, która pomoże w wyeliminowaniu wzdęć, jest zmiana trybu życia na spokojniejszy. Spróbujmy znaleźć czas na niewielkie, ale regularne posiłki – minimalizujmy ilość spożywanych wraz z żywnością konserwantów czy wypijanych napojów gazowanych. Postarajmy się zapewnić sobie nieco większą aktywność fizyczną oraz zadbać o znalezienie skutecznej formy relaksu.

Chociaż wzdęcia nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla naszego zdrowia, potrafią w znaczny sposób uprzykrzyć nam życie. Nie jesteśmy skazani na ten dyskomfort – warto sięgać po sprawdzone leki na wzdęcia oraz pracować nad poprawą jakości swojego życia.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!

Jan
Normalnie , organizm produkuje 3 litry gazów. Trzeba je jakoś wydalić. Ja robię to ekologicznie, przystawiam zapalona zapałkę i po kłopocie.
2 miesięcy temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Mery
Po głównym posiłku polecam szklankę wody z 1 łyżką octu jabłkowego i z 1 łyżką soku z cytryny to działa!
4 miesięcy temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Pierd
Pierdzenie jest fajne, jak można odczuwać dyskomfort?
7 miesięcy temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Mateusz
Jeszcze 3 godziny Czyli A zalecane sa 6xposilki dziennie xte 4godziny kiedy nie pijemy daje nam 16godzina to ozznacza,ze nie pic caly dzieni jezscze troche ,a cala pewniejsze nie jeść znika samego w ogóle, wystarczy po jakimś czasie znika tego samego na dnia Mateusz Adam Fabiś
11 miesięcy temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Koko
Co to za bełkot?
10 miesięcy temu
Witold
A jak wszystkie porady zastosujecie to będziecie żyli aż do samej smierci.
1 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Antoni
Wystarczy nie jeść przetworzonej-konserwowanej żywności(najlepiej dojrzałe surowe owoce i warzywa z pewnych źródeł) oraz nie pić 1 godzinę przed posiłkiem w trakcie posiłku i 2godziny po posiłku, ponieważ neutralizujemy kwas żołądkowy o ph1 i wyłączamy pracę żołądka. Żołądek dzieli białka zwierzęce i roślinne na aminokwasy, które są budulcem różnych bardzo potrzebnych substancji w organizmie m.in. insulina Większość ludzi spłukuję pożywienie do jelit i to fermentuje trując organizm w efekcie są alergie, rak, łuszczyca i inne choroby cywilizacyjne. Jeść kiedy jesteśmy bardzo głodni + aktywność fizyczna. To tak w totalnym skrócie pozwoli utrzymać organizm w super kondycji i pozbędziemy się w większości przewlekłych chorób.
1 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
anna
Czyli nie pic 3 godziny? A zalecane sa 5xposilki dziennie xte 3godziny kiedy nie pijemy daje nam 15godzina to ozznacza, ze nie pic caly dzieni jeszcze troche, a cala noc czli 9godz mozemy zlopac ile wlezie bo przeciez pic musimybo jak mi wiadomo bez napojow nie przetrwamy a jesc dosc dlugo nie musimy
1 lat temu
Jerzy
wystarczy przestać jeść mąke - problem znika tego samego dnia
2 lat temu
Odpowiedz
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Maks
Jeszcze pewniejsze nie jeść w ogóle, po jakimś czasie znika na amen!
1 lat temu
Strona: 1 Wszystkie
Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top