Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:37

Cholestaza ciężarnych

Ciąża jest szczególnym stanem mobilizacji całego organizmu, aby zapewnić jak najlepsze warunki dla rozwijającego się płodu. Dlatego w czasie ciąży może dochodzić do ujawnienia się niektórych stanów chorobowych, które nie występują przed ciążą. Jednym z nich jest cholestaza ciężarnych.

Cholestaza ciężarnych - czynniki ryzyka

Cholestaza wewnątrzwątrobowa ciężarnych jest zespołem objawów wywołanych zatrzymaniem odpływu żółci. Dotyczy 1-4% ciężarnych. Częściej występuje u kobiet starszych, w ciąży mnogiej i u kobiet stosujących leki antykoncepcyjne przed ciążą. Czynnikiem ryzyka jest przebyte wirusowe zapalenie wątroby typu C. Choroba wykazuje tendencje do nawrotu przy kolejnych ciążach. Sugeruje się również istnienie podłoża genetycznego i dziedziczenia podatności na wystąpienie tej choroby. Objawy pojawiają się zwykle dopiero w trzecim trymestrze ciąży. Sporadycznie choroba przypominająca cholestazę ciężarnych może pojawiać się podczas przyjmowania doustnej antykoncepcji.

Objawy cholestazy ciężarnych

Cechą charakterystyczną cholestazy ciężarnych jest świąd i łagodna żółtaczka bez nasilonych zaburzeń czynności wątroby. Początkowo świąd występuje tylko w godzinach nocnych, a w miarę postępu choroby utrzymuje się stale. Na skórze widoczne są przeczosy powstające w wyniku drapania. Wskaźniki czynności wątroby mogą być w normie lub nieznacznie zmienione. Najbardziej charakterystyczny jest wzrost stężenia kwasów żółciowych w surowicy krwi. Następuje również nieznaczny wzrost aktywności aminotransferaz, fosfatazy zasadowej i GGTP oraz podwyższone stężenie bilirubiny – maksymalnie dwukrotnie powyżej normy. Wszystkie objawy ustępują szybko po porodzie, a wyniki badań biochemicznych normalizują się w ciągu 2 tygodni. Przebycie cholestazy ciężarnych nie zwiększa ryzyka zachorowania na inne choroby wątroby w późniejszym okresie.

Zagrożenie dla płodu

O ile cholestaza nie stwarza ryzyka dla matki, o tyle dla płodu może być bardzo niebezpieczna. Jej wystąpienie wiąże się z większym ryzykiem komplikacji okołoporodowych i wystąpienia porodu przedwczesnego. Cholestaza ciężarnych zaburza wewnętrzny dobrostan płodu, wywołuje niedotlenienie i stymuluje gwałtownie przebiegającą akcję porodową. Częste jest przedwczesne wydalenie smółki do płynu owodniowego. W cięższych przypadkach istnieje ryzyko zgonu okołoporodowego. Kobiety, u których występuje cholestaza ciężarnych powinny być hospitalizowane, a stan płodu starannie monitorowany. Niekiedy wskazane jest cięcie cesarskie, aby uchronić noworodka przed urazami okołoporodowymi.

Leczenie cholestazy ciężarnych

Nie ma swoistego leczenia tej choroby. W przypadku nasilonego i dokuczliwego świądu poleca się przyjmowanie cholestyraminy. W cięższych przypadkach stosowane są też fenobarbital i leki przeciwhistaminowe. Cholestyramina upośledza wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i może powodować ich niedobór w organizmie, więc wskazana jest suplementacja. Wystąpienie cholestazy ciężarnych jest przeciwwskazaniem do stosowania środków antykoncepcyjnych i hormonalnej terapii zastępczej (HTZ).

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top