Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:37

Jak dbać o higienę intymną w ciąży?

W ciąży nic nie jest takie samo jak przed nią. Nie lubiłaś słodyczy, a teraz stale masz na nie ochotę. Osoby, z którymi do tej pory się przyjaźniłaś, zaczynają cię denerwować. Zawsze miałaś niskie ciśnienie, teraz jest odwrotnie. Możesz też być bardziej podatna na alergie i infekcje… Dlatego inna niż dotychczas powinna być też higiena – zwłaszcza intymna.

kobieta w ciąży

Kobiety oczekujące narodzin dziecka muszą minimalizować ryzyko stanów zapalnych okolic intymnych, gdyż mogą one być groźne dla rozwijającego się płodu. Dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena, a także związany z nią dobór kosmetyków i środków ochronnych.

Higiena intymna

W ciąży pH pochwy zmienia się na bardziej zasadowe w wyniku zwiększonego wydzielania estrogenów. Z tego powodu łatwiej o infekcje bakteryjne i grzybicze. Dlatego po wizycie w toalecie dobrze jest podmywać się ciepłą wodą i płynem do higieny intymnej o pH wynoszącym 5,5 i zawierającym kwas mlekowy. Pamiętaj także o odpowiedniej bieliźnie – powinna być bawełniana i niezbyt obciskająca. Podczas ciąży wydziela się więcej naturalnej wydzieliny z pochwy. Jeśli nosisz wkładki higieniczne, wybieraj te, które umożliwiają obieg powietrzna, na przykład Tena Lady. Pamiętaj też, by zmieniać je, kiedy tylko zachodzi taka potrzeba. Irygacja pochwy, podobnie jak u kobiet niebędących w ciąży, jest wskazana tylko na wyraźne polecenie lekarza i tylko przy pomocy odpowiednich preparatów.

Kiedy kąpiel, a kiedy prysznic?

Podczas ciąży zaleca się kąpiele w wannie z ciepłą wodą, które orzeźwiają, pomagają rozluźnić mięśnie, ułatwiają zasypianie i oczywiście oczyszczają ciało. Jednak nie powinny trwać dłużej niż 20 do 30 minut. Ryzyko rozwinięcia się infekcji intymnej podczas kąpieli jest niewielkie, jeśli regularnie i dokładnie myje się i spłukuje wannę. W zaawansowanej ciąży łatwiej niż wchodzić i wychodzić z wanny, jest brać prysznic. Najlepiej wstawić do brodzika specjalny stołek i myć się na siedząco. Pamiętaj, by często prać ręczniki, ponieważ w cieple i wilgoci łazienki bardzo szybko namnażają się bakterie. Rozwijają się również w gąbkach i myjkach, dlatego w ciąży lepiej z nich zrezygnować.

Pielęgnacja piersi po porodzie

Podczas ciąży nie jest wymagana specjalna pielęgnacja piersi, ale po porodzie trzeba o nią szczególnie zadbać. Myj je ciepłą wodą z mydłem i dokładnie spłukuj przed i po każdym karmieniu. W pierwszych tygodniach przydadzą się wkładki laktacyjne, których zadaniem jest ochrona bielizny i ubrania przed zabrudzeniem. Istnieją wkładki jednorazowe i wielorazowe, z przylepnym wkładem lub bez, o różnej grubości i chłonności, jednak najważniejsze, by nie przeciekały i nie drażniły delikatnego naskórka piersi.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top